Meme Kanserinde Erken Teşhis Önemli

Kadınlarda görülen ölüm sebepleri arasında ilk sırada yer alan meme kanseri erken teşhis edildiğinde tedavi edilebiliyor.

Meme Kanserinde Erken Teşhis Önemli

Özellikle 40 yaş altı kadınlarda artış gösteren hastalık, günümüzde her 7-8 kadından birinde görülüyor. Oluşması önlenemeyen hastalık için yapılması gereken tek şey ise erken teşhis edilmesini sağlamak.

Sema Hastanesi Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Alaattin Öztürk, günümüzde meme kanserinin kadınlarda en sık görülen kanser türü olduğunu belirtti. Meme kanserinin, kadın ölüm sebeplerinin en başında geldiğine işaret eden Öztürk, bu hastalığın görülme sıklığının da sürekli arttığını belirtti. Özellikle 40 yaş altı kadınlarda artışın daha fazla olduğunu, 7-8 kadından birinde meme kanseri görülebildiğini kaydeden Öztürk, meme kanserinin sebeplerin ise şöyle sıraladı:

“Yaş, genetik özellikler, yiyecekler, sigara, alkol, kimyasal maddeler gibi çevresel etkiler, erken adet (12 yaşından erken), geç menopoz (50 yaşından sonra) anne, kız evlat ve kız kardeş başta olmak üzere ailede meme kanseri olması, geç doğum yapmak yada hiç yapmamak, meme kanseri geçirmiş olmak, şişmanlık ve meme bölgesine radyasyon tedavisi görmek.”

Kilo verilmesi ve alkolün bırakılmasının meme kanseri riski azalttığını ifade eden Dr. Öztürk, hafif egzersizler ve bol bol taze sebze meyve tüketilmesi gibi basit önlemlerle de meme kanseri riskinin yüzde 30-40 oranında azaltılabildiğini kaydetti.

“Hayatınızda meme kanserine sebep olacak herhangi bir yanlış yapmamış olsanız da başınıza bu hastalık gelebilir” diyen Genel Cerrahi uzmanı Op. Dr. Alaattin Öztürk, hastalığın bulaşıcı olmadığını, stresle veya memeye alınan darbeyle de meydana gelemeyeceğini belirtti.

Meme kanseri gelişen çoğu kadının risk faktörü veya ailesinde hastalığa ait bir hikaye olmadığına işaret eden Öztürk, hastalığın belirtilerine ilişkin de, “Meme kanserinde en sık ve en önemli belirti kitledir. Ağrı, kızarıklık, ciltte yara ve ödem, çukurluk ve şekil bozuklukları daha az görülen diğer belirtilerdir. Bu belirtileri, 20 yaşından itibaren kendi kendine meme muayenesini adet edinerek, 35 yaşından sonra hekim muayenesi ve mammografi yaptırarak tespit edebiliriz” diye konuştu.

Erken teşhisin önemine de işaret eden Öztürk, “Erkenden tespit edilip tedavi edilmiş meme kanserleri genellikle kişinin ömrüne zarar vermez. Geciken teşhis durumunda kanserin evresi ve vücuda verdiği hasar artacağı için kişinin ömrünü kısaltır, yaşam kalitesini azaltır” dedi.

Muayene, USG/mamografi ve biopsinin meme kanserinin teşhisi için yeterli olduğunu kaydeden Öztürk, kan tetkiklerinin meme kanserini tespit etme yeteneği olmadığının altını çizdi.

Meme kanserinin teşhis edilmesinin ardından gelişen sürece de değinen Dr. Öztürk şöyle konuştu:

Meme kanseri tespit edildikten sonra ilk iş hangi evrede olduğunu belirlemektir. Memenin dışındaki organlara sıçramamış kanserin esas tedavisi ameliyattır. Bazen büyük ve ilerlemiş kanserlerde ameliyat öncesinde ışın tedavisi (radyo terapi) veya ilaç tedavisi (kemoterapi) yapılabilir.

Her kanserde meme alınmaz. Günümüzde uygun hastalarda meme alınmadan da kanser tedavisi aynı etkinlikle yapılabiliyor. Kanserin yerleşimi, tipi, evresi, hastanın isteği ve ameliyat sonrası tedavi imkanları birlikte değerlendirilip karar veriliyor. Sadece kanserli kısım alınırsa ameliyat sonrası RT yapılacaktır. Ameliyat sonrası ışın tedavisi ve/veya ilaç tedavisi yapılabilir. İlaç tedavilerinin yan etkileri geçici ve tedavi sürelidir. Erken teşhis sonrası tedavi edilmiş, kontrollerde hastalık görülmeyen bayanların hamile kalmasına izin verilebilir. Erken evrede yakalanmış ve tedavi edilmiş kanserli kişiler kansere yakalanmamışlar gibi ömürlerini yaşarlar.”

Sema Hastanesi

31.3.2011 - 6088İlgili Diğer Yazılar
Hamileler koronavirüs karşısında ne yapmalı?
Hamileler koronavirüs karşısında ne yapmalı?
Kanser hastalarına "COVID-19" önerileri
Kanser hastalarına "COVID-19" önerileri
Sigara içmek mesane kanseri riskini arttırıyor
Sigara içmek mesane kanseri riskini arttırıyor
Kavanozdaki tehlikeye dikkat
Kavanozdaki tehlikeye dikkat
"Batı tarzı diyet kolon kanserini tetikliyor"
"Batı tarzı diyet kolon kanserini tetikliyor"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]