Mini Tüp Bebek Nasıl Yapılır?

Günümüzde çoğunlukla mini tüp bebek tedavisini sıklıkla tekrar denenen tüp bebek başarısızlığı yaşanan çiftler de, anne adayının eğer yumurtlama kapasitesi az ise ve yumurta kalitesinin düşük olduğu anne adayların da tercih edilmektedir.

Mini Tüp Bebek Nasıl Yapılır?
Genel olarak mini tüp bebek anne adayının adetinin 3.günün de yapılan bir ultrason incelemesi ile kist olup olmadığı kontrol edilir. Anne adayına sadece folik asit vitamini verilmektedir. hiç bir iğne verilmeden 4 gün sonra da yeniden ultrason ile yumurtaların büyümesi kontrol edilmektedir. Anne adayının kendiliğinden doğal olarak büyüyen yumurtası izlenir. Daha sonra yumurta kistinin çapı ise 13 mm olduktan sonra yumurta koruyucu iğne tedavisine başlanır.

Özellikle yumurtanın büyümesine ve gelişmesine devam etmesini destek amaçlı olarak 1 ya da 2 ampul yumurta iğnesi ile desteklenir. bu aşama genel olarak 5 ile 6 enjeksiyon ile anne adayının tedavisi tamamlanır. Ayrıca anne adayına hafif bir anestezi uygulandıktan sonra sadece tek bir yumurta alınarak laboratuar ortamındaki aşamaya geçilir. Bu aşama ise klasiktüp bebek yöntemi ile aynıdır. Embriyonun oluşumu izlenir ve uygun olan zaman da anne adayının rahminin içersine embriyo transfer işlemi gerçekleşir.

Genellikle mini tüp bebek tedavisini kimler tercih etmektedir?

Günümüzde çoğunlukla mini tüp bebek tedavisini sıklıkla tekrar denenen tüp bebek başarısızlığı yaşanan çiftler de, anne adayının eğer yumurtlama kapasitesi az ise ve yumurta kalitesinin düşük olduğu anne adayların da tercih edilmektedir. Ayrıca mini tüp bebek tedavisine bir son deneme olarak bakılmaktadır. Fakat mini tüp bebek tedavisinin giderek artmasının ve popüler olmasının da sağlayan başka sebepler de vardır. Mini tüp bebek nasıl yapılır? başlıklı yazımda ayrıntılı bilgi vermeye çalıştım.

Genel olarak çalışanlar, entelektüel kadınlar ve özellikle de erkek faktörü sebebi ile tüp bebek tedavisine başlanmış ise çoğunlukla fazla tedavilerden ve ilaçlardan hatta tahlillerden kaçınıyorlar. Ayrıca mini tüp bebek yönteminin çok daha ekonomik olması da ayrı bir ilgi çeken yönü olmaktadır. çünkü bu tedavi de anne adayına daha az sayılar da enjeksiyon yapılmaktadır. Nerede ise anne adayına hiçbir kan tahliline ihtiyaç duyulmadan ve çok daha az ilaç kullanımı ile tedavi tamamlanmaktadır. Ayrıca mini tüp bebek yöntemin de klasik tüp bebek uygulamasının maliyetinin üçte biri olmasıdır.

Klasik tüp bebek yöntemine göre mini tüp bebek tedavisinin dezavantajları nelerdir?

Bu tedavideki en önemli dezavantaj ise gebelik oranıdır. Çünkü mini tüp bebekuygulamasın da tek bir denemedeki gebelik şansı da %8 ile %9 civarın da olmasıdır. Öyle ki tüp bebek yönteminin uygulanmasın da bir deneme de %40 ile %45 arasın da gebelik şansı vardır. Kararlı olarak arka arkaya 6 kez mini tüp bebek tedavisi uygulanır ise gebeliğin oluşması şansı klasik tüp bebek yöntemine tek bir denemedeki gebelik oranlarına ancak yaklaşabilmektedir.

Mini tüp bebekte diğer dezavantaj ise özellikle yumurta ve embriyonun gelişimin de meydana gelen aksamalardır. Çünkü mini tüp bebek tedavisin de genel olarak hedeflenen tek yumurtadır. Hatta kötü kaliteli olan yumurta, boş yumurtanın olması şeklin de kötü sürprizler ile de karşılaşılabilmektedir. Bunun dışın da ise laboratuvar ortamın da embriyonun gelişmemesi ile de karşılaşılabilmektedir.
 

16.2.2014 - 13762

Prof.Dr. Bülent Tıraş
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Tüp bebek tedavisinde beslenme önerileri
Tüp bebek tedavisinde beslenme önerileri
Beş defa tüp bebek denemesinden sonra PRP ve akupunktur tedavisiyle çocuk sevinci geldi
Beş defa tüp bebek denemesinden sonra PRP ve akupunktur tedavisiyle çocuk sevinci geldi
15 yılda iki müjdeli haberi aldı
15 yılda iki müjdeli haberi aldı
8 yıl içerisinde aynı evde 3 defa bayram havası yaşandı
8 yıl içerisinde aynı evde 3 defa bayram havası yaşandı
Yaşayan bebeğe ölü dediler
Yaşayan bebeğe ölü dediler
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Zeytin Yağının Kilo Aldırmadığı Doğru mudur?
Zeytin Yağının Kilo Aldırmadığı Doğru mudur?
Sağlık Video İnsanlar Neden Kilo Alır?
İnsanlar Neden Kilo Alır?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Kanser
Kanser

 

[Hata Bildir]