Miyom Sorunu Tarih Oluyor!

Robotik cerrahinin jinekolojide kullanılması sayesinde pek çok kadın ağrı çekmeden ve hastanede yatış süresi uzamadan tedavi imkânına kavuşuyor.

Miyom Sorunu Tarih Oluyor!

Jinekolojik ameliyatların %95'i robotik cerrahi sistemle yapılabiliyor. Robotik cerrahi sistem laparoskopik ameliyatlar sırasında cerrahin karşılaştığı tüm teknik zorlukları ortadan kaldırıyor. Karın içinde konforlu bir şekilde, aletleri bileğin dönemeyeceği kadar döndürerek dikiş atabilme avantajını sağlıyor.


Ayrıca dokuları 10 kat daha büyük ve ayrıntılı görme, karnın yan alanlarında el bileklerinin giremeyeceği alanlara aletleri sokabilme ve bu alanları detaylı görüntüleyebilme robotik cerrahinin en önemli ayrıcalıklarından.


Memorial Antalya Hastanesi Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Op. Dr. Eylem Şeker Arı, miyom ameliyatlarında, “da Vinci Robotik Cerrahi” sistemin nasıl kullanıldığını anlattı.


Miyom kadınlarda en sık görülen iyi huylu kitlelerdir. 35 yaş üstü ve daha genç kadınlarda da ortaya çıkabilir. Menopozdan sonra ender görülür. Genelde doğurganlık çağında ortaya çıkar. Miyom hiçbir probleme sebep olmayabilir. Hiçbir şikayeti olmayan hastalarda jinekolojik muayene esnasında tesadüfen saptanabilir.


Miyom en çok; aşırı regl kanaması, regl süresinin uzaması, kasıklarda ağrı, sık idrara çıkma, kabızlık ve sırt ağrısı şeklinde belirti verebilir.


Nadiren miyom dokusunda kan dolaşımında aksamaya bağlı değişiklikler, yani dejenerasyon yüzünden aniden ortaya çıkan şiddetli ağrılar da olabilir. Belirti ve bulgular miyomun yeriyle ilişkilidir. Rahim boşluğuna doğru büyüyen miyomlar şiddetli kanamaya sebep olurken, rahmin dışına doğru büyüyen miyomlar sık idrara çıkma, kabızlık ve sırt ağrısı gibi sorunlara yol açabilir.


Miyomlar pek çok kadının gebe kalmasını ya da gebe kaldıktan sonra rahmin gebeliği taşımasını zorlaştırabiliyor. Tüpleri iterek spermin ve yumurtanın geçişini güçleştirirken, endometrium düzenini bozarak döllenmiş yumurtanın rahme yerleşmesini engelliyor. Bütün bu engelleri aşıp büyümeye başlayan bir gebeliği bekleyen diğer bir dezavantaj da miyom nedeniyle bebeğe yeteri kadar büyüyecek yer kalmamasıdır. Bu durumda ise gebeliği bekleyen en olası son düşük veya erken doğumlardır.


Miyom ile ilgili herhangi bir şikayeti olmayan pek çok kadın için, miyomun altı ayda bir ya da yılda bir muayenelerle takip edilmesi yeterlidir. Bazı hormonal ilaçlar miyoma bağlı aşırı regl kanamasını tedavi etmede kullanılabilir.


Doğurganlık çağını bitirmiş kadınlar için kesin çözüm histerektomi yani rahmin alınmasıdır. Histerektomi açık, laparoskopik ve robotik cerrahi ile gerçekleştirilebilir. Rahmin yerinde bırakılarak sadece miyomların alınması ameliyatına da miyomektomi denir.


Robotla gerçekleştirilen miyomektomi operasyonu rahim miyomlarının tedavisinde kullanılan en gelişmiş yöntemdir. Çocuk sahibi olmak isteyen ya da rahmini kaybetmek istemeyen hastaların tercihi rahmin alınması yerine miyomektomi olmaktadır. Çağdaş yaklaşımda, menopoza yakın bile olsa, artık rahmin alınması yerine kapalı cerrahi yöntemlerle miyomun alınması seçeneği hastaya sunulmaktadır.

28.12.2010 - 3972İlgili Diğer Yazılar
Genital bölgedeki bu problemlerin çözümleri var!
Genital bölgedeki bu problemlerin çözümleri var!
Kariyer planlamasında yumurta dondurma yöntemi ile bebek sahibi olmak mümkün
Kariyer planlamasında yumurta dondurma yöntemi ile bebek sahibi olmak mümkün
Türkiye
Türkiye'de 4 bin ebe, pandemiyle savaşa destek veriyor
Gebelikte tarama testlerini ihmal etmeyin
Gebelikte tarama testlerini ihmal etmeyin
Doğuştan vajinası yoktu şimdi annelik hayali kuruyor
Doğuştan vajinası yoktu şimdi annelik hayali kuruyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]