Organ Nakliyle Hayata Tutundular

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Sırasıyla, Karaciğer nakli olan Fatma Avni, Böbrek nakli olan Metin Taşkesen ve Opr. Dr. Tuğrul Çakır'ın açıklamaları Organ nakliyle hayata tutundular Antalya'da trafik kazasında hayatını kaybeden bir kişinin böbrek ve karaciğeri, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 8 saatlik ameliyatla iki kişiye nakledildi Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Sorumlu Uzmanı Opr. Dr. Çakır: "Birkaç gün içerisinde her iki hastamızı da taburcu etmeyi planlamaktayız" Böbrek nakli olan Taşkesen: "Böbrek nakli için böyle bir fedakarlığı yaptıkları için ölen arkadaşımızın ailesine teşekkür ederim" Karaciğer nakli olan Avni: "Herkes organ bağışı yapsın.

GÖRÜNTÜ DÖKÜMÜ : Sırasıyla,

Karaciğer nakli olan Fatma Avni, Böbrek nakli olan Metin Taşkesen ve Opr. Dr. Tuğrul Çakır'ın açıklamaları Organ nakliyle hayata tutundular

Antalya'da trafik kazasında hayatını kaybeden bir kişinin böbrek ve karaciğeri, Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 8 saatlik ameliyatla iki kişiye nakledildi

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakil Sorumlu Uzmanı Opr. Dr. Çakır:

"Birkaç gün içerisinde her iki hastamızı da taburcu etmeyi planlamaktayız"

Böbrek nakli olan Taşkesen:

"Böbrek nakli için böyle bir fedakarlığı yaptıkları için ölen arkadaşımızın ailesine teşekkür ederim"

Karaciğer nakli olan Avni:

"Herkes organ bağışı yapsın. Burada bir kişi öldü ama iki kişiyi kurtardı"

Antalya'da trafik kazasında hayatını kaybeden bir kişinin böbrek ve karaciğeri, 8 saatlik ameliyatla iki kişiye nakledildi.

Antalya'da trafik kazası sonucu beyin ölümü gerçekleşen F.A'nın (26) yakınları tarafından bağışlanan karaciğer ve böbreklerinin, yapılan testler sonucu 15 senedir karaciğer yetmezliği hastası olan bir çocuk annesi Fatma Avni (56) ile iki yıldır kronik böbrek hastalığı olan 3 çocuk babası Metin Taşkesen'e (42) uygun olduğu belirlendi.

Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesinde Organ Nakil Sorumlu Uzmanı Opr. Dr. Tuğrul Çakır ve ekibi tarafından yapılan 8 saatlik ameliyatın ardından, karaciğer Fatma Avni'ye, böbrek ise Metin Taşkesen'e nakledildi. Ameliyat sırasında karaciğer için 70, böbrek için ise 50 kişilik ekip görev yaptı.

Başarılı geçen operasyonun ardından sağlıklarına kavuşan hastaların, yakın zamanda taburcu olacakları öğrenildi.

"Hastaların durumu gayet iyi"

Opr. Dr. Tuğrul Çakır, gazetecilere yaptığı açıklamada, hastanelerinin yaklaşık 6 ay önce organ nakli ruhsatı aldığını, ilk karaciğer ve 5. böbrek naklini gerçekleştirdiklerini anlattı.

Çakır, organ bekleyen hastalara umut olmaya devam edeceklerini dile getirerek, "Hastalarımız şu anda gayet iyi durumda. Birkaç gün içerisinde her iki hastamızı da taburcu etmeyi planlamaktayız. Organ bağışının önemli olduğunu bir kez daha görmüş olduk." diye konuştu.

"Bir kişi öldü ama iki kişiyi kurtardı"

Böbrek nakli olan Metin Taşkesen, iki yıldır böbrek rahatsızlığı çektiğini belirterek, son altı aydır diyalize girdiğini söyledi. Diyalize girmeye başladıktan sonra Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesine organ nakli için başvurduğunu dile getiren Taşkesen, "Hocalarımız, ellerinden gelen her şeyi yaptılar. Böbrek nakli için böyle bir fedakarlığı yaptıkları için ölen arkadaşımızın ailesine de teşekkür ederim. Allah'tan da rahmet dilerim." dedi.

Taşkesen, şu anda sağlık durumunun çok iyi olduğunu kaydetti.

Karaciğer nakli olan Fatma Avni ise Burdur'da yaşadığını ifade ederek, 15 senedir karaciğer rahatsızlığı çektiğini anlattı. Operasyonun ardından kendisini iyi hissettiğini dile getiren Avni, "Karaciğeri verenden Allah razı olsun. Ona da üzüldüm. Çare yok. Herkes organ bağışı yapsın. Burada bir kişi öldü ama iki kişiyi kurtardı." diye konuştu.

12.5.2016 - 20884Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]