Ortodonti Sadece Estetik Demek Değil

Dişlerdeki çarpıklığın ağız hijyeni ve çürüklerden tutun da sindirim sorunlarına kadar birçok olumsuz etkisi var.

Ortodonti Sadece Estetik Demek Değil
Ortodontik tedavilerde sadece diş ve ağız estetiğinin hedeflenmediğini belirten Şifa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Metin Nur, dişlerdeki çapraşıklığın ağız hijyeni ve çürüklerden tutun da sindirim sorunlarına kadar uzanan geniş bir etki alanı olduğunu söyledi.


Bir çok hasta, ortodontiyi ağız ve diş estetiğinde iyileşme sağlayan bir branş sanıyor. Oysa ortodontik rahatsızlıkların; ağız hijyeni, buna bağlı hastalıklar, diş çürükleri, sindirim sistemi sorunları, yüzde oluşan asimetriler gibi görsel estetiği de aşan çok ciddi etkileri var. Bu yanlış kanıya dikkat çeken Şifa Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ortodonti Uzmanı Doç. Dr. Metin Nur, "Ortodonti dışarıdan bakıldığında dişlerdeki çapraşıklığı giderip kişiye daha estetik bir görünüm sağlıyor. Doğru dizilmiş sağlıklı dişler, kesinlikle görsel olarak da kişiye çok önemli avantajlar sağlıyor. Ancak ortodontinin etki alanı bu kadarı ile sınırlı değil. Çapraşık dişlerle ağız hijyenini sağlamak daha güç olduğundan, dişeti rahatsızlıkları ve çürükler daha kolay oluşur. Alt ve üst dişlerin birbiriyle tam uyumlu olmadığı durumlarda, çene eklemine veya tek bir dişe fazla yük gelebilir, bunun sonucunda da ağrılı ve tedavisi zor problemler oluşabilir. Yine böyle durumlarda çiğneme tam yapılamadığından dolayı sindirim sisteminde de bir takım problemler başlar. Bütün bu problemlerin düzeltilmesi, genel anlamda ortodontik tedavi olarak isimlendirdiğimiz uygulamalarla mümkün olabiliyor " diye konuştu.

Ortodontinin yaşı yok

Ortodontik tedavinin yalnız çocukluk döneminde değil, her yaşta uygulanabildiğini de hatırlatan Doç. Dr. Nur, "Dişleri ve onu çevreleyen diş eti ile kemik dokuları sağlıklı olan her yaştaki bireye, ortodontik tedavi uygulanabilir. Diş ve çene düzensizliklerinin derecesine bağlı olarak, aktif ortodontik tedavinin ortalama 6 ay ile 18 ay arasındaki sürede tamamlanabileceğini söyleyebiliriz. Ortognatik cerrahi destekli ortodontik tedaviler ve fonksiyonel çene ortopedisi gibi bir kaç aşamalı ortodontik tedavilerde ise bu süre biraz daha uzayabilmektedir. Ortodontik tedavinin tamamlanmasından sonra, başlangıçta mevcut olan çapraşıklıkların tekrarlamaması için tedbir olarak, pekiştirme adını verdiğimiz uygulamaları da yapmamız gerekiyor " dedi.

Çene sorunlarında buluğ çağı önemli

Dişlerdeki çapraşıklığın yanı sıra ortodontinin alanına giren bazı iskeletsel sorunlara da dikkat çeken Doç. Dr. Metin Nur, kimi hastalarda alt ve üst çene kemiklerinin bir biri ile uyumlu olmadığını söyledi. Alt çenenin geride kaldığı veya alt çenenin çok ileride olduğu durumlarla karşılaştıklarını anlatan Doç. Dr. Nur, "Halk arasında dişlek denilen olayda, alt çene normalden daha geride olduğu için üst dişler öne çıkıyor. Çenedeki bu tür rahatsızlıkları düzeltme operasyonlarında buluğ çağı önemli bir dönemdir. Bu dönemde, hızlı bir büyüme atılımı oluyor, boy çok hızlı uzuyor, çene kemiklerinde de kemiksel olarak artış meydana geliyor. İşte tam bu dönemde çeneyi önde tutarak, eklem bölgesinde bir kemik adaptasyonu olmasını bekliyoruz. Burada amaç en etkili tedaviyi en kısa zamanda yapmaktır. Bu dönem de Türkiye koşullarında erkek çocuklar için ortalama 12-14, kızlarda ise 10-12 yaşlarına denk geliyor " bilgisini verdi.

27.11.2013 - 13473

İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Lamina Tedavisiyle Doğal Bir Gülüşe Sahip Olun
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
İmplant ile ilgili merak edilen 6 soru
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
"Dişlerde bozukluklar gülüş tasarımı ile gideriliyor"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]