Osmangazi'den Engellilere Hipoterapi Tedavisi

Osmangazi Belediyesi, dünyanın örnek tesislerinden biri olan hayvan barınağında engelliler için önemli bir projeye imza atıyor.

Osmangazi'den Engellilere Hipoterapi Tedavisi

ABD ve İngiltere’de yaygın olarak kullanılan Hipoterapi (at üstünde terapi) yöntemi sayesinde, engellilerin hem psikolojik hem de fiziksel gelişimlerinin desteklenmesi amaçlanıyor.

 

Osmangazi Belediyesi, engellilerin tedavi sürecine destek olacak önemli bir projeye imza atıyor. “Hipoterapi” adı verilen at üstünde tedavi yöntemi Osmangazi Belediyesi’ne bağlı hayvan barınağında hayata geçiriliyor. Beş dönüm üzerine kurulan ve 130 ila 150 metre uzunluğundaki 5 parkurdan oluşan tesis, engellilere ücretsiz hizmet verecek. Bir ay içerisinde hizmete açılması planlanan tesiste çalışmalar son hızıyla sürüyor.


Hipoterapi yönteminin uygulanacağı alanda çit ve ağaçlandırma çalışmaları tamamlanırken, Çekoslavakya ve İspanya’dan gelen gönüllüler de çalışmalara destek veriyor. Engellilere yönelik çalışmalara hassasiyetle yaklaştıklarına dikkat çeken Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, tedavi yönteminin profesyonel bir ekip tarafından uygulanacağını belirtti. Dündar “Engelli çocuklarımız doğayla iç içe bir ortamda atın insanlar üzerindeki olumlu etkisinden faydalanarak rehabilite olacaklar” diye konuştu. 


Hipoterapi Yöntemi Nedir?


Doktor Ayten Bozkaya Spastik Özürlü Çocuklar Hastanesi ve Rehabilitasyon Merkezi Başhekim Yardımcısı Uzman Doktor Esin Selimoğlu “Hipoterapi” yönteminin, atın salınım hareketleri kullanılarak engelli çocukların duygusal, zihinsel ve fiziksel gelişimine katkı sağladığını belirtti. Selimoğlu, bu yöntemin, özellikle zihinsel ve bedensel engelli kişilerde, otizm, mental retardasyon, spina bfida, down sendromu, öğrenme bozuklukları, psikomotor gelişim gerilikleri, otistikler, depresifler ve beyin travması geçiren kişiler tarafından kullanılabileceğini belirtti. Bursa’da bu yöntemin çok kullanılmadığına işaret eden Selimoğlu, yüksek maliyet gerektiren hipoterapi yönteminin Osmangazi Belediyesi tarafından engellilere ücretsiz olarak verilmesinin büyük önem taşıdığına dikkat çekti.

 

14.09.2010 - 2171Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]