Parkinson Hastaları Yıldız Parkı'nda "Tai Chi" Yaptı

"Yaptığımız bedensel faaliyetler, beyin hücrelerimiz veya oradaki bağlantılar üzerine de olumlu etki yapıyor."

Parkinson Hastaları Yıldız Parkı'nda
Parkinson Hastalığı Derneği, parkinson hastalığında, erken teşhisin ve egzersizin önemine dikkati çekmek için Yıldız Parkı'nda "Hareket " temalı bir etkinlik gerçekleştirdi. Dernek tarafından 11 Nisan Dünya Parkinson Hastalığı Günü dolayısıyla düzenlenen etkinliğe, hastalar, hasta yakınları ve hekimler katıldı. "Parkinson'da sağlam adımlar için küçük hareketler " ve "Parkinson'a karşı birlikte yürüyoruz " sloganı ile çeşitli egzersizlerin gerçekleştirildiği etkinlikte, hastalar Tai Chi eğitmeni Harun Soydan eşliğinde de hareketler yaptı.

Dernek tarafından etkinlik için Yıldız Parkı'ndaki Çadır Köşkü alanını tahsis eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile katkıda bulunan diğer kişi ve kurumlara sertifika verildi.  Parkinson Hastalığı Derneği Yönetim Kurulu Üyesi ve Gazi Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ayşe Bora Tokçuer, etkinlik hakkında AA muhabirine bilgi verdi.  Parkinson hastalığının yüzde 5- 10 gibi oranlarda gençlerde görülmesine karşın, aslında ileri yaş hastalığı olduğunu belirterek,  "Toplumumuzda da güzel bir şey, yaşlılarımız daha uzun yaşıyor. Ömür uzadıkça parkinson hastalığını daha çok görür ve tedavi etmek durumunda kalır olduk " dedi. Hastalığın tedavisi için dünyada çeşitli araştırmaların sürdüğünü dile getiren Tokçuer, yıllardan beri dernek olarak bilinçlendirme kampanyaları yürüttüklerini anlattı.

Tokçuer, hastalığın ilaçla tedavi edilebildiğini belirterek,  "Amacımız hastaların kendilerindeki belirtileri erken fark ederek hekime başvurmaları ve uygun tedaviye bir an önce başlamaları. İlaçlar, belirtileri hafifleten, hastayı günlük yaşamda rahatlatan, işini gücünü görmesini sağlayan tedaviler. Her ne kadar hastalığı durdurmuyorsa da hastalık gidişini biraz daha ılımlı ve yumuşak hale getirdiklerini söylemem gerek. Bu nedenlerle ilaç tedavisini önemsiyoruz. Hastalarımızın düzgün kontrollerle hekimlerine başvurarak tedavideki değişiklikleri yaptırmalarını öneriyoruz " diye konuştu.

Egzersiz tedavide önemli Etkinliği, egzersizin parkinson hastalığındaki önemine dikkati çekmek üzere düzenlediklerini kaydeden Tokçuer, sözlerini şöyle sürdürdü: "Polikliniklerimizde hastalarımıza bir takım hareketler yapmalarını öneriyoruz. Birlikte çalıştığımız fizyoterapistler tarafından egzersiz çalışmalarına girmelerini de sağlıyoruz. Ancak bunun bir yaşam şekli olması gerektiğine dikkati çekmek istiyorum. Egzersiz kişilerin duruşunu, dengesini düzeltiyor. Yaptığımız bedensel faaliyetler, beyin hücrelerimiz veya oradaki bağlantılar üzerine de olumlu etki yapıyor. Yani egzersiz yapan bir parkinson hastasında, hastalık belki hafif, orta evrelerde kalabilir, ileri evreye geçmez ya da denge bozulmadan, bastonsuz, bağımsız yaşamak mümkün olabilir. " Tokçuer, 5-10 yıl içinde hastalığı duraklatacak, hatta onaracak tedavileri de beklediklerini sözlerine ekledi. - İstanbul

12.4.2014 - 14241

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]