Pürüzsüz Bir Cilt İçin 10 Öneri

Hepimiz cildimiz için zaman dursun, hep genç ve dinç kalalım istiyoruz. Zamanın ve hayatın getirdiği lekeler, sivilceler, kırışıklıklar ya da sarkmaların tamamen önüne geçemesek de erteleyebilir ya da azaltabiliriz.

Pürüzsüz Bir Cilt İçin 10 Öneri

Sağlıklı, parlak ve pürüzsüz bir cilde sahip olmak için günlük hayatta dikkat etmemiz gereken bazı basit kurallar var. Kozmetik içerikleri konusunda bilimsel danışmanlık yapan Moleküler Tıp ve Bağışıklık Uzmanı Dr Ebru Karpuzoğlu Pudra.com'da sağlıklı bir cilt için olmazsa olmaz 15 kuralı anlatıyor.


1-Güneş ürünleri kullanın

Yaz bitti diyerek kışın güneşten korunmayı ihmal etmeyin. Cildimizi güneş ışınlarının neden olabileceği yaşlanma, kırışıklık ve sarkmalardan korumak için güneş kremi kullanmak çok önemli. İyi ama nasıl bir güneş kremi? 

UVA ve UVB ışınlarından korunmak için titanyum dioksit ve çinko oksit içeren mineral bazlı ya da kimyasal güneş koruyucularını içeren güneş kremlerini kullanın. Güneşin yaşlandırıcı etkilerinden korunmak için uygulama ve uygulamayı tekrarlama da önemli. Yüze bir çay kaşığı kadar güneş kremi uygulamak UV ışınlarından korur. Dışarıda olduğunuz günlerde yüzünüzdeki güneş kremini her 2-3 saatte bir tazeleyerek güneşin yaşlandırıcı etkisini engelleyin.

2-Sigarayı bırakın

"Bir tane sigaradan ne olur? " demeyin. Sigara içmek cilde oksijen gitmesini azaltıyor ve cildin daha çabuk yaşlanmasına neden oluyor. Araştırmalar sigaranın kolajen üretimini azaltarak cildin sarkmasına neden olduğunu gösteriyor. Bilimsel çalışmalara göre 10 seneden fazla sigara içen insanların yaşıtlarından 2,5 sene daha yaşlı göründüğünü biliyor muydunuz? 

Sigara içiyorsanız zamanla cildinizde daha derin ve çok kırışık oluşabilir, sarkmalar ve renk bozuklukları olabilir ve arkadaşlarınızdan daha yaşlı gösterebilirsiniz. Cildinizin sıkılığını ve sağlığını korumak için sigaradan uzak durun.

3-Cildiniz çenenizde bitmez!

Boyun ve dekoltenizin derisi yüzünüz kadar hassas. Bu bölgeler de yüz kadar güneşe ve dış

etkenlere maruz kalıyor, zarar görüyor. 

Kırışık ve olduğundan yaşlı görünen bir boyun, gencecik ve bakımlı bir yüzün altında hemen kendini belli edir. Zarif ve bakımlı boyun için yüze uygulanan anti-aging, güneş ve arındırıcı bakım ürünlerini boyun ve dekoltenize de uygulayın. 

4-Doğru ürünler kullanın

Ürünlerin içeriklerini okumadan, uzmanlara soru sormadan ya da yeteri kadar araştırma yapmadan bir ürün alıyorsanız cildinize hiç uygun olmayan bir seçim yapmış olabilirsiniz. Yağlı, kuru, karma veya olgun bir cilde sahip olabilirsiniz. Cilt bakım ve makyaj malzemelerinin içeriklerini okuyarak cildinize en uygun ürünleri kullanın. 

5-Gözlerinizi koruyun

Gözlerinizin etrafındaki deri vücudumuzdaki en ince ve hassas bölge. Bu yüzden sürekli gözlerinizi ovuşturmaktan vazgeçin. En uygun, en iyi kalite anti-aging göz jel veya kremlerini kullanın. 

6- Sivilceleri rahat bırakın

Siyah noktalar ve sivilceler bazen "gel sık beni " diye çağırır. Sivilceleri sıkmak daha çok enflamasyona, enfeksiyona ve çirkin yara izlerine neden olur. İyileşme zamanını da uzatır. Bu yüzden en iyisi sıkmanın cazibesine kapılmayıp ellerimizi yüzümüzden uzak tutmak!

7- Temiz telefon kullanın

Çenenizde ve yüzünüzün yanlarında sürekli sivilceler çıkıyorsa sorun telefondan kaynaklanıyor olabilir! Kirden veya sürtünmeden dolayı telefona dayanan çene ya da yanağınızda irritasyon olabilir, sivilce çıkabilir. Telefonunuzu ara sıra alkolle temizlemek ve yüzünüzü telefona fazla dayamamak işe yarar.

8-Cildinizi çok fazla arındırmaktan vazgeçin

Gereğinden fazla arındırıcı (peeling veya exfoliator) kullanmak cildin hassas dengesini bozabilir, yağ üretimini artırabilir ve irritasyona, kuruluğa veya daha çok sivilceye neden olabilir. Çok fazla arındırıcı kullanmak yüzü fırçalamakla neredeyse aynı kapıya çıkıyor. Cilt tipinize göre haftada 1 veya maksimum 2 kere arındırıcı kullanmanız yeterli. Arındırıcı kullanırken miktarına da dikkat edin. Üründen parmak ucunuz kadar almanız genellikle yeterlidir.

9-Makyaj malzemelerinizi kontrol edin

Makyaj malzemelerinizin son kullanma tarihine dikkat edin. Rimelinizden garip bir koku alıyorsanız ya da rujunuzda bir tuhaflık hissetmeye başladıysanız kullanma süresi geçmiş olabilir, hemen çöpe atın. Hiç bir şey sizden kıymetli değil! 

Makyaj fırçalarını temizlemeyi de unutmayın. Kirli makyaj fırçaları hem uyguladığınız farların rengini değiştirir hem de bakteriyel enfeksiyonlara, akneye ve tıkanmış gözeneklere yol açabilir. Fırçaları 2 veya 3 haftada bir uygun bir fırça temizleyicisi ile temizleyin ya da yıkayın ve iyice kurumadan kullanmayın. 

10- Yeterli uyuyun

Uykusuzluk bağışıklık sistemini zayıflatıyor, strese neden oluyor. Sadece bu kadar mı? Hayır, uykusuzluk aynı zamanda cildimizi de cansızlaştırıyor. Uyku sırasında vücut gün boyunca meydana gelen hasarı tamir etmek için uğraşır. Cildin kendini doğal bir şekilde yenilemesinin tek yolu uyumak. Uykusuzluk işte en çok bu yenilemeyi engellediği için cildimize büyük hasarlar veriyor ve cildin koruyucu bariyer fonkiyonlarını tam anlamıyla gerçekleştirmesine engel oluyor. Bu yüzden bol bol uyuyun. Unutmayın, uykusuzluk cildinizin cansız, yorgun ve yaşlı görünmesine neden olur.


23.02.2015 - 16816İlgili Diğer Yazılar
Dermatologdan "maskeyi burun altına indirmeyin" uyarısı
Dermatologdan "maskeyi burun altına indirmeyin" uyarısı
'Maske takılsa da güneş koruyucu sürülmeli'
C vitamini cilde parlaklık ve canlılık kazandırıyor
C vitamini cilde parlaklık ve canlılık kazandırıyor
Sahte makyaj ve evde lazer epilasyona dikkat
Sahte makyaj ve evde lazer epilasyona dikkat
Pandemi cildimizi erken yaşlandırıyor!
Pandemi cildimizi erken yaşlandırıyor!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]