Robotik Tedaviyle 3 Haftada Tekerlekli Sandalyeden Kurtuldu

Gaziantep'te 2 ay önce uğradığı silahlı saldırıda başından vurulduktan sonra felç olan İsmail Öztürk, 25 Aralık Devlet Hastanesinde üç hafta aldığı robotik tedavi sayesinde destekle yürür hale geldi.

Robotik Tedaviyle 3 Haftada Tekerlekli Sandalyeden Kurtuldu

ZUHAL UZUNDERE KOCALAR - Gaziantep'te 2 ay önce uğradığı silahlı saldırıda başından vurulduktan sonra felç olan İsmail Öztürk, 25 Aralık Devlet Hastanesinde üç hafta aldığı robotik tedavi sayesinde destekle yürür hale geldi.

Gaziantep'in Şahinbey ilçesine bağlı Ulaş Mahallesi'nde yaşayan, evli ve 3 çocuk babası 33 yaşındaki Öztürk, 2 ay önce hayatını kaybeden amcasının oğlunun cenazesi için İslahiye ilçesine bağlı Cevizli köyünde akrabalarıyla mezarlığa giderken kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişilerin silahlı saldırısına uğradı.

Başına kurşun isabet etmesi sonucu ağır yaralanan ve 1 ay yoğun bakım ünitesinde tedavi edilen Öztürk, aldığı yara nedeniyle felç oldu. Elleri ve ayaklarını hareket ettiremeyen, bir süre konuşma güçlüğü çeken ve tedavisi süren Öztürk, doktorlarının yönlendirmesiyle 25 Aralık Devlet Hastanesinde 19 Aralık 2016'da fizik tedaviye başladı.

Çeşitli kuvvetlendirme tedavileri gören Öztürk, ayrıca Türkiye'de sayılı hastanede bulunan robotik cihazla terapi aldı. Günde ortalama 1 saat robotik cihaz yardımıyla yürüyüş yapan Öztürk, yaklaşık 3 haftalık tedavinin ardından destekle yürümeye, ellerini kullanmaya başladı.

"Doktorların sayesinde ayaktayım"

Şahinbey Belediyesinde temizlik işçisi olan Öztürk, AA muhabirine yaptığı açıklamada, uğradığı silahlı saldırının ardından felç geçirdiğini ve hayatını eşinin yardımıyla sürdürdüğünü söyledi.

Doktorlarının kendisini 25 Aralık Devlet Hastanesi Fizik Tedavi Polikliniğine sevk ettiğini anlatan Öztürk, "3 haftadır yatarak tedavi oluyorum. Burada 3 haftadır rehabilitasyon görüyorum. Robotik cihazla tekrar yürümeyi öğrendim. Şimdi destekle yürüyebiliyorum. Allah razı olsun doktorlarımdan, onların sayesinde ayaktayım." dedi.

Öztürk, tek istediğinin sağlığına kavuşup işine devam edebilmek olduğunu aktardı.

İsmail Öztürk'ün eşi Cemile Öztürk de eşinin bir an önce iyileşmesi için dua ettiğini belirterek şöyle devam etti:

"İsmail vurulduğundan beri perişanız. Ben hastanede onun yanındayım. Çocuklarım ailemin yanında. Bizi özlüyorlar. İsmail çok kötü durumdaydı. Vücudu kaskatı kesilmişti, hareket edemiyordu. Konuşması bozulmuştu. Elleri tutmuyordu. Konuşa konuşa konuşması düzeldi. Çok şükür şimdi yürüyebiliyor. Çok sevinçliyiz, mutluyuz. Şimdi tek isteğimiz çocuklarımızın yanına, evimize dönmek. Allah devletimizden, doktorlarımızdan razı olsun."

"Bu seviyeye gelmesi büyük bir mucize"

Fizyoterapist Ali Güneşer de Öztürk'ün geçirdiği kafa travması sonucunda felç halde kendilerine geldiğini ifade etti.

Yaklaşık 3 haftadır fizik tedavi alan Öztürk'e günün belli saatlerinde robotik tedavi uyguladıklarını dile getiren Güneşer, şunları söyledi:

"Hasta 3 hafta önce bize geldiğinde tekerlekli sandalyedeydi. Herhangi bir şekilde ayağa kalkma, yürüme gibi bir fonksiyonu yoktu. Kendisi çok büyük bir performans gösterdi. 3 hafta gibi bir sürede rahatlıkla destekli bir şekilde koridorda yürüyebiliyor. Tedaviyle birlikte hastamızın gösterdiği reaksiyonla büyük bir ilerleme kaydettik. İlerleyen günlerde desteksiz yürümeye geçeceğiz. Kuvvetlendirme hareketlerimiz devam ediyor. İsmail beyde büyük bir ilerleme var. Tüm hastalarda bu kadar az bir zamanda bu kadar hızlı bir ilerleme kaydedemeyebiliyoruz. Kafasından vurulup bu seviyeye gelmesi büyük bir mucize."

Robotik cihazda, yürüme yetisini tamamen kaybetmiş bir hastanın kendisi adım atamasa bile yürüyor hissine kapıldığını dile getiren Güneşer, "Görsel olarak motivasyon var. Hastada yavaş yavaş yürümeye katılımla beraber kuvvetlendirme oluyor. Psikolojik olarak da etkisi çok fazla. Uzun süre tedaviyle hasta daha iyi hale gelebiliyor." dedi.

"Tatlıses, bu alet için Almanya'ya kadar gitti"

25 Aralık Devlet Hastanesi Başhekimi Operatör Dr. Mehmet Emin Türk ise Sağlık Bakanlığınca alınan robotik cihazın, travmatik beyin ve omurilik yaralanmaları, inme, nörolojik veya ortopedik nedenlerden kaynaklanan yürüme yeteneğinin kaybı durumlarında tedavi için ciddi önem taşıdığını söyledi.

Cihazla yaklaşık 1 yıldır hizmet verdiklerine dikkati çeken Türk, şunları kaydetti:

"Robotumuz hastalara destekli yürüyüş imkanı sağlıyor. Hastaların kasları güçleniyor. İsmail bey de bu cihaz bizde olmasaydı şehir dışına gidip tedavi olacaktı. Şimdi burada tedavisini oluyor, hafta sonları evine gidebiliyor. Ailesi görebiliyor. Büyük bir hizmet, büyük bir nimettir bu. İbrahim Tatlıses, bu alet için Almanya'ya kadar gitti. Şimdi biz bu aleti Gaziantep'te halkımızın tedavisi için kullanabiliyoruz."

11.01.2017 - 25166Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]