Romatoid Artrit Nedir?

Romatoid artirit (RA) romatizmal hastalıklar içinde en sık görülenlerden biridir ve toplum tarafından ismi en fazla bilinen hastalıklarımızdandır. RA özellikle eklem yakınmalarına neden olan, hatta iyi tedavi edilmediğinde sakatlığa yol açan, kronik ve iltihaplı romatizmal bir hastalıktır. Genel olarak iç organlarda ve diğer sistemlerde soruna neden olmaz, kendini kas ve iskelet sisteminde gösterir.

Romatoid Artrit Nedir?

Bu hastalıkta, bağışıklık sistemimizin kontrolsüz davranması ve kendi kendine zarar vermesi söz konusudur. Mikrop içermeyen, vücudun kendi kendine başlattığı ama sonlandıramadığı, eklemlerdeki sürekli bir iltihap halidir. Anadolu Sağlık Merkezi'nden İç Hastalıkları Romatoloji Uzmanı Dr. Selda Öktem , RA konusunda bilgi verdi.

Neden ortaya çıkar?

En önemli neden genetik yatkınlıktır. Özellikle RA ile ilişkisi kanıtlanmış bazı genetik modeller bilinmektedir. Ancak hastalığın başlamasında tetiği çeken bir takım yardımcı faktörler vardır. Bu faktörler konusunda birçok araştırma yapılmış ve kesin bir sonuca varılamamıştır. Muhtemelen birkaç faktörün bir arada etkili olduğu düşünülmektedir.

Bazen geçirilen viral ve bakteriyel enfeksiyonların, genetik yatkınlığı olan kişilerde başlatıcı rol oynadığı düşünülmektedir.

Belirtileri nelerdir?

Hastalarda en sık el bileği, el ve ayak parmak eklemlerinde ağrı, yumuşak lastik kıvamlı şişlikler ve hareket kısıtlılığı görülür. Genellikle yavaş ve sinsi bir başlangıç gösterir. Hızlı ve şiddetli başlangıç varsa eklemlerde sıcaklık ve nadiren hafif kızarıklık da olabilir.

Diz, omuz ve dirsek eklemleri daha az oranda etkilenir ama ileri yaşlarda, ilk etkilenen eklemler olabilirler

Eklemdeki ağrı, şişlik ve kısıtlılık hali özellikle sabah saatlerinde belirgindir. Buna “sabah katılığı” denmektedir. Uyandığında son derece ağrılı ve tutuk olan hasta, birkaç saat sonra rahatlar ve eklemlerini daha rahat oynatmaya başlar. Hastalığın şiddeti ne kadar fazla ise, tutukluluk hali o kadar uzun sürer.

Günlük işlerini yapmakta, kavanoz kapağı açmakta, bez sıkmakta, düğmelerini iliklemekte bile zorlanırlar. Hatta kişisel ihtiyaçlarını kendi kendilerine yapmakta zorlanabilirler ve yardıma ihtiyaç duyabilirler.

RA ve gıdalar arasında ilişki var mı?

Herhangi bir gıdayla ilişkisi bilinmemektedir. Yani belli bir gıdayı az veya çok tüketmekle RA olunmaz. Ama tedavi esnasında kullanılan ilaçlara ek olarak Omega-3 kullanılmasının tedaviye katkı sağladığına dair çalışmalar mevcuttur.

Kadınlarda daha mı sık görülür?

Evet. Kadınlarda erkeklere göre daha sık görülmektedir. Özellikle ilk başlangıcı doğurganlık çağındaki (20-45 yaş) kadınlarda sıktır. Daha ileri yaşlarda hatta daha küçük yaşlarda da başlayabilir.

İlginç olarak, kadınlardaki hastalık erkeklerdekine göre daha şiddetli olabilmektedir. Kadınlarda daha fazla ve uzun süreli ilaç kullanmak zorunda kalabiliyoruz.

Tanısı nasıl konulur?

Öncelikle hastayı iyi dinlemek, sorunu anlayabilmek için doğru sorular sormak ve iyi bir fizik muayene yapmak gerekir. Buraya kadar yapılanlar bize, nasıl bir hastalıkla karşı karşıya olduğumuz hakkında yeterli fikri verir.

Daha sonra ön tanılarımızı araştırmak amaçlı kan incelemeleri, eklem grafisi, manyetik rezonans (MR) ve bilgisayarlı tomografi (BT) gibi görüntüleme yöntemlerini kullanırız. RA için özel ve genel kan testleri vardır. Laboratuvar sonuçları, hastalığın öyküsü ve muayene bulgularının hepsi değerlendirilir ve tanı konur.

Tedavi seçenekleri neler?

Son yıllarda ilaç sektöründeki gelişmelerle tedavi seçeneklerimiz ve başarı artmıştır. RA'da ve diğer romatizmal hastalıklarda özel bazı ilaçlar kullanılır. Bu ilaçlar bağışıklık sistemi hücrelerini baskı altına alan ilaçlardır. Kullanıldıkları sürece üç ayda bir karaciğer, böbrek testleri ve kan sayımının izlenmesi gerekir.

Piyasadaki “antiromatizmal” olarak bilinen ilaçlar, romatizmal hastalıklara özel değildir, birçok sağlık sorununda kullanılırlar. Biz de bu ilaçları yardımcı olarak, esas tedaviye ekleyerek kullanıyoruz.

Kaplıca ve ılıca tedavilerini iltihaplı romatizmal hastalıklarda, hele de hastalığın çok aktif olduğu dönemlerde asla önermiyoruz. Hastalığın yatıştığı ve eklemlerde kalıcı kısıtlılık olduğu hallerde fizik tedavi seansları uygulayabiliyoruz.

İyi tedavi edilmemiş ve ilerlemiş eklem hasarında ortopedik cerrahi girişimler gerekebilmektedir.

Aspirin tedavide etkili mi?

Hayır. RA'da aspirin tedavisinin yeri yoktur. Aspirin çoğunlukla çocukluk çağında görülen, ateşli ve kalp kasını tutan bir romatizma tipinde kullanılır. Bunun dışındaki diğer romatizmalarda kullanılmaz.

Tedavide yenilikler var mı?

Son yıllarda çok yeni ve etkili ilaçlar keşfedildi, tedavide başarı şansımız çok arttı.

Hasta nelere dikkat etmeli?

Hastanın ilaçlarını düzenli kullanması, doktor kontrollerini aksatmaması ve eklemlerini çok fazla yormaması gerekir. Eğer tedavide kortizon kullanıyorsa tuzsuz yemesi gerekir. Bunların dışında özel bir diyet önerilmez.

RA'nın ortaya çıkması engellenebilir mi?

Maalesef hastalığı engellemek gibi bir şansımız yoktur. Toplumda soğuk ve nemli havanın romatizmaya neden olduğu gibi yanlış bir inanış vardır. Bu doğru değildir, bu anlamda iklim ve mekan değiştirmek de hastalığa engel olmaz.

Hastalıkla nasıl baş edilir?

Hastalıkla baş etmek için öncelikle hastalığı kabullenmek gerekir. Bunun kronik ve sürekli tedavi gerektiren bir hastalık olduğu bilincinde olunması çok önemlidir. RA bir süre sonra iyileşmez, bazen yatışabilir ama devamlı ilaç kullanmayı ve doktor kontrolünü gerektirir. Bunu kabullenmek tedavi uyumunu ve başarısını artırır.

RA, gebeleri nasıl etkiler?

İlginç olarak genellikle RA gebelik esnasında yatışır. Bazen ilaçları keserek, ilaçsız izleriz. Bu gebelikteki hormonal durumla ilişkilidir ve sanki hastalık dinlenmeye geçer. Ama doğum sonrası alevlenmelere de sık rastlanır.

Eğer ilaç kullanmamız gerekirse, gebelikte rahatlıkla kullanılan ve bebeğe zararı olmayan ilaçları tercih ederiz.Hastalığın gebelik sürecine ve bebeğe herhangi bir zararı yoktur. Son derece sağlıklı bebek sahibi olabilirler.

Uzm. Dr. Selda Öktem
 

11.08.2010 - 1850Romatoid Artrit Nedir? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Hüseyn Kaynar dedi ki;
28.10.2010

Sevda Öceş dedi ki;
15.10.2010

Murat Toprak dedi ki;
31.08.2010

Süleyman Baysan dedi ki;
29.08.2010

İlgili Diğer Yazılar
Dünyada En Sık Görülen Romatizmal Hastalık: Eklem Kireçlenmesi
Dünyada En Sık Görülen Romatizmal Hastalık: Eklem Kireçlenmesi
Eklem romatizması ömür boyu devam ediyor
Eklem romatizması ömür boyu devam ediyor
Bel Tutulması, Omurga Romatizması Habercisi!
Bel Tutulması, Omurga Romatizması Habercisi!
Fibromiyalji Sendromu Nasıl Oluşur?
Fibromiyalji Sendromu Nasıl Oluşur?
Romatizmal Hastalıklar Nasıl Oluşur?
Romatizmal Hastalıklar Nasıl Oluşur?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]