Sedef Hastalığı Bulaşıcı Değildir!

Ebeveynlerinden biri bu hastalığa yakalanan çocuklarda da sedef hastalığının görülme olasılığı %10.Dünyada sedef hastalarının yaklaşık %15'i on yaşın altındaki çocuklar.

Sedef Hastalığı Bulaşıcı Değildir!

Ulusal Psoriyazis Destek ve Dayanışma Derneği ve Fatih Belediyesi’nin birlikte düzenlediği ve ABBOTT Türkiye’nin koşulsuz destek verdiği hasta bilgilendirme toplantısında İstanbul Üniv. İstanbul Tıp Fakültesi Deri ve Zührevi Hastalıkları A.B.D.’den Prof. Dr. Güzin Özarmağan ve İstanbul Üniv. İstanbul Tıp Fakültesi Tıbbi Ekoloji ve Hidroklimatoloji A.B.D.’nden Prof. Dr. Nergis Erdoğan, dinleyicilere Sedef Hastalığı ve Sedef Romatizması ile Yaşam’ı anlattılar.

Prof. Dr. Güzin Özarmağan, Ulusal Psoriyazis Destek ve Dayanışma Derneği olarak amaçlarının; hasta ve yakınlarının sedef hastalığını bilinmesini sağlamak ve bu hastalık ile yaşamayı öğrenmeleri için eğitim desteği vermek olduğunu belirtti. Dünya nüfusunun % 2’sinin sedef hastası olduğuna dikkat çeken Dr. Özarmağan, anne ve babada sedef hastalığı görülmesi durumunda hastalığın tek çocukta ortaya çıkma riskinin %10 iken, ebeveynlerin her ikisinde de hastalık olması durumunda bu oranın %50’ye ulaştığının altını çizdi.

Dr. Özarmağan hastalığın oluşumu hakkında şöyle bilgilendirdi: “Nedeni tam olarak bilinmeyen sedef hastalığında, bazı bağışıklık hücrelerinin yanlışlıkla cilt hücrelerine saldırdığı düşünülmektedir.

Bu yanlış aktivasyon, ciltte olması gerekenden daha hızlı bir şekilde çoğalma ile sonuçlanır. Normal bir deri hücresi 28 ilâ 30 gün içinde olgunlaşır ve dökülür. Fakat bir psoriatik (sedef hastalığı olan) deri hücresinin olgunlaşması ve deri yüzeyine gitmesi sadece 3 ya da 4 gün sürer. Bu hücreler dökülmek yerine, deri üzerinde birikir ve lezyonlar oluştururlar.

Sedef hastalığının bulaşıcı bir hastalık olmadığını önemle vurgulayan Prof. Dr. Güzin Özarmağan, hastalığın en çok 16-22 ve 52-60 yaş aralığında ortaya çıkmasına karşın, bebeklik ve çocukluk dahil olmak üzere her yaşta başlayabileceğini belirtti.

Hastalığın tanısı hakkında bilgi veren Dr. Özarmağan esas olarak döküntünün görünüşüne bakarak tanı konulduğunu, vücudun ne kadarının tutulduğuna, döküntüdeki kızarıklık, kabarıklık ve pullanmanın derecesine bakılarak hastalığın şiddetine karar verildiğini söyledi. Dr. Özarmağan ayrıca, eklem tutulumunun varlığında kan tahlillerine ve görüntüleme yöntemlerine başvurulabileceğini, tanıdan emin olunamadığı durumlarda deriden küçük bir parça alınarak biyopsi yapılabileceği bilgisini verdi. 

Hastalığın tedavisine de değinen Prof. Dr. Güzin Özarmağan, hastalığın tedavi edilebilir olduğunu ancak tekrarının önlenemez olduğunu söyledi. Mevcut tedavilerin; döküntü, kaşıntı, eklem şikayetleri gibi hastalık bulgularını kontrol altına almaya yönelik olduğunu, ayrıca güneşin sedef hastalığına iyi geldiğini belirtti. 

Tedavinin yüzeysel (topikal), sistemik tedaviler ve biyolojik ajanlar ile yapıldığını ifade eden Dr. Özarmağan, yüzeysel tedaviler için deri üzerine sürülen losyon, krem, merhem şeklinde ilaçlar ile sistemik tedavi için de ağızdan hap veya damar içine ya da deri altına iğne tedavilerinin olduğunu söyledi.

Prof. Dr. Nergis Erdoğan, Sedef Hastalığı ile ilişkili romatizma olan Psoriyatik Artrit (Sedef Artriti) ile ilgili bilgiler verdi: “Sedef hastalarının yaklaşık %7’sinde görülür. Sedef artriti eklemlerin ağrımasına ve şişliklerine sebep olur. Elin uç eklemleri, el bileği ve parmak eklemleri, omurga ve pelvik eklemler en sık tuttuğu eklemlerdir.” Dr. Erdoğan hastalığın ilaçla tedavisinin var olduğunu dile getirerek tedaviden başarılı sonuçlar alındığını kaydetti.

Psoriyatik Artritin beş tipi var;

  • Öncelikle el ve ayak parmaklarındaki küçük eklemleri tutan artrit
  • Kol ve bacaklardaki eklemleri tutan asimetrik artrit
  • Romatoid artrite (iltihaplı romatizmaya) benzeyen simetrik poliartrit (çok sayıda eklemi tutan artrit)
  • Nadir fakat ekleme son derece zarar veren ve şeklini bozan bir tip olan artritis mutilans
  • Sakroiliyak (omurgayla kalça kemiğini birbirine bağlayan eklem) eklemin ve omurganın artriti (psoriyatik spondilit)

16.5.2011 - 7251

İlgili Diğer Yazılar
Sedef tedavisi kişiye özel
Sedef tedavisi kişiye özel
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Güneşin zararlı etkilerine karşı önleminizi alın
Kontrollü Güneşlenme Sedef Hastalığını Tedavi Ediyor
Kontrollü Güneşlenme Sedef Hastalığını Tedavi Ediyor
Sedef Hastalığında Doktor Tavsiyelerine Güvenin!
Sedef Hastalığında Doktor Tavsiyelerine Güvenin!
Sedef Hastalığından Kanser İlacıyla Kurtuldu
Sedef Hastalığından Kanser İlacıyla Kurtuldu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]