Şeker hastalığından kurtuldular, yoga yapıp ilaçları çöpe attılar

Ameliyatla şeker hastalığından kurtulanlar, yogayla huzur bulup, hastalık süreçlerinde kullandıkları ilaçlarını çöpe attılar.

Şeker hastalığından kurtuldular, yoga yapıp ilaçları çöpe attılar

Türkiye'de erişkin Tip 2 diyabet hastalarında uygulanan metabolik cerrahi yöntemi hastalığın tedavisinde ezber bozdu. Bu yöntem ile şeker hastalığından kurtulanların sayısı son 10 yılda 6 binin üzerine çıktı. Hastalıktan kurtulanlar ağır diyet programları olmadan sosyal hayatlarına devam edebiliyor. Tedavi sürecini atlatanlar spor yapıp, yüksek kalorili ürünlerden uzak durarak yaşamlarını sürdürüyor.

"TÜRKİYE'DE 6 BİNİN ÜZERİNDE ŞEKER HASTASINI BAŞARIYLA TEDAVİ ETTİK"

Yöntem ile ilgili bilgi veren Türkiye Metabolik Cerrahi Vakfı Başkanı Prof. Dr. Alper Çelik, "Erişkinlerdeki Tip 2 diyabet (şeker hastalığı) artık ameliyatla tedavi edilebiliyor. Türkiye'de de bu yöntem 10 yılı aşkın süredir başarıyla uygulanıyor. Bizler vücudumuzdaki en büyük horman fabrikasının ince bağırsaklar olduğunu ve bu bölgeye yapılacak bir müdahaleyle şeker hastalığının tedavi edilebileceğinin mümkün olduğunu anlatmaya çalıştık. Türkiye'de bu yöntemle bugüne kadar 6 binin üzerinde şeker hastasını başarıyla tedavi ettik" dedi.

"ARTIK ÖZGÜRCE DIŞARIDA DOLAŞABİLİYORLAR"

Prof. Dr. Çelik, "Bu insanlar artık yepyeni bir hayata başladılar. Spor yapabiliyorlar, dilediklerince sosyal hayatlarına devam edebiliyorlar. Artık özgürce dışarıda dolaşabiliyorlar, 'Şu merdiveni çıkabilir miyim? Bu yokuşta nefesim kesilir mi?' diye düşünmüyorlar. Rahat uyuyorlar, uykuları bölünmüyor" diye konuştu.

Yöntemde hastalara katı bir diyet programının uygulanmadığını belirten Prof. Dr. Çelik, "Sadece zararlı gıdalardan, ambalajlı yüksek kalorili sıvılardan uzak durmalarını istiyoruz. Hayat boyu devam eden kısıtlayıcı bir diyet yok. Ameliyat ile alakalı en büyük güzellik, kişinin yemeğe bakış açısının değişmesidir. Zaten çok şekerli yemekleri de canları da istemez ve bu kendiliğinden gelişir. Ameliyatın güzelliği de buradadır" şeklinde konuştu.

İLAÇLARINI ÇÖPE ATTILAR

Yöntemi kullanıp hastalıktan kurtulan Ayten Sakallı ve Sabahat Terzioğlu, yeni bir hayata başladıklarını ve hastalıktan kurtuldukları için çok memnun olduklarını belirttiler. Ameliyatla şeker hastalığından kurtulan kişiler, kullanmaya ihtiyaçları kalmayan ilaçlarını çöpe attılar.

METABOLİK CERRAHİ YÖNTEMİ NEDİR?

Prof. Dr. Alper Çelik'ten alınan bilgilere göre metabolik cerrahi yöntemi şu şekilde özetlenebilir:

"Tip1 diyabet hastalarında insülin üretimi yokken, Tip 2 diyabet hastaları insülin üretir ama birçok nedenden dolayı ürettikleri insülini kullanamaz. Bu yüzden hastaların kan şekeri yüksek seyreder. Yüksel"en kan şekeri başlangıçta damarlarda daha sonra da organlarda hasara neden olur. Klasik tedavi hastalığın sonucunu düzeltmeye çalışır. Klasik tedavinin tüm amacı kan şekerinin düşürülmesine yöneliktir. Halbuki kan şekeri yüksekliği bu hastalığın nedeni değil sonucudur.

Metabolik Cerrahi ise hastalığın nedenini tedavi eder. Hastalığın nedenini ortadan kaldırınca hastalığın sonucu olan kan şekeri yüksekliği de kendiliğinden ortadan kalkar.

Metabolik Cerrahi tedavi için vücudunuzun kendi ürettiği insülini kullanır. Pankreasında hala insülin üretimi olan ve insülin depoları yeterli dolulukta olan tip2 diyabet hastalarında sorun genelde trafik problemidir. Bu problemi gidermek için ince bağırsaklarda bir yer değişikliği, hastaların kendi üretimi olan insülini kullanabilmelerini sağlar. Yapılan işlem trafik problemini çözmek için yapılan bir kavşak düzenlemesine benzetilebilir."

8.8.2019 0 - 40609Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]