Şeker Kullanmayı Bırakırsanız Neler Olur?

Daha iyi bir cilt, enerji düzeylerinde artış ve kilo kaybı beslenmenizdeki aşırı şekeri bıraktığınızda olabilecek bazı durumlardır.

Şeker Kullanmayı Bırakırsanız Neler Olur?

Beslenmenize aşırı şeker eklenmesi hiç bir zaman iyi bir alışkanlık değildir. Şeker ve beyaz rafine ürünler sağlığınıza birden fazla yolla zarar verebilirler. Yani aşırı şekeri bıraktığınızda, hayatınızda hem fiziksel hem de zihinsel olarak olumlu bir çok değişiklik yaşayacağınıza eminiz. Aşağıda hayatınızdan şekeri çıkarttığınız zaman yaşayabileceğiniz bazı değişiklikleri listeledik.

CİLDİNİZİ CANLANDIRIR

Şeker cilt için zehir gibidir. Aşırı şeker yüklü yiyecekleri yemeye başladığınızda, cildinizin sağlıksız beslenmenin etkileri ile karşı karşıya kalır. Şeker ayrıca akne gibi cilt sorunlarının ağırlaşmasının arkasındaki ana suçludur. Yani şekeri bıraktığınız zaman fark edeceğiniz ilk değişiklik daha canlı daha güzel bir cilt olacaktır.

DAHA İYİ KİLO KONTROLÜ SAĞLAR

Hepimizin bildiği gibi, diyetinize eklediğiniz fazla miktarda şeker genellikle aşırı kilo ile sonuçlanan ekstra kalori tüketimi demektir. Yani ekstra şeker tüketimini bıraktığınız zaman fazla kilolarınızı vermek ve sağlıklı bir yaşam sürdürmek çok daha kolay olacaktır.

ENERJİ ÇÖKÜŞLERİNİ DURDURUR

Şeker bir enerji kaynağı olmasına rağmen, bu aşırı şeker alımının enerji düzeylerini arttıracağı anlamına gelmez. Şekerli bir madde yedikten sonra şeker seviyeniz birden artar daha sonra ise bu ani bir düşüşe neden olur, bu da sizi aşırı yorgun bir hale sokar. Gün boyu oluşan enerji yükseliş ve düşüşlerinden kurtulmanın yolu şeker tüketimini bırakmaktır. Gün boyunca yeterli enerji düzeylerini korumak şeker alımınızı en aza indirerek çok daha kolay bir hale gelir.

RUH HALİNDEKİ DEĞİŞİMLERİ KONTROL EDER

Çok fazla şeker beynin kimyasını değiştirme eğilimindedir ve ruh halinin düzenlenmesine yardımcı olan nörotransmitterlerde (serotonin, dopamin) bir dengesizliğe neden olur. Şeker tüketimini bıraktığınız zaman ruh halinizdeki bu ani değişimler ortadan kalkacaktır. Alınan şeker miktarının azalması ile gün boyu istikrarlı bir ruh halinde, daha iyi stres kontrolü ve davranışlar sergileyeceksiniz.

BAĞIRSAK HAREKETLERİNİ DÜZELTİR

Çok fazla şeker bağırsakların sağlığını olumsuz etkileyebilir ve bağırsak fonksiyonunu bozabilir. Çok fazla şeker tüketmek gıdaların bağırsaktan geçiş süresini kısaltır yani gıdalar bağırsaktan çok hızlı geçerler bu da ishale neden olur. Yani şekeri bırakmak bağırsak hareketlerinin düzelmesini sağlayacaktır.

TATLI KRİZLERİNİ SONA ERDİRİR

Şeker son derece bağımlılık yaratır ne kadar çok şeker tüketirseniz, o kadar çok şeker istersiniz. Tatlı krizlerini sona erdirmenin yolu aksine tatlı yemeyi bırakmaktır. Yani diyetinizdeki şeker ve yapay tatlandırıcıları ortadan kaldırırsanız, şeker isteği otomatik olarak kaybolacaktır. Meyvelerdeki doğal şekerin tadı ise, yapay şekerleri kullanmayı bıraktığınızda size daha tatlı gelmeye başlayacaktır.

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİ GÜÇLENDİRİR

Bağırsaktaki yararlı bakteriler bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol oynar. Bununla birlikte, aşırı şeker tüketimi bağırsakta kötü bakterilerin ve farklı mantar türlerinin çoğalmasına neden olur ve sağlığı kötü etkiler. Ancak şeker tüketimini bıraktığınız zaman sağlıklı bağırsak florasının artmasını sağlarsınız bu da bağışıklık sistemi üzerinde olumlu etkiler yapmaktadır.

DAHA İYİ AĞRI KONTROLÜ SAĞLAR

Yüksek şekerli gıdalar özellikle artrit gibi iltihabi koşullardan muzdarip kişilerde, ağrı ile başa çıkmayı zorlaştıran iltihabı tetiklemeleri ile bilinmektedir. Bu nedenle şeker tüketimini bırakmak ağrı ve iltihabı etkili bir şekilde yönetmeye yardımcı olmaktadır.


19.2.2016 - 20048

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]