Şeker ve Yüksek Tansiyon Problemine Megaliposuction

Güzellik için yapılan operasyonların başında gelen liposuctionın halk arasında bilinmeyen çok önemli bir faydası daha var.

Şeker ve Yüksek Tansiyon Problemine Megaliposuction
Yaygın bilinenin aksine şeker hastaları liposuction yaptıramayan hastalar grubunda değildir. Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Y. İlker Manavbaşı son yıllarda özellikle medikal faydalarından sıklıkla yararlanılan Megaliposuction operasyonları ile kilolu olan şeker hastalarının değerlerinde ciddi düzelmelerin gözlemlendiğini söylüyor ve ekliyor: "Uygun olan hastalar için liposuction şeker ve yüksek tansiyon hastalıklarında uygulanan tedavi seçeneklerinden biridir. Özellikle 10 litrenin üzerinde yağın alındığı megaliposuction operasyonları, kilolu insanlardaki şeker hastalığının etkilerini azaltan bir tedavi şekli olarak tüm dünyada uygulanıyor. "


Uygun Hastalarda 10 Litrenin Üzerinde Yağ Alınabilir

İki tipi olan şeker hastalığında, tip I diyabet çoğunlukla erken yaşta ortaya çıkar ve sorun insülin hormonu üreten pankreas isimli organdadır. Tip II diyabet ise daha geç yaşlarda ortaya çıkar ve en önemli sebebi aşırı kilolardır. Çünkü pankreasın ürettiği insülin en basit anlatımıyla aşırı yağlanmış vücut için yetersiz kalır. Bu durumda da kandaki şeker miktarı artar ve şeker hastalığı dediğimiz hastalık ortaya çıkmaya başlar. Tip II diyabet tedavisinde kilo azaltılması temel hedeftir. Bu amaçla diyetler, zayıflatma amaçlı mide - bağırsak ameliyatları sıkça uygulanır. Son yıllarda bu amaçla yüksek volüm ve megaliposuction ameliyatları da yapılmaya başlanmıştır. Bu ameliyatlarda önemli olan vücuttan alınan yağın miktarıdır. 2012'de Amerika'da yapılan bir araştırmada elde edilen sonuçlara göre; 4-5 litreye kadar olan yağ alma işlemlerinin vücut kan şekeri üzerinde fazlaca bir etkisinin olmadığı gösteriyor. Bu tarz bir etki ancak 5 litrenin üzerinde yağ alındığında belirgin olmaya başlıyor.

Aşırı kilolu insanlarda şekerle birlikte hipertansiyon da sıklıkla görülür. Yine aynı şekilde kilodaki azalmalar tansiyonda da düşmeye sebep olur. Kendi hastalarımızda da gördüğümüz üzere özellikle 7-8 litre yağ alımı ile şişmanlığın vücut metabolizması üzerindeki olumsuz etkileri azalmaya başlıyor. Uygun olan hastalar için liposuction şeker ve yüksek tansiyon tedavisinde, tedavi seçeneklerinden biridir. Ayrıca çoğu hastada liposuction ile sağlanan kilo azaltılması bu kişilerde sosyal adaptasyonu artırarak hastayı daha da fazla kilo vermeye teşvik eder.

Liposuction Öncesinde Check-up Şart

Başta kalp problemleri olan hastalar liposuction yaptıramaz. Ameliyat öncesinde hastalar genel bir check up'a sokulur. Kalp, akciğer, karaciğer ve böbrekler detaylıca incelenir. Hastanın liposuction yaptırıp yaptıramayacağına diğer branş hekimleriyle birlikte karar verilir.

Bazı hastalarda aşırı kilo yanında karın ve uylukta deri sarkması da olabilir. Bu durumlarda, karın germe ve uyluk germe ameliyatları yapılır. Vücutta sarkma olduğunda yağ alma operasyonu, karın germe veya uyluk germe ameliyatları ile bir arada yapılır. Bu durumlarda kilodaki azalma daha da fazla olur. Her ameliyatta olduğu gibi bu işlem sonrasında vücutta özellikle de liposuction yapılan alanlarda ödem olabilir. Korse kullanımı, tuzsuz diyet ve erken hareket bu ödemlerin atılması için yapılması gerekli şeylerdir.

5.6.2013 1 - 12754Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]