Sezaryende Doğumda Riskler Nelerdir?

Memorial Hastanesi Anestezi Bölümü'nden Ağrı Polikliniği Sorumlusu Uz. Dr. Mehmet Çelik, "Kombine spinal epidural anestezi" ile sezaryen hakkında bilgi verdi.

Sezaryende Doğumda Riskler Nelerdir?

 Epidural ve spinal anestezi bölgesel anestezi yöntemleri içinde en sık uygulanan yöntemlerdir. Epidural anestezide omuriliği ve omurilikten çıkan sinirleri saran ve “dura” adı verilen zarın etrafına lokal anestezik ilaçlar verilerek ağrının beyine iletilmesi engellenir.

Spinal anestezide ise lokal anestezik ilaçlar dura zarının altında yer alan beyin-omurilik sıvısına verilir. Spinal anestezide epidural anesteziye kıyasla çok daha düşük doz ilaç verilir ve anestezinin etkisi çok daha kısa sürede başlar. Epidural anestezi ile ağrı duyusu ortadan kalksa da anne adayı operasyon sırasında dokunmayı ve dokuların çekilmesi ve gerilmesini hissedebilir. Bu durum ağrılı bir uyaran oluşturmamakla birlikte, bazı anne adaylarını rahatsız edebilmektedir.

Spinal anestezide ise operasyon bölgesinde ağrının kesilmesine ek olarak tam bir hissizlik durumu oluşmaktadır. Bu nedenle sezaryen operasyonlarında spinal ve epidural anestezi yöntemleri artık birlikte uygulanmakta ve bu yönteme “Kombine spinal epidural anestezi” adı verilmektedir.

Sezaryen operasyonu için ameliyathaneye alınan anne adayına bir damar yolu açılarak serum verilir. Daha sonra anne adayı oturur pozisyona getirilir ve işlem bölgesi antiseptik solüsyonlar ile temizlenir, steril örtülerle örtülür. Anne adayının işlem sırasında ağrı duymaması için girişim bölgesinin cildine çok ince bir iğneyle lokal anestezi uygulanır. Ardından ince bir iğne ile iki omur arasından geçilerek epidural boşluğa ulaşılır.

Bu iğnenin içinden geçirilen daha ince bir iğneyle dura adı verilen zar da geçilir ve spinal aralığa ulaşılıp lokal anestezik ilaç verilir. Bu şekilde spinal anestezi uygulanmış olur. Spinal anesteziyi takiben epidural bölgeye kateter de yerleştirilir ve iğne çıkarılıp kateterin dışarıda kalan kısmı flaster ile cilde sabitlenir. İşlemden birkaç dakika sonra anne adayının belden aşağısı tamamen hissizleşir. Sezaryen operasyonu bu şekilde spinal anestezinin etkisi altında gerçekleştirilir.

Kombine spinal epidural anestezi yöntemi ile sezaryende, anne hiçbir ağrı duymamakla birlikte uyanıktır ve bebeğinin doğduğu ana kendisi de şahit olur.

Bebeğinin ilk çığlığını duyma, doğar doğmaz onu görme şansına sahiptir. Bu yöntemle ağrısız bir operasyon sonrası dönem geçiren anne, bebeğiyle yeni tanıştığı ilk günlerini de daha konforlu bir şekilde geçirecek ve bebeğiyle daha rahat ilgilenebilecektir. Kombine spinal epidural anestezinin genel anesteziden bir diğer üstünlüğü ise operasyon sırasında ve sonrasında verilen ilaçların plasenta yoluyla veya sütten bebeğe geçişinin yok denecek kadar az olmasıdır.

Oysa genel anestezi ile sezaryende, gerek operasyon sırasında verilen anestezi ilaçları gerekse operasyon sonrasında damardan ya da ağızdan verilen ağrı kesici ilaçlar bebeğe geçip istenmeyen yan etkilere neden olabilir.

27.1.2011 - 4707

İlgili Diğer Yazılar
Hamileler koronavirüs karşısında ne yapmalı?
Hamileler koronavirüs karşısında ne yapmalı?
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Gebeliği engelleyen 2 önemli neden !
Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi
Gebelik diyabetinin anne karnındaki bebeğe 4 olumsuz etkisi
Yumurta dondurma nedir ?
Yumurta dondurma nedir ?
Hamilelikte ilk 3 aydaki kanamalar neden olur ?
Hamilelikte ilk 3 aydaki kanamalar neden olur ?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]