Sezaryeni düşürmek için işbirliği

TJOD tarafından özellikle kadın doğum hekimlerine yönelik artan davalar da göz önüne alınarak, sezaryen oranlarının düşürülmesi için, malpraktis davalarına yönelik bir havuz oluşturulması teklif edildi.

Sezaryeni düşürmek için işbirliği

Anne ve bebek beslenmesinin önemini konu alan ve Yükseliş İktisadi ve Stratejik Araştırmalar Vakfı tarafından bu yıl dördüncüsü Ankara'da gerçekleştirilen "Fetal Hayattan Çocukluğa İlk 1000 Gün Gebe ve Çocuk Beslenmesi Kongresi" 3-5 Mart tarihleri arasında yapıldı.

Kongrede özellikle yüksek sezaryen oranları gündeme geldi.

Kongreye katılan Türkiye Jinekoloji ve Obstetrik Derneği (TJOD) Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir de kongrede Kadın Doğum Uzmanı Sn. Dr. Sare Davutoğlu ile bir görüşme gerçekleştirdi. Prof. Dr. Demir, Dr. Sare Davutoğlu'nun Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmasının kendileri için bir şans olduğunu belirtirken yüksek sezaryen oranlarını Dernek olarak kendilerinin de istemediğini belirtti.

Prof. Dr. Cansun Demir, Dr. Sare Davutoğlu ile yaptığı görüşme sırasında Sayın Sare Davutoğlu'nun bir kadın doğum uzmanının yüksek lisans tezinde, "Kadın doğum hekimlerinin doğuma bakış açıları" konusunu ele aldığını anlattığını, "Biz onda gördük ki hekimler kendileri için öncelikle sezaryeni tercih ediyor. Doğal olarak buna inanıyorlar. Bunun doğru olduğuna, bunun daha iyi olduğuna inanıyoruz. Belki aldığımız eğitimin de katkısı ile bu böyle. Belki bunu değiştirme konusunda da bizlerden başlayarak bu toplantı ve benzeri toplantılar güzel bir başlangıç olacaktır" değerlendirmesinde bulunduğunu söyledi.

TJOD Başkanı Prof. Dr. Cansun Demir, Dr. Sare Davutoğlu'na sezaryen oranlarının düşürülmesi için dernek olarak bazı önerilerde bulunduklarını ve Dr. Sare Davutoğlu himayelerinde Sağlık Bakanlığı ile bu konuda ortak bir çalıştay talep ettiklerini dile getirdi. Prof. Dr. Cansun Demir şunları söyledi: "Sayın Dr. Sare Davutoğlu bir kadın doğum uzmanı olarak önerilerimize katıldığını ve desteklediğini belirttiler, biz de TJOD olarak bu çalıştayın oluşturulması için gerekli organizasyonu hızlıca başlatacağız."

TJOD'nin Sn. Dr. Sare Davutoğlu'na sunduğu öneriler:

"Kadın hastalıkları ve doğum uzmanlarının düşük performans puanlarının arttırılması gerektiğini vurgulayarak, emek yoğun bir iş olan normal doğum için devlet hastanelerinde ve SGK anlaşmalı yani devlet hastanesi gibi çalışan özel hastanelerde performansların arttırılması gerektiğini yönelik önerilerimi belirttim.

Normal doğum sırasında olası sorunlar için doğum hekimlerine malpraktis davalarından muafiyet sağlanması ya da olası komplikasyonları Sağlık Bakanlığı veya oluşturulacak bir havuz tarafından ödenmesinin hekimlere bir güvence olacağını ve sezaryen oranlarının düşürülmesinde etkili olacağına dair düşüncelerimi paylaştım.

Ebeliğin geliştirilip aktif hale getirilmesi gerektiğini söyledim.

Sigara için Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı başarılı medya programlarını dernek ile işbirliği içerisinde TV programları, filmler vs. ile halkın bilinçlendirilmesi gerektiğini söyledim."

11.3.2016 - 20324

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]