Şişmanlığın Sırrı Çözüldü mü

En son verilere göre dünyada 2.1 milyar obezin yaşadığını hatırlatan Prof. Dr. Yıldız bilim dünyasının mide ve bağırsak sistemine yöneldiğini söyledi.

  En son verilere göre dünyada 2.1 milyar obezin yaşadığını hatırlatan Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği Genel Sekreteri Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, obezitenin sebeplerini araştıran bilim dünyasının mide ve bağırsak sistemine yöneldiğini söyledi. 37. Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Kongresi'nde görüştüğümüz Prof. Dr. Yıldız, bilim dünyasının mide ve barsak sisteminin obezitenin gelişimindeki rolünü son yıllarda keşfettiğini belirterek,  “Bu konudaki en şaşırtıcı bilgi insan bağırsak yapısında yer alan mikroplardaki değişimin de obeziteye katkısı olduğunun ortaya çıkmasıdır. İnsanlar bağırsak duvarında yer alan ve onu birçok hastalıktan koruyan mikroplarla dünyaya geliyor. Son dönemde bu mikropların bağırsağın yağ dokusu ve beyinle olan iletişiminde vücudun yağı tutması metabolizma hızını ayarlayabilmesinde de rol oynadığı anlaşıldı” dedi.OBEZİTE AŞISI

Bu bilginin obezitenin tedavisi için ilaç geliştirmeye çalışan bilim adamları için yeni bir ufuk açtığını belirten Prof. Dr. Yıldız, “Bilim dünyası başta şişmanlık ve diyabet olmak üzere birçok hastalığın gelişiminde rol oynadığı düşünülen bağırsak florasındaki değişimi yöneterek obeziteyi tedavi edilebileceğini düşünmeye başladı. Bağırsak içeriğinden obeziteye karşı aşı geliştirilmesi ile ilgili deneysel çalışmalar sürüyor. Bu çalışmalar henüz erken safhada olsa da olumlu sonuçlar alınıyor” dedi.

TOKLUK HORMONU AÇLIK HORMONUNA KARŞI

Mideden bağırsağın ucuna kadar olan bölgeden yaklaşık 4 bin hormonun salgılandığını ve bu hormonların bizi yönettiğini söyleyen Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, bu hormonlar arasında en iyi bilinen ikisinin her yemekten önce mideden salınan ve acıkmamızı sağlayan ghrelin ile yağ dokusundan salgılanarak beyinde iştah merkezimizde tokluk hissini uyandıran leptin olduğunu ifade etti. Şişmanlarda leptin düzeylerinin düşük bulunduğunu söyleyen Prof. Dr. Yıldız, “Şişmanlığın tedavisi için dışarıdan leptin takviyesi yapılarak tokluk hissinin oluşturulması için bilimsel çalışmalar sürdürülüyor. Ancak tıpkı insülin direnci gibi leptin direnci var. Eğer bu direnç kırılabilirse, bu hormon dışarıdan alındığında hiç acıkmamak mümkün olabilecek” dedi.

FAYDALI MİKROPLARI KORUYUN

İkinci beyin olarak adlandırılan mide ve bağırsak sisteminden salgılanan hormonlar diyabetten şişmanlığa kadar birçok hastalığının oluşumunda rol oynuyor. Doğuştan gelen faydalı bağırsak mikroplarının çeşitli sebeplerle azalması, vücutta yağ depolanmasını artırıyor. 

Gereksiz antibiyotik  çocuğu obez yapıyor

Kullanılan ilaçların bağırsağın doğal yapısını bozduğunu söyleyen Prof. Dr. Okan Bülent Yıldız, “Bu konudaki çalışmalardan birinde küçük yaşlarda antibiyotik kullanmış çocukların barsak floralarının bozulduğu ve bu küçük çocukların ileriki yaşlarda daha fazla obez olduğu görülmüş. Buradan da anlaşılıyor ki, başta diyabet ve şişmanlık gibi kronik hastalıkların gelişimini önlemek için bağırsağımızdaki doğal florayı korumamız gerekiyor” dedi.

14.7.2015 - 18108İlgili Diğer Yazılar
İşte Sağlık Bakanlığı
İşte Sağlık Bakanlığı'nın 'yenidoğan' ambulansı
Bebeklerde kalp hastalığı tanısı giderek yaygınlaşıyor!
Bebeklerde kalp hastalığı tanısı giderek yaygınlaşıyor!
"Kalp hastasıysanız cinsellikten korkmayın"
"Kalp hastasıysanız cinsellikten korkmayın"
Gebelikte tarama testlerini ihmal etmeyin
Gebelikte tarama testlerini ihmal etmeyin
Doğuştan vajinası yoktu şimdi annelik hayali kuruyor
Doğuştan vajinası yoktu şimdi annelik hayali kuruyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]