Süper Ebeveynlik Sendromuna Dikkat

İzmir'de ailelere destek veren Psikolog ve Oyun Terapisti Gül Çelik, süper anne baba olmaya çalışırken, süper hatalar yapıldığını söyleyerek herkesin çocuklarına en iyisini vermeyi arzu ettiğini, ancak 'süper ebeveynlik' sendromunun önemli bir sorun olduğunu dile getirdi.

Süper Ebeveynlik Sendromuna Dikkat
Psikolog ve Oyun Terapisti Gül Çelik, yeni bir duygu durum tanımlaması olan 'süper ebeveynlik sendromu'nun son yıllarda birçok ailede ortaya çıktığını söyledi. 'Süper ebeveynlik', 'mükemmel ebeveynlik', 'zorlanmış anne sendromu' gibi popüler pek çok adı bulunan bu durumun, fizyolojik belirtilerle başlayabildiğini dile getiren Çelik, ne olduğunun anlaşılması zaman alabilen bu sorun için aileleri uyardı. Çelik, ailelerin en büyük isteklerinin çocuklarının hep çok mutlu olmaları olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Onların mutlu olmaları için kendi ellerinden ne gelirse sonsuzca vermeye çalışıyorlar. En sağlıklı yiyecekler, en iyi giyecekler, en eğitici-eğlendirici oyuncaklar, en iyi yaşam ve eğitim şartları, en iyi kurslar, en iyi hocalar gibi.. Bu liste uzayıp gidiyor. Bütün bu 'en'leri oluşturmak için insan üstü bir çaba göstermeleri gerekiyor. Daha çok ve uzun saatler, daha stresli işlerde çalışmaları gerekiyor. Çocuklarını o kurstan, bu doğum günü partisine, o alışveriş merkezinden bu okula götürürken en kıymetli vakitlerinin geçtiğini fark etmiyorlar bile. Kendileri ve çocuklarına ne kadar yüklendiklerini göremiyorlar. Bedensel ya da ruhsal yakınmalar bu sıralarda çoktan başlamış oluyor. Aileler ya da ebeveyn olan bireyler genelde sorunun neden kaynaklandığını bilmeden bizden yardım talebinde bulunuyorlar. Ama mükemmel-süper-kusursuz-en iyi olmaya çalışırken hırpalanmış pek çok ebeveyn ile onların bu durumdan etkilenmiş çocuklarıyla karşılaşıyoruz. En çok tükenmişlik hissi, tolerans azlığı ve kolay öfkelenme durumu ile başvurduklarını gözlemliyoruz. "

"EN MÜKEMMELİ ARARKEN ZAMAN KAYBEDİYORUZ "

Bu sendromu yaşayan anne ve babalarda özellikle boyun, omuz, sırt, bel gibi bölgelerde ya da vücudun genelinde kas ağrıları, sindirim sistemi bozuklukları, uykusuzluk, dinlenememe hali ve sürekli yorgun hissetme gibi belirtilerin ortaya çıktığını belirten Gül Çelik, tüm bunlara hayattan zevk alamama, hep bir yarım kalmışlık hissi, kaygılı hissetme, kolay öfkelenme, toleransının düştüğünü gözlemleme ve cinsel isteksizliğin eşlik ettiğini kaydetti. Bu kişilerin genel özelliklerine bakıldığındaysa her şeyde en mükemmeli, en iyisi, en fazlası olma isteğinin çokluğunun görüldüğünü belirten Çelik, şöyle devam etti:

"Yaptığı her iş, yüklendiği her sıfat, görevlendirildiği her alanda en başarılı, en hatasız ve en kusursuz olanı hedeflerken ne kadar yorulduğunu, yıprandığını fark etmeyen bu kişiler, imkansızı istediklerini henüz fark etmemiş oluyorlar. Çünkü, mükemmellik; göreceli hem de şartlara bağlı gelişebilecek bir durum. En büyük görünmez kayıp ise zaman kaybı. Bulunduğumuz anın tadını çıkaramadan, hep ileriye, hep henüz olmayana odaklanıldığında; gündelik hayatta sahip olduğumuz en kıymetli ve en verimli şeyi 'bu an'ı kaybediyoruz. Çocuğumuzla el ele yolda yürümekten, doğada beraber zaman geçirmekten, aile oyunlarından, aile sohbetlerinden keyif alabileceğimizi kendimize hatırlatmamız gerekiyor. Her çocuğun bir tane annesi ve babası var, her çocuk için mükemmel olan da bu anne-baba ile güvenli ve sevgi dolu ilişkisi. Çocuğumuzla kuracağımız sınırları olan ama değerli hissettiren ilişki ise paha biçilemez. "

"İDEAL ANNE BABA YOKTUR "

Çocuklarını iyi gözlemleyip tanımaları konusunda ebeveynleri uyaran Psikolog Gül Çelik, "Kendimizi ve partnerimizi de iyi tanımalıyız. İdeal arkadaşlık, ideal evlatlık tanımı olamayacağı gibi ideal anne babalık da tanımlanamaz. Her tür ilişkide olduğu gibi çocuğumla kuracağım iletişimde de karşıdaki bireyi tanımaya çalışmak, saygı duyarak değerli hissettirmek, önemsemek ve ilişkiyi oluştuğu sağlam zeminde devam ettirmek için gerekli hamleleri yapmak gerekiyor. Küçük yaştaki çocuğumdan, özgürlük alanını genişlettiğim ama takipte kalmam gereken ergen çocuğuma kadar bu süreçte çocuğumla takım olmam gerekir. Çocuğumun yaşına, karakterine ve ihtiyacına uygun hareket edebilmeyi başarabilirsem daha uyumlu, daha az çatışmalı ve daha arzu edilesi bir ilişki biçimi oluşturabilirim " dedi.
 

17.12.2017 - 30575

İlgili Diğer Yazılar
Fomo
Fomo'ya Yakalanan Kişinin Tedavi Edilmesi Gerekiyor
Palu Ailesinin Damadı İçin İddia Edilen Hastalık Paranoid Bozukluk Nedir?
Palu Ailesinin Damadı İçin İddia Edilen Hastalık Paranoid Bozukluk Nedir?
Paylaşmak Öfkeyi Azaltıyor
Paylaşmak Öfkeyi Azaltıyor
Duygusal Sağırlığı Olan Kişiler İlişkilerinde Sorunlar Yaşıyor
Duygusal Sağırlığı Olan Kişiler İlişkilerinde Sorunlar Yaşıyor
Her Yıl 1 Milyon Kişi İntihar Ediyor
Her Yıl 1 Milyon Kişi İntihar Ediyor
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Skandal! Tuz Diye Plastik Yediriyorlar!
Skandal! Tuz Diye Plastik Yediriyorlar!
Hastalarıyla Yaşadığı İlginç Anları Paylaşan Birbirinden Komik Doktorlar
Hastalarıyla Yaşadığı İlginç Anları Paylaşan Birbirinden Komik Doktorlar
İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir
İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bağırsak Gazı Neden Olur? Bağırsak Gazı Neden Olur? Sağlık Video Gastrit Neden Olur? Gastrit Neden Olur?
Sağlık Video Mide Ülseri Kanama Yapar mı? Mide Ülseri Kanama Yapar mı? Sağlık Video Endoskopi Nasıl Yapılır? Endoskopi Nasıl Yapılır?

 

[Hata Bildir]