Tiroid Hormonunun Azı da Zarar Çoğu da Zarar!

Az çalıştığında halsizlik, aşırı kilo, mutsuzluk; çok çalıştığında titreme, çarpıntı, sinir ve aşırı kilo kaybına neden olan tiroit, hem fiziksel hem ruhsal yönden bizi esir alabiliyor.

Tiroid Hormonunun Azı da Zarar Çoğu da Zarar!

Herkeste bulunan bir organ olan tiroit, boğazımızda hava aldığımız gırtlağın önünde yer alır. Tiroidin hormon üretme görevi vardır ve bu hormona tiroksin denir. Tiroit tarafından üretilen bu hormon tiroit damarları yoluyla kanımıza verilir. İşte tiroidin az ya da çok çalışması durumunda hem fiziksel hem psikolojik birçok sağlık sorununun ortaya çıktığını söyleyen Medical Park Van Hastanesi Genel Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Aytaç Sayın; tiroit sorunlarını ve guatr hastalığını anlattı.


Guatr; boynun ön kısmında bulunan tiroit bezinin iltihap ve kanser dışındaki bir sebeple büyümesine denir. Guatr bezinin fonksiyonu, salgıladığı hormon ile vücudumuzun çalışma hızını belirlemesidir. Ürettiği hormon azalırsa vücudumuzun çalışma hızı düşer, fazla hormon salgılarsa vücudumuzun çalışma hızı artar.


Boynun ön bölümünde bulunan bu bez iki parçalı küçük bir salgı bezidir. Halk arasında guatr olarak tarif edilen hastalık tek bir hastalığın karşılığı değildir. Bu sebeple hastanın ‘Ben guatr hastasıyım’ demesi hekimler açısından net ve yeterli bir tanımlama olmaz. Guatr hastalığı temel olarak iki başlık altında sınıflandırılabilir:


Birincisi: Tiroit bezinin az hormon salgıladığı durumlardır yani HİPOTROİDİDİR. Bu durumlarda hastalarda genel bir yavaşlama hareketlerde ağırlaşma ve halsizlik ortaya çıkar. Tedavi; dışardan hormon şeklinde verilerek yapılır. Hormon düzensizliği olmayan guatr hastaları ise nodülün eşlik ettiği guatrdır ki bu tek ya da çok sayıda nodül olabilir.


İkinci grup ise hormonun fazla salgılandığı hastalık grubudur. Bu grup zaman zaman nodüller zaman zamanda nodüller olmadan ortaya çıkabilir. Bu grupta da kimi zaman radyoaktif iyot tedavisi dediğimiz tedavi, kimi zaman ilaç tedavisi, kimi zaman da cerrahi tedavi tedavinin ana unsuru olabilir.


Guatr Hastalığının Belirtileri


Guatr hastaları çok farklı şikayetlerle başvurabilirler. Hormonların fazla üretildiği zehirli guatr olan hastalarda, ellerde titreme terleme, kalp çarpıntısı, sinirlilik, gözlerin yuvalarından taşması, iştah artması ancak buna rağmen kilo kaybı, kadınlarda adet düzensizliği gibi bulgular ortaya çıkabilir.


Hormonların az üretildiği durumlarda ise hareketlerde ve duyularda yavaşlama, ellerde kuruma, saçlarda kuruma ve dökülme, yine kadınlarda adet düzensizliği  ortaya çıkar. Hormonal dengesizliğin olmadığı yani ötiroid olarak değerlendirdiğimiz grupta ise bunlarda herhangi birisi olmaz Tiroit bezinin büyümesi, boyunda basıya bağlı nefes alma zorluğu, hastanın boyundaki büyümeye bağlı rahatsızlıkları ve şekil bozuklukları görülebilir.


Halk arasında iç dış guatr, erkek ve dişi guatr, zehirli guatr diye tabir edilen hastalıkların tıpta net olarak bir karşılığı yoktur. Ancak zehirli guatr olarak tabir edilen hastalık, hormonların aşırı salgılandığı yani tirotoksikoz yani hipertiroid hastalığını anlatmaktadır.


Guatr Hastalığı Nasıl Engellenenbilir?


Guatr  hastalığı yaygın olarak sularda iyot yetersizliği olan bölgelerde görünmektedir. Sulardaki iyot yetersizliği kullanılan tuzlara eklenerek çözülebilir. Eğer kişiler yeterli miktarda iyot alırlarsa guatr hastalığı topumda ciddi olarak azalır.


Her Guatr Hastalığı Ameliyat Gerektirir mi?


Tiroit bezinin tamamen büyüdüğü ya da içinde  nodüllerin olduğu durumda ameliyat bir tedavi seçeneğidir. Her guatr hastalığı ameliyat gerektirmez. Bir guatr hastasını ameliyat etmek için 4 sebep göz önünde bulundurulur:


1- Boyunda büyümüş guatr oluşturduğu estetik problemler

2- Büyümüş guatrın ya da nodüllerin yemek borusunu ve soluk borusunu sıkıştırmasından kaynaklanan şikayetler

3- Guatrın hormon dengesizliği yapması ve bu hormon dengesizliğin ilaç ile tedavi edilememesi

4- En önemli olan neden ise guatrda kanser tespit edilmesi veya kanser şüphesinin yüksek olması


Guatr  Hastalığının Tedavi Yöntemleri


1- Medikal tedavi dediğimiz ilaç tedavileri ve radyoaktif iyot gibi tedavilerdir

2- Guatrda ikinci seçenek ise cerrahidir yani ameliyattır.


Guatr Ameliyatında Ne Yapılır ?


Guatr ameliyatında tiroit bezinin duruma göre bir ya da iki taraflı çıkarılır. Ameliyatın tipi hastanın durumuna ve cerrahın uygulayacağı tedaviye ya da hangi hastalığa yönelik olarak cerrahi yaptığına göre belirlenir.


Ameliyatta Ne Gibi Riskler Vardır?


Guatr ameliyatı günümüzde güvenle yapılan ameliyattır. Ancak her ameliyatta olduğu gibi guatr ameliyatında da istenmeyen durumlar olablilir. Bunların halk arasında en çok bilineni ve en çok rastlanabilecek olanı, ses tellerini uyaran sinir ile yakın ilişkisinden dolayı bu sinirlerde oluşabilecek hasardır.


İyi bir cerrahi girişiminde bu hasarın oluşma ihtimali yüzde 1’in altındadır. Ameliyat sahasında  kanama ve paratroid bezlerinin zarar görmesi ya da kanlanmasının bozulmasına bağlı geçici ya da kalıcı kalsiyum dengesinde bozulmalar görülebilir. Bunlarda yine deneyimli ellerde yüzde 1’in altında görülen komplikasyon oranlarıdır.


Ameliyat Sonrası Guatr Tekrar  Edilebilir mi?


Hastalar tarafından çok tedirgin olunan ve en çok sorulan sorulardan birisi ameliyat sonrasında tekrar edebilip edemeyeceğidir. Guatr ameliyatı eğer iki taraflı veya bezin tamamını çıkaracak şekilde yapılmış ise guatrın tekrar etme ihtimali yoktur.

28.09.2010 - 2365Tiroid Hormonunun Azı da Zarar Çoğu da Zarar! Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Semih Düzdağ dedi ki;
15.10.2010

Emir Ugras dedi ki;
7.10.2010

İlgili Diğer Yazılar
Tiroid Nodüllerinde Kanser Riski Yüzde 5
Tiroid Nodüllerinde Kanser Riski Yüzde 5
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Günümüzün Hastalığı Guatr mı?
Günümüzün Hastalığı Guatr mı?
Beslenme Alışkanlığınız Guatr Neden Oluyor
Beslenme Alışkanlığınız Guatr Neden Oluyor
Her Ay Tekrarlayan Migren Ağrılarına Dikkat!
Her Ay Tekrarlayan Migren Ağrılarına Dikkat!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]