Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Bor Açıklaması

Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Serhat Bor, "Türkiye, Avrupa'da en az gastroenterolog olan ülke. Yüz bin kişiye 0,9 gastroenterolog düşüyor.

Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Bor Açıklaması
Türk Gastroenteroloji Derneği Başkanı Serhat Bor, "Türkiye, Avrupa'da en az gastroenterolog olan ülke. Yüz bin kişiye 0,9 gastroenterolog düşüyor." dedi.

Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi'nde, Türk Gastroenteroloji Derneği tarafından "Farkında ol geç kalma" sloganıyla "Sindirim Sistemi Hastalıkları Bilgilendirme Toplantısı" düzenlendi.

Bor, burada yaptığı konuşmada, Türkiye'nin farklı kentlerindeki etkinliklerle sindirim sistemi hastalıklarıyla ilgili farkındalık oluşturmayı hedeflediklerini söyledi.

Gastroenterolojinin sindirim sistemiyle ilgilenen bir bilim dalı olduğunu belirten Bor, gastroenteroloji uzmanlarının, karaciğer, safra kesesi ve yolları, pankreas gibi organlarla ilgili endoskopik girişimleri de yaptığını dile getirdi.

Bor, gastroenteroloji uzmanlarının zor yetiştiğini anlatarak, şunları kaydetti:

"Toplamda 7 yıllık bir dahiliye birikimi var. Çok sayıda endoskopik girişimde buluyoruz ve bu işi tartışmasız en iyi yapanlar bizleriz. Türkiye'de bazı alanlarda, 15-45 günlük sertifikalı kurslarla endoskopi yapılmaya başlandı. Bu bizim açımızdan değil, sizin açınızdan çok büyük bir tehlike. Endoskopi çok ciddi bir iş. Bütün endoskopileri hem tanı hem tedavi için kullanıyoruz. Kanaması olan hastaya 7 gün 24 saat müdahale yapan biziz. Safra yollarında bir taş varsa aletle girer, onu alırız, hastayı çok ağır bir ameliyattan kurtarırız."

Gastroentologlar tarafından yapılan işlerin son derece önemli ve ciddi olduğunu vurgulayan Bor, "Türkiye, Avrupa'da en az gastroenterolog olan ülke. Yüz bin kişiye 0,9 gastroenterolog düşüyor. Polonya'da bu rakam 20." diye konuştu.

Daha sonra, Türk Gastroenteroloji Derneği Genel Sekreteri Birol Özer "hepatit", Adana Şehir Hastanesinden Doç. Dr. Banu Kara "yağlı karaciğer hastalıkları", Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Enver Üçbilek "kabızlık" konularında katılımcıları bilgilendirdi.

28.9.2017 - 29068

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]