Türkiye Bankalar Birliği'nin "Çok Yaşa Bebek" Projesi!

Türkiye Bankalar Birliği tarafından Nevşehir'de anne ve babalara yönelik "Çocukları Kazadan Koruma" eğitimi verildi.

Türkiye Bankalar Birliği'nin

Türkiye Bankalar Birliği tarafından Nevşehir'de anne ve babalara yönelik "Çocukları Kazadan Koruma " eğitimi verildi. Türkiye'de bebek ölümleri, hastalık ve sakatlanmaları azaltmak amacıyla 2003 yılından bu yana "Çok Yaşa Bebek " projesini sürdüren Türkiye Bankalar Birliği, proje kapsamında Nevşehir Ticaret Borsası Konferans salonu'nda "Çocukları Kazadan Koruma " konulu anne ve baba eğitim programı düzenledi.

Çocuk Acil Tıp Yoğun Bakım Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Karaböcüoğlu, programda yaptığı konuşmada, Türkiye'de her gün 10'dan fazla çocuğun, yılda ise yaklaşık 5 bin çocuğun kazalar sonucunda hayatını kaybettiğini söyledi. Eğitim programlarından amaçlarının kazalar sonucu meydana gelen ölümleri ve sakatlanmaları en aza indirmek oluğunu belirten Karaböcüoğlu, "Türkiye'de ortalama her yıl 1 milyon 100 bebek doğuyor.

Ülkemizde maalesef her doğan bin bebekten 24'ü ölüyor. Bu rakam gelişmiş ülkelerde bin bebekten 5'idir. Bizde önceki yıllara oranla bir ilerleme var, ama bizde gelişmiş ülkeler seviyesine ulaşmalıyız " dedi. Kazalarda ilk yardımı bilmenin önemine de değinen Karaböcüoğlu, ilk yardım bilmenin kazaları az hasarla atlatma hususunda çok önemli olduğunu ifade etti. Karaböcüoğlu konuşmasının ardından, eğitime katılanlara maket bebek üzerinde uygulamalı olarak kaza geçiren çocuklara nasıl müdahalelerde bulunulması gerektiğini anlattı.

Prof. Dr. Agop Çıtak da, kazaların günümüzde gelişmekte olan ülkelerde 5 yaş altı çocuklarda ölüme sebep olan ilk 10 neden içinde yer aldığını belirterek, alınabilecek basit önlemlerle çeşitli kazaların önüne geçmenin mümkün olduğunu kaydetti.

Anne ve babaların çocuklarını evde yaşayabilecekleri kazalara karşı korumak için evlerini bir çocuk gözüyle gezip ona göre önlemler alınmasının çok faydalı olduğunu anlatan Çıtak, "Özellikle evlerimizde ilaçları, çamaşır suyu, ziraat ilaçları gibi zehirlenmelere ve ölümlere yol açabilecek maddeleri çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza edin " diye konuştu.

Toplumsal hayatta bir çok mekanın, çocukların varlığının gözardı edilerek yapıldığını kaydeden Çıtak, Türkiye'nin yüksekten düşme kazalarında Avrupa birincisi olduğunu belirtti. Prof. Çıtak, "Ülkemizde özellikle doğu ve güneydoğu bölgelerimizde damdan düşme kazaları çok fazla. Hatta ulusal bir gazetede 'Damdan düşmede Avrupa şampiyonuyuz' manşeti vardı. Damdan düşme olayları ile ilgili elimizde sağlıklı veriler yok. Ancak şundan eminiz ki, gerçek rakamlar kayıtlara geçilenden daha fazladır " diye konuştu. Program sonunda tüm katılımcılara "Çocukları Kazadan Koruma Eğitim " kiti hediye edildi.

15.4.2011 - 6433

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Zeytin Yağının Kilo Aldırmadığı Doğru mudur?
Zeytin Yağının Kilo Aldırmadığı Doğru mudur?
Sağlık Video İnsanlar Neden Kilo Alır?
İnsanlar Neden Kilo Alır?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Sağlık Video Kanser
Kanser

 

[Hata Bildir]