Türkiye'de ''Kalıtsal Kan Hastalıkları, Lösemi Ve Lenfoma'' Çok Sık Görülüyor!

Türkiye'nin Akdeniz bölgesindeki illeri başta olmak üzere, Ege Bölgesi'nin kıyı illeri ve göçler nedeniyle İstanbul gibi büyük şehirlerde kalıtsal kan hastalıkları yoğun olarak görülüyor.

Türkiye'de ''Kalıtsal Kan Hastalıkları, Lösemi Ve Lenfoma'' Çok Sık Görülüyor!

Acıbadem Adana Hastanesi Çocuk Hematolojisi Uzmanı Prof. Dr. Bülent Antmen, ailelerin kan hastalıklarına karşı duyarlı ve dikkatli olmasının önemini vurgulayarak “Özellikle Akdeniz anemisi olarak bilinen talasemi de çocuk doğduktan sonra ilk 6 ay normal görünebilir. Ancak altıncı aydan sonra çocukta hızla ilerleyen solukluk, karaciğer ve dalak büyümesi olur. Bu bazen aileler tarafından fark edilemeyebilir.” dedi.

Kalıtsal kan hastalıkları için evlenmeden önce yasa gereği zorunlu olan “hemoglobin elektroforezi”nin yapılarak kan hastalıkları konusunda taşıyıcılık olup olmadığının belirlenebileceğine değinen Prof. Antmen, şunları söyledi:

“Ebeveynler eğer taşıyıcı olduklarını bilirlerse prenatal tanı ile, bebek doğmadan önce hastalık veya hastalığın taşıyıcılığının olup olmadığı saptanabiliyor. Bu işlemleri mutlaka hamileliğin ilk 8-10’uncu haftasına kadar yaptırmak gerekiyor. Aksi takdirde gebeliğin sonlandırılması medikal açıdan daha zor olabiliyor.”

Lösemi: Halk arasında kan kanseri olarak biliniyor. Löseminin çok çeşitli tipleri var; ama genel olarak hepsinin ortak özelliği çok sinsi olmasıdır. Başlangıçta sadece cilt renginde solukluk, tekrarlayan enfeksiyonlar şeklinde bulgular ortaya çıkıyor. Ayrıca halsizlik, yorgunluk, sık enfeksiyonlara yakalanma, basit bir demir eksikliği anemisi gibi de bulgular verebiliyor. Bu sinsi bulgular doktorlar tarafından atlanabiliyor. Daha sonra hastalık ilerledikçe karaciğer ve dalak büyüyor, çocuğun rengi soluyor, ardından doktora başvuruluyor, kemik iliği ve kan örneklerinde incelemeler yapılarak teşhis ediliyor.

Lenfoma: Nedeni belirsiz. Halk arasında beze olarak adlandırılan lenf nodüllerinin, herhangi bir vücut bölgesinde nedensiz büyümesi ile oluşan bir kanserdir. Ağrısız bir büyüme olması ve büyüyen lenf nodüllerinin bir-iki haftalık takibinde geri küçülme olmaması durumunda şüphelenilmesi gereken en önemli hastalıklardan biridir. Erken tanı ile hastalığın tamamıyla tedavi edilmesi mümkündür.

Demir Eksikliği Anemisi Kızlarda Çok

Türkiye'nin en sık görülen halk sağlığı sorunları arasında “demir eksikliği anemisi” başta gelenlerden biridir. Çocuklarda altıncı aydan itibaren görülür. Türkiye’de ki sıklığı yüzde 5-20 arasında görülüyor. Özeklikle çocukluk yaş grubunda, 6 ay -2 yaş arasında, ergenlikte ve kadınlarda en sık görülen anemi nedenidir. Çeşitli sebeplerden ortaya çıkmaktadır ancak düzensiz beslenme sonucunda demirin yetersiz alımı ve emilimi en önemli sebeptir.

Tedavi nedenin belirlenmesine yöneliktir. Kişi de demirin emilim sorunu yoksa hastalığın tedavisi, 30 gün boyunca ağızdan demir ilacı verilerek yapılır. Ülkemizde demir içeren gıdaların alınmasında çocuklar arasında ciddi sıkıntılar olduğundan 6 aydan itibaren bebeklere ihtiyaçları kadar demir verilmesi, bu hastalığın daha ileriki yaşlarda ortaya çıkmasını engellemektedir.

Kanamalı Hastalıklar Tesadüfen Fark Ediliyor

Kanamalı hastalıkların birçoğu doğuştan olan hastalıklardır. Hemofili bunlardan en sık görülenidir. Bunları aileler de tesadüfen fark ediyorlar. Çoğunlukla bebek doğduğunda bulgu vermiyor, ancak yapılan bir enjeksiyon sonrasında veya sünnet sırasında ya da diş çekimi sırasında kanamanın durmaması halinde ilgili uzmanlara başvurulduğu takdirde bu hastalıklar tanınabiliyor, teşhis ve tedavisi yapılabiliyor.

Doğuştan olan kanama bozukluklarının tamamen ortadan kaldırılması mümkün değil. Ancak kanamalar olduğunda bunları durdurmak üzere tedaviler verilebiliyor. Ayrıca kan ürünlerinden rekombinant teknoloji ile elde edilen kan pıhtılaşmasını sağlayan ilaçlar da kullanılıyor.

Kanama şüphesi ya da kanama olduğunda, bu hastalıklarda ortaya çıkan eklem sakatlıkları ve organ bozukluklarının gelişmesine yönelik önlemler alınıyor.  Acıbadem Adana Hastanesi'nin tüm kan hastalıklarının tanı ve tedavisi konusunda teknolojiyi en üst düzeyde kullanabildiğini belirten Prof. Dr. Bülent Antmen, “Şu anda bu tedavilerden kök hücre nakli dışındaki tüm teşhis ve tedaviler yapılabiliyor” dedi.

20.1.2011 - 4376

İlgili Diğer Yazılar
'Maskeli Şebnem' için Kızılay çadırına koştular
Çocuklarda Görülen Bu Belirtilere Dikkat!
Çocuklarda Görülen Bu Belirtilere Dikkat!
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Aşırı Stres Hormon Dengesini Bozuyor
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya
Bitkilerin Yardımıyla Sigaraya 'Elveda' Deyin
Enerjinizi Artırma Zamanı
Enerjinizi Artırma Zamanı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]