Üsküdar'da Alzheimer Sempozyumu Düzenlendi

- Üsküdar'da Alzheimer Sempozyumu düzenlendiİSTANBUL - Üsküdar Belediyesi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla Ulusal Alzheimer Farkındalık ve Hasta Yakınlarına Destek Sempozyumu düzenledi.

- Üsküdar'da Alzheimer Sempozyumu düzenlendi

İSTANBUL - Üsküdar Belediyesi 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla Ulusal Alzheimer Farkındalık ve Hasta Yakınlarına Destek Sempozyumu düzenledi.

Üsküdar Belediyesi, 21 Eylül Dünya Alzheimer Günü dolayısıyla Ulusal Alzheimer Farkındalık ve Hasta Yakınlarına Destek Sempozyumu düzenledi. Altunizade Kültür Merkezi'nde bu yıl üçüncüsü düzenlenen sempozyuma Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkaya, Doç. Dr. Başar Sarıkaya, Yrd. Doç.Dr. Neslihan Lök, Neslihan Kozanoğlu, Özen Yazıcı Avukat Tuğper Derin ve Miray Reyhan konuşmacı olarak katıldı. Sempozyuma hasta akınları ve vatandaşlar da yoğun ilgi gösterdi.

3'üncü Ulusal Alzheimer Farkındalık ve Hasta Yakınlarına Destek Sempozyumu'nun açılış konuşmasını yapan Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, "Dünyada 35 milyonun üzerinde Alzheimer hastası var. bu rakamın önümüzdeki 10 yılda en az ikiye üçe katlanacağı söyleniyor. Aslında ciddi bir tehlike. İşte bu tehlikeye dikkat çekmek varsa bir sebebi ve önlemlerini tartışmak, insanların dikkatini çekmek adına bu tür etkinliklerin önemli olduğuna inanıyorum. Üsküdar Belediyesi olarak bu ve buna benzer sosyal projelerle halkımızı daha bilinçlendirme duyarlılığını artırma adına bir takım faaliyetler yapıyoruz. Bu Alzheimera dikkat çekmek istiyoruz. İnsanlar bu konuyu hafife almasınlar. Başına gelince eyvah demenin bir anlamı yok. Varsa tedbiri öncesinden almamız gerekir" dedi.

Sempozyumda konuşan Yrd. Doç. Dr. Sevda Sarıkay, "Son dönemde unutkanlık arttı. Neden arttı. İlk sebep herkesin tahmin ettiği gibi değişen yaşam koşulları her şeye yetişmek durumunda hissetmemiz buna bağlı olarak da zihnimizin buna uyum sağlayamaması ve bilgiyi tutma mekanizmamızın işleyememesi, depresyon gibi hastalıkların artması. Bu hastalıklar ciddi bellek bozukluğuna sebep oluyor. Hayatı boyunca birkaç depresyon atağı geçiren kişinin Alzheimer hastası olma olasılığı çok artıyor. Kapasitemizin çok üstünde olan iş listeleri, insanların her şeye yetişme ve her şeyi kontrol altına alma isteği. Her şeyi yapamayız. Bir şeyleri seçmek ve seçtiklerimizi de iyi yapmak durumundayız. Her şeye yetişmeye çalışmak unutkanlığa neden olacaktır. Alzheimer artıyor ama Alzheimer dışındaki unutkanlıklar da daha çok artıyor. Bunun farkında olmalıyız. Her unutkanlık Alzheimer değildir" diye konuştu.

21.09.2017 - 28970Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Makyaj Malzemeleriniz Kirliyse?
Makyaj Malzemeleriniz Kirliyse?
Sağlık Video Çamur Kürü Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?
Çamur Kürü Hangi Hastalıklar İçin Kullanılabilir?
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]