Uzman Profesörler Yetişkin Bağışıklamasını Tartıştı

Uzman profesörler yetişkin bağışıklamasını tartıştı EKMUD Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr.

Uzman Profesörler Yetişkin Bağışıklamasını Tartıştı

Uzman profesörler yetişkin bağışıklamasını tartıştı

EKMUD Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal:

"Sağlıklı yaşamak için erişkinlerinde aşılanması gerekiyor"

"Her yaş grubunun kendi aşısını yaptırması lazım"

"Sağlıklı yaşayabilmek için aşı bilincin toplumun her kesiminde oluşması lazım. Çocuklarımızı elinden tutarak 'aşı zamanı geldi' diye sağlık ocaklarına götürüyoruz. Kendimiz için bunu yapıyor muyuz? Çok bir şey değil. Çocuklarımız için isteğimiz şeyi yine çocuklarımız için ve kendimiz için isteyelim"

"Sonuç itibariyle toplum bir bütün olarak yaşamakta, eğer biz enfeksiyon hastalıklarında zinciri kırmak ve tüm toplumun sağlıklı olmasını istiyorsak, her yaş grubunun kendi aşısını yaptırması lazım"

ANKARA - Yetişkin bireylerin de tıpkı çocuklar gibi aşı yaptırması gerektiğini vurgulayan EKMUD Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, "Eğer biz enfeksiyon hastalıklarında zinciri kırmak ve tüm toplumun sağlıklı olmasını istiyorsak, her yaş grubunun kendi aşısını yaptırması lazım" dedi.

Türkiye Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanlık Derneği, erişkin bağışıklaması konusunda farkındalığı artırmak amacıyla "Erişkin Bağışıklama Akademisi" isimli toplantı düzenledi.

Ankara'da düzenlenen toplantıda sağlık alanında uzaman profesörler, enfeksiyon kaynaklı ölümlerin dünya genelinde azaltılması için erişkin bağışıklamasının önemine dikkat çekti. Toplantıda ayrıca önlenebilir hastalıklar açısından erişkin risk gruplarına yönelik aşı uygulamasının artık ücretsiz yapılmasına karar verildiği duyuruldu.

"Erişkin bağışıklamayı ikiye ayırarak inceliyoruz"

Erişkin bağışıklamayı ikiye ayırarak incelediklerini belirten Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal, "Yaşam devam ediyor. Çocuklukta başlayan yaşam, yaşlılıkla devam ediyor. Elbette ki erişkin yaşlara eriştikçe insanların beraberinde getirdiği bir takım sağlık sorunları olabilmekte. Biz erişkin bağışıklamayı ikiye ayırarak inceliyoruz. Birincisi çocukluk döneminde başlayan aşılar, devam aşıları; tetanos 'da, difteri 'de, boğmaca 'da olduğu gibi. Bu aşıların her on yılda bir tekrarlanması lazım ki, sağlıklı bir ömür sürülsün. Bunun dışında erişkinlere has aşılar var. Bu erişkinlere has aşıları da bir takım guruplara ayırıyoruz; grip aşıları, zatürre aşıları bu aşıların 65 yaş üzerinde de yapılması lazım" diye konuştu.

"Her yaş grubunun kendi aşısını yaptırması lazım"

Tıptaki gelişmeler sayesinde daha önceleri ölümcül seyreden birçok hastalığın günümüzde şifa ile sonuçlanmakta olduğuna dikkat çeken Prof. Dr. İftihar Köksal, Eskiden birçok hastalığı olan insanlar çok yaşamadan vefat ederlerdi. Ama bugün baktığımız zaman nakillerle hastaları yaşatmak mümkün; böbrek nakli, karaciğer nakli bunun dışında bir takım romatizmal hastalığı olan kişiler sağlıklı bir şekilde yaşıyorlar. Kan kanseri ve diğer kanser hastalarında da ölüm oranları çok azaldı. Bunlar nakille veya kullandıkları ilaçlarla uzun dönem yaşıyorlar. Ama bütün bu hastalık guruplarının beraberinde getirdiği sorunlar var. Bunların bağışıklık sistemleri hiçbir zaman normal insanlar gibi olmuyor. Öyle olduğu zaman da hastalıklara açık hale geliyorlar. Bundan korunmak için de mutlaka bu kişileri aşılamamız gerekiyor. Sonuç itibariyle toplum bir bütün olarak yaşamakta, eğer biz enfeksiyon hastalıklarında zinciri kırmak ve tüm toplumun sağlıklı olmasını istiyorsak, her yaş grubunun kendi aşısını yaptırması lazım" önerisinde bulundu.

"Seyahat aşılaması"

Günümüzde çeşitli nedenlerle dünyanın farklı yerlerine yapılan seyahatlerin ve göçlerin artış göstermesi sebebiyle birlikte seyahat aşısının da gündeme geldiğini dile getiren İftihar Köksal, "Bugün yaşlı bir insan eğer bu aşısını (seyahat aşısı) tekrarlamamamışsa, komşu ülkelere bile gitmiş olsa oradan bu mikrobu olarak gelebilir. ve biz tanı koymakta zorlanırız. Çünkü ülkemizde görmüyoruz. Ama aşılama yapıldığı zaman böyle bir risk kalmıyor. Sağlıklı yaşamak için erişkinlerinde aşılanması gerekiyor. Bizi sloganımız; 'Yaşam Boyu Bağışıklama' diyoruz" ifadelerini kullandı.

"Büyükanneyi veya büyükbabayı grip aşısı yaparsak, torununa bulaştırmadan bakar"

Köksal, torun sahibi kişilerin çeşitli sağlık problemleri sebebiyle torunlarına bakamadıkları ve onları severken hastalık bulaştırırım endişesi taşıdıklarını belirterek, şunları kaydetti:

"Birçok hastalıkta böyle sorunlar olabiliyor. Ülkemiz için gerçekten ciddi bir sorun. Biz, bize gelen hastalardan şunu çok duyuyoruz. 'Ben hepatit B taşıyıcısıyım, torunumu öpsem bulaştırır mıyım?' Bu bir büyükanne için veya büyükbaba için gerçekten çok üzücü bir şey. Halbuki bunlar aşılanmış olsaydı bu mikroplara maruz kalmayacaklardı ve torunlarına 'sarılırsam onlara bulaştırırım' endişesi yaşamayacaklardı. Ama biz bu büyükanneyi veya büyükbabayı grip aşısı yaparsak, torununa bulaştırmadan bakar. Önemli bir grup çünkü bunların çoğunluğu 65 yaşın üzerinde kişiler. Bunların aşılanması kendi ev içinin, toplumun ve çocukların sağlığı açısından son derece önemli. Sağlıklı yaşayabilmek için aşı bilincin toplumun her kesiminde oluşması lazım. Çocuklarımızı elinden tutarak aşı zamanı geldi diye sağlık ocaklarına götürüyoruz. Kendimiz için bunu yapıyor muyuz? Çok bir şey değil. Çocuklarımız için isteğimiz şeyi yine çocuklarımız için ve kendimiz için isteyelim."

Ankara'da düzenlenen programa Türkiye EKMUD Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Hürrem Bodur, Halk Sağlığı Uzmanları Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Türkan Günay, Aile Hekimleri Dernekleri Federasyon Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Gürsel Özer, Türkiye EKMUD Erişkin Bağışıklama Çalışma Grubu Başkanı Prof. Dr. İftihar Köksal ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu başkan Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Hasan Irmak katıldı.

27.2.2017 - 26031Konuyla İlgili Sorular

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]