Vajinusmus Kimler Yaşar

Vajinusmus en sık kadın cinsel sorun başvuru nedeni...

Vajinusmus Kimler Yaşar
Bir çok kadın için hiçbir anlam ifade etmeyen bu sözcük yeni evli bazı kadınların yaşamlarının merkezinde yer alır.


Ülkemizde cinsel sorunla çare arayan kadınların en büyük grubunu vajinusmuslular oluşturmaktadır (yaklaşık %55). Taramalarda cinsel isteksizlik ilk sırayı alırken vajinusmusun başvuruda ilk sırada olması doğal olarak anlaşılır bir durum kabul edilebilir. Batılı ülkelerle kıyaslandığında ülkemizde daha sıklıkla görülmektedir. Nedenleri arasında cinsel bilgisizlik ve toplumsal tabular önemli bir yer tutar.

Vajinusmus Nasıl Tanımlanır?

Vajinusmusta cinsel birleşme ya imkansızdır ya da kasların kasılmasına bağlı olarak oldukça ağrılıdır. Aşırı kasılma kadının kontrol edemeyeceği biçimde ağrılı olabilir ya da ağrı olmadan kasılmalar vardır. Bir çok kadın bu durumu ilişkiye başladıkları ilk birkaç seferde orta şiddette yaşar ancak çoğunluk ilişkiye izin vermeyecek biçimde ağırdır. Vajinusmus çoğunlukla ilk deneyimde başlar. Sonradan ortaya çıkanlar; doğum sonrası yırtıklar ya da enfeksiyonlara bağlı olarak çok nadiren başlayabilir. Kasılmalara tüm vücuttaki gerginlik, korku, kaçınma tepkisi ve girişin olamayacağı inancı eşlik eder.

Başvuranlar genellikle sorunu   "2 yıldır evliyiz karı koca olamadık ", "Bacaklarımı açamıyorum bile ", "Eşim yanaşınca cinsel organım kasılıyor ", "Bir kez girdi çok acıdı, artık dokunamıyorum bile " gibi cümlelerle ifade ederler.

Yanlış inanışlar:Vajinusmuslu vakaların çoğunda vajinal girişe karşı aşırı bir korku vardır. Genellikle çoğu vajinusmuslu kadın, vajinasının erkek organının girişine izin veremeyecek kadar küçük olduğunu, hatta imkansız olduğunu düşünür. Bazıları kızlık zarının zorla ve kanamayla yırtılacağını ve bu sırada inanılmaz acılar çekeceklerini, çaresiz ve kontrolünü kaybetmiş bir vaziyette kalacaklarını düşünürler. Çoğu; arkadaştan, teyzeden ya da başka kaynaklardan çeşitli öyküler duymuşlardır. Bunların en yaygın olanları; bazı çiftlerin kanlar içinde ya da acı içinde acile başvurmaları ya da kenetlenerek battaniyelerle acil servislere başvurmaları gibi gerçekdışı öykülerdir.

Giriş olayı dışında sorun yok: Vajinusmusu olan kadınlar "giriş " dışındaki cinsel aktivitelerden çoğunlukla oldukça zevk alır ve çoğu ön sevişmeyle orgazm olabilirler.

Sorunun genel gidişi: Sürekli cinsellikten kaçınan kadının korkularını bir süre sonra eşi de paylaşmaya başlar ve eşte de isteksizlik ya da ereksiyon (sertleşme) sorunları yaşanabilir.Bu sorun, kadının hem kendi kadınlığında eksiklik olduğunu düşünmesine, hem de eşine karşı yoğun suçluluk hissetmesine neden olur. Çoğunlukla herkesin rahatlıkla başarabildiği bir şeyi yapamamak kadında bir başarısızlık duygusu ve güven kaybı yaratır.

Erkek de eşine karşı öfke, reddedilme hissi oluşabilir. Bir çok çift bir süre sonra cinsel birleşmeyi denemekten vazgeçer. Bu ortamı kısmen yatıştırsa da bir süre sonra çocuk isteği durumu gene çıkmaza sokar.

Vajınusmuslu kadın  için doğum olayı düşünülemeyecek kadar korkutucudur. Ailelerin durumu biliyor olması durumu daha da ağırlaştırır. Aileler birbirini suçlamaya başlayabilir ve herkesin gözünün üstünde olduğu çiftin sorunu ailelerin de işin içine karışmasıyla büsbütün ağırlaşır.

Vajinusmusla karşılaşan çiftlerin çoğu, bu durumun bir tek kendi başlarına geldiğini sanır. Ancak bu durumun, Türkiye deki kliniklerde en sık görülen kadın cinsel sorunu olduğunu öğrenmek, onları biraz rahatlatır.

Vajinusmus Tedavisi:

Tedavide ki en büyük iki sorun, konuyla ilgili yeteri kadar uzmanın bulunmayışı ve başvuran çiftin motivasyonsuzluğu olarak vurgulanabilir. İlginç bir biçimde samimiyetle sorulduğunda bir çok vajinusmuslu kadın eşi ile ömür boyu cinsel ilişkiye girmeden daha rahat ve mutlu bir yaşam sürebileceğini belirtmektedir. Yani biraz sembolik konuşursak; her vajinusmuslunun içinde sorunun çözülmesini istemeyen ' küçük bir kız çocuğu vardır'. Terapimizin önemli bir kısmı da bu sembolik anlamdaki küçük kız çocuğunun iknası ile...

13.5.2013 - 12611

Uzm.Dr. Mehmet Levent Soylu


Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
İlgili Diğer Yazılar
Vajinismus kabusunuz olmasın!
Vajinismus kabusunuz olmasın!
Gebelik Öncesi Genetik Tanı Nedir?
Gebelik Öncesi Genetik Tanı Nedir?
Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?
Spiralin Yan Etkileri Nelerdir?
Spiral Ne Zaman Takılmalıdır?
Spiral Ne Zaman Takılmalıdır?
Spiral Hangi Durumlarda Takılamaz?
Spiral Hangi Durumlarda Takılamaz?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]