Virüslü Et Skandalı Meclisin Gündeminde

CHP İzmir Milletvekili Selçuk Ayhan, sağlığa uygun olmayan 12 ton virüslü etin piyasaya sürüldüğü iddialarını Meclis gündemine taşıdı.

Virüslü Et Skandalı Meclisin Gündeminde

Ayhan, Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’in yazılı yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na verdiği soru önergesinde, et fiyatlarının artmasının sağlığa uygun olmayan, insan sağlığı açısından ciddi tehdit oluşturan ucuz et ve et ürünlerinin piyasaya sürülmesine neden olduğunu ifade etti.


Tarım ve Köyişleri Bakanlığının denetim yapacak yeterli personele sahip olmamasının da denetimlerin sürekli ve etkin olarak yapılmasını engellediğini öne süren Ayhan, “Bu durum, sağlıksız etlerin piyasaya sürülmesine adeta davetiye çıkarmaktadır” dedi. Ayhan Bakan Eker’e şu soruları yöneltti:


Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, basına konu olan virüslü etin piyasaya sürüldüğünden nasıl haberdar olmuştur? Hangi işlemler yapılmıştır?


Tarım ve Köyişleri Bakanlığının piyasaya virüslü et sürüldüğünden ancak Haziran ayında bir şikayet üzerine bilgi sahibi olması, ilgili Bakanlığın gerekli ve yeterli denetim ve gözetim görevini yerine getirmediğini mi göstermez mi?


Bugün yürürlükte bulunan mevzuatımız halkın sağlıklı ve güvenilir gıdaya erişimi için yeterli değil midir? Değil ise 8 yıldır İhale Kanunu’nda onlarca değişikliğe giden AKP Hükümeti, insan sağlığını doğrudan ilgilendiren böylesi yaşamsal bir düzenlemeyi hangi gerekçelerle gerçekleştirememiştir?


20 Eylül 2010 günü Avrupa Birliği (AB) tarım bakanlarının gayri resmi toplantısında ‘Gıda Güvenliği, Veterinerlik ve Bitki Sağlığı’ faslının haziran sonunda müzakerelere açıldığı ifadenizle, Türk Halkının güvenilir ve sağlıklı gıdaya erişimi için Türkiye’nin AB’ye üye olması mı beklenmektedir?


2007-2010 tarihleri arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından ele geçirilen, sağlığa uygun olmayan et ve et ürünlerinin miktarı nedir? İllere göre dağılımı nedir? İnsan sağlığıyla oynayan özel şahıs ve firmalarla ilgili yapılan işlem nedir? Kesilen ceza miktarı nedir? Aynı suçu birden fazla işleyen firma var mıdır? Hangileridir?


Kaçak et ve sağlığa uygun olmayan et sunumunda, et fiyatlarının yüksek oluşunun etkili olduğu iddiası doğru mudur? Et fiyatlarının düşürülmesi için hangi kalıcı önlemler alınacaktır? Sadece canlı hayvan ve et ithalatıyla bu sorun çözülebilir mi?


Kaçak ve sağlık dışı et ve et ürünlerinin daha etkin olarak denetlenmesi için ne tür ek önlemler alınacaktır?”
 

 

22.09.2010 - 2287Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]