Vücut Kendini Uykuda Tamir Ediyor

Vücudun kendini uykuda tamir ettiğini belirten Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Sarıçam, "Gün içinde yıpranma sonrası tamir faaliyetleri uykuda olur.

Vücut Kendini Uykuda Tamir Ediyor
Sağlıklı bir uyku için dikkat edilmesi gereken konular hakkında bilgi veren Medicana International Ankara Hastanesi Kardiyoloji Uzmanı Dr. Ersin Sarıçam, "Bundan yaklaşık bin yıl önce büyük tıp doktoru İbn-i SİNA Tıbbın Kanunu (EL-KANUN Fİ'T-TIBB) kitabında sağlıklı yaşam için yer verdiği öneriler arasında diyet, egzersiz ve uykudan bahseder. Vücudun gün içinde yıpranması sonucu tamir faaliyetleri uykuda olur. Bu yüzden kaliteli gece uykusu çok önemlidir " diye konuştu.

"SAĞLIKLI BİRİ ZORLANMADAN UYANMALI "

Sağlıklı bir uykunun iki aşamadan oluştuğunu anlatan Uzm. Dr. Ersin Sarıçam, vücudun gıdasının oksijen olduğunu ve uyku sırasında oksijen değerlerinin düşmemesi gerektiğini vurguladı. Uzm. Dr. Sarıçam, "Vücudun tamir döneminde uyku süresi, uyku zamanı ve uyku kalitesi çok önemlidir. Sağlıklı insan uykudan uyandığında zorlanmadan kalkmalı ve yorgun olmamalıdır. Eğer sabahları yorgun kalkıyorsak, baş ağrısı ile uyanıyorsak, gece uykuda çene sıkma ya da diş gıcırdatması varsa, eşimiz ya da bir tanık tarafından nefes kesilmesi oluyorsa, gündüz yemeklerden sonra uyuklama oluyorsa gece uyku kalitemiz iyi değildir, vücut dinlenmemiş demektir. Bu duruma tıkayıcı uyku bozuklukları Obstrüktif Sleep Apne (OSAS) olarak adlandırılmaktadır " ifadelerini kullandı.

"KRONİK YORGUNLUK OLUŞABİLİR "

Gece uykusunun kaliteli olmadığı durumlarda gün içi yorgunluk, çarpıntı atakları ve sabah tansiyon yükselmesi gibi istenmeyen sorunların oluşabileceğini aktaran Dr. Sarıçam, "Uyku kalitesindeki problemler en sık deviasyon, polip, küçük dil sarkması, boyun kısalığı gibi üst hava yolu sorunlarından kaynaklanır. Bazen obezite nedeniyle Pickwikan Sendromu dediğimiz göğüs kafesi problemleri de buna sebep olur. Bu durum fark edilmezse hasta kronik yorgunluk hissetmeye başlar. Buna çarpıntı, nefes darlığı eklendiğinde sıklıkla kardiyoloji polikliniğe başvururlar. Bazen tetkikler sonrası Koroner Anjiografi ihtiyacı bile duyulabilir. Koroner Anjiografi'de tıkayıcı uyku bozukluklarını destekleyecek kan akış bozuklukları görebiliriz " dedi.

"KİLO KONTROLÜ GEREKİYOR "

Gece oluşan kalp krizlerine uyku bozukluklarının etkisi olduğunu belirten Sarıçam, "Polikliniğimize bahsettiğimiz belirtilerle başvuran hastalarımıza uyku bozukluk şikayetlerini sorarız. Göğüs hastalıkları ve kulak burun boğaz polikliniklerinden konsültasyon desteği isteriz. Bu tip durumlarda tedavimizi, uyku laboratuvarında uyku testi, göğüs hastalıkları ve kulak burun boğaz poliklinik muayenesi sonrası planlarız. Tedavimizde, davranış tedavisi, kilo kontrolü, CPAP-BPAP pozitif basınçlı cihazlar, burun ve ağız apareyleri kullanılabilir " dedi.
 

10.10.2018 - 35687

Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Skandal! Tuz Diye Plastik Yediriyorlar!
Skandal! Tuz Diye Plastik Yediriyorlar!
Hastalarıyla Yaşadığı İlginç Anları Paylaşan Birbirinden Komik Doktorlar
Hastalarıyla Yaşadığı İlginç Anları Paylaşan Birbirinden Komik Doktorlar
İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir
İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]