Transaminazlar

Bir aminoasitteki amin grubunun bir keto asite aktarılarak başka bir aminoasit oluşturulması tepkimesinde rol oynayan enzimler.

Hemen bütün karaciğer hastalıklannda kandaki transaminazlar, özellikle de ALT (SGPT) artar. ALT (SGPT) artışı A ve B hepatitlerinde normal değerlerin 20-100 katma, bulaşıcı mononükleoz ya da sitomegalovirüs hepatitlerinde 3-5 katma, Amanita phalloides adlı mantarla zehirlenmelerde 100-200 katına, izoniyazit, rifampisin ve alfametildopa gibi ilaçların yol açtığı karaciğer bo-zukluklannda 10-20 katına çıkar.

Alkole bağlı akut karaciğer hastalığı, kronik hepatit, sanlığa yol açan safra yolu tıkanması, siroz, karaciğer tümörleri, kalp yetmezliği ve karaciğerin doğuştan gelen hastalıklarında da transaminaz değerleri normalin 3-10 katına ulaşır. Bu durumlarda transaminazlarda artışa yol açan bozukluğun hangi organda olduğunu saptamak daha zordur.

Sonuca ulaşmak İçin belirli bir organdaki bozukluğu gösteren enzimlerin kandaki etkinliğini ölçmek gerekir. Örneğin, kalp kası ve öteki kas hücrele-rindeki kreatin fosfokinaz enzimi karaciğer hücrelerinde bulunmaz. Transaminazlardaki yükselmeyle birlikte kreatin fosfokinaz da artarsa bozukluğun kas dokusundan kaynaklandığı söylenebilir.

Gammaglütamil transferaz (GGT) enzimi de karaciğere Özgü bozukluklarda artar. Karaciğerdeki küçük değişimler bile bu enzimin artışı yol açar. GGT’nin transaminazlart birlikte yükselmesi karaciğerde buzulduk olduğunu düşündürür.

Sonuç

Kandaki transaminaz etkinliğinin ölçü-1 mü birçok hastalığa tanı koyarken başvurulan önemli bir laboratuvar yöntemidir. Bu incelemeyle birçok hastalığa tanı konabilir.

Laboratuvar testlerinin çoğu gibi” transaminazlann etkinlik ölçümü de tam ve kesin tanı için yeterli değil-j dir. Örneğin, klinik tablo miyokart1 enfarktüsüne benziyorsa, ALT (SGPT) normal olduğu halde SGOT’nin art-! ması, elektrokardiyogramın kuşkulu ya da normal olmasına göre farklı anlamlar taşır. AST (SGOT) düzeyi hem akciğer enfarktüsünde hem de’ akut pankreatitte miyokart enfarktüsün-dekine benzer belirtilerle arttığından! tek basma ayıncı tanı açısından öne-1 mi azdır.
 

 

Transaminazlar ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Transaminazlar İle İlgili Konular
Adele Romatizması Diyabet Kortizon
Aglütinin El Titremesi Kurt Adam Sendromu
Aglütinojen Gemcitabine Lomber Ponksiyon
Agoni Genel Sağlık Lökopeni
Agraniilositoz Herceptin Lökositoz
Amipli Dizanteri Ileitis Lumbago
Antikor Jet Lag Malign Melanom
Bağışıklık Hücresi Kabızlık Maphthera
Biyokimya Testi Kırım Kongo Reynaud Sendromu
Biyotipoloji Kireçlenme Şirpençe

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Son dakika haberleri | Yenişehir Belediyesi yardıma muhtaç aileleri unutmadı
"Vajinismus'u yüzde 100 tedavi etmek mümkün"
Birçok nedeni olabilir; ilaçlara bağlı kalmayın
Kırıklarla ilgili doğru bilinen yanlışlar
"Mide kanseri ağızda başlar"
İnsanlar sağlığına kavuşsun diye evlerine bile gidemiyorlar
Aslan balığının zehri, cinsel problemlere çözüm olacak
Yerli solunum cihazı ülkeye 90 milyon dolar katkı sağladı
Koronavirüse karşı yüzde 70 Oxford aşısı muadillerine göre daha ucuz olacak ve daha kolay saklanacak
Koronavirüse karşı yüzde 70 Oxford aşısı muadillerine göre daha ucuz olacak ve daha kolay saklanacak
Dünya Sağlık Örgütü: Aşı çalışmalarındaki olumlu haberlerle tünelin ucundaki ışık görüldü

 

[Hata Bildir]