Ürtiker

Ürtiker, derinin çesitli bölgelerinde geçici olarak (<24 saat) deriden kabarik, baklava dilimi gibi, bazen daha küçük kabartilar seklinde gözlenen dermatolojik bir hastaliktir. Göz, dudak, genital bölge gibi mukoza ya da yari mukozalarda sislik olusursa Anjioödem adini almaktadir. Bu son durum acil müdahale gerektiren bir durumdur.

Belirtiler

Etrafı kızarık , ortası soluk, yüzeyel ve kaşıntılı cilt döküntüleridir.Döküntü birden başlar; kaşıntılı ciltten kabarık, iki milimetreden, 30 santimetreye ulaşabilen değişik boyutlarda ve şekillerde plaklar şeklindedir. Plak şeklindeki bu döküntüler genelde 20 dk ile 3 saat arasında sürüp, iz bırakmadan kaybolur, ardından başka bir bölgede yeniden çıkar.Başlıca iki tip vardır.Her iki tiptede döküntünün görünümü aynıdır. Sadece süreleri farklıdır:

1. Akut Ürtiker:

Genelde 24 saat içinde düzelir.Nadiren bir ay kadar sürebilir.Her yaşta görülebilir.

2. Kronik Ürtiker:

Bu döküntülerin en az 6 hafta süreyle her gün veya iki gün arayla ortaya çıktığı tablodur.Daha çok erişkinlerde görülür. Ürtikeri oluşturan etken eğer cildin daha derin tabakalarını etkilerse Anjioödem denen tablo ortaya çıkar. Cildin gevşek bölgelerinde ortaya çıkan, sınırları belirsiz doku şişliği şeklindedir.Ürtikerle birlikte veya tek başına görülebilir.

Akut Ürtikerin Nedenleri

  • Enfeksiyonlar,
  • İlaç ve diğer kimyasal maddeler,
  • Besinler( çerezler, yumurta, balık ve diğer deniz ürünleri, süt, çilek,...),
  • Böcek sokmaları ( arı , örümcek,..).

Tanı

Öykü ve muayene sonrası doktorunuz bazı tetkikler isteyebilir.Ancak hastaların sadece bir kısmında allerji ile ilgili testleri yapmak gereklidir.

Tedavi

1. Tedavide ilk basamak ürtikere neden olan faktörün uzaklaştırılması ve alımın durdurulmasıdır.Ancak neden kesin olarak gösterilip doktor tarafından önerilmedikçe gereksiz yere diyet yapılmamalıdır.

2. Eğer başka bir hastalık ürtikere neden olmuşsa onun tedavisi yapılmalıdır.

3. Ürtikerin neden olduğu yakınmaların tedavisi.Bunun için kullanılan başlıca tedavi seçeneği antihistaminiklerdir.Doktorunuz bunu tek bir ilaç veya diğer ilaçlarla kombinasyon şeklinde önerebilir.Size verilen ilacı doğru şekilde ve doğru zamanda almanız çok önemlidir.Bu nedenle önerilere dikkatle uyulması gereklidir.Genel olarak ürtiker antihistaminik tedavisiyle düzelme gösterir.

4. Kronik ürtikerli hastalar yakınmalarını nelerin uyardığını bilip ona göre önlem almalıdırlar.Bu hastaların ürtiker tablosu uzun süre sürebileceğinden antihistaminik tedavisini ne zaman kullanacaklarını bilmelidirler.

5. Genel olarak ürtiker iyi seyirli bir hastalıktır. Uzun süren durumlarda bile altta yatan hastalık bulunması nadirdir. Önemli olan hastanın ürtikeri kontrol etmeyi bilmesidir.

Öneriler

Genel olarak kaba, sıkı ve yünlü giysiler giyilmemelidir. Ortam çok sıcak olmamalıdır. Aspirin ve benzer ilaçlardan ve salisilat içeren besinlerden kaçınılmalıdır. Stresten uzak durulmalıdır Sıcak suyla duş alınmamalıdır Soğuk ürtikeri olan kişiler yalnız yüzmemeli, soğuk bir ortama kontrollü olarak girmelidirler. Güneş ürtikerinde güneşten koruyucu kremler kullanılmalıdır. Eğer hasta çocuksa okuluna hastalığı ile ilgili bilgi verilmelidir.
 

Ürtiker ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Ordu Valisi Seddar Yavuz: Kente gelenlerin sorumsuz davranışları sebebiyle vakalar arttı
1 Haziran'dan itibaren hangi kısıtlamalar kalkıyor, restoran ve kafeler ne zaman açılıyor?
Koronavirüs salgınında can kaybı 4 bin 461'ye yükseldi
28 Mayıs Perşembe koronavirüs tablosu Türkiye! Koronavirüsten dolayı kaç kişi öldü? Koronavirüs vaka, iyileşen, entübe sayısı ve son durum ne?
Rize'de testi pozitif çıkan çay üreticisi sayısı 15'e yükseldi
Aile hekimleri korona sonrasında nasıl hizmet verecek? Yeni dönem başladı
Korona virüsü yendi, sağlıkçılar için şiir ve türkü yazdı
Elazığ'da Korona'yı yenen 60'ıncı hasta böyle uğurlandı
İsveç diyeti nasıl yapılır? İsveç diyet listesi!
Sancaktepe Acil Durum Hastanesi hizmete açılıyor
Camiler açılıyor: Hangi camiler, ne zaman açık olacak, nasıl önlemler alındı?

 

[Hata Bildir]