Çocuklar Neden Altını Islatır?

Çocukların altını ıslatma sebepleri ve nedenleri nelerdir?

Çocuklar Neden Altını Islatır?

Çocuklarda Altını Islatma

Gece altını ıslatma, gece uyku sırasında farkında olmadan idrar yapma olarak tanımlanabilir. Çocuklar genellikle 2-3 yaşlarına kadar altlarını ıslatırlar. Zamanla önce gündüz kontrolü, daha sonra gece kontrolü gelişerek bu durum kaybolur. Çocuklarda mesane kontrolü beş yaşına kadar gelişimini sürdürür ancak 5 yaşından büyük bir çocuk altını ıslatmaya devam ediyorsa "enüresis " yani "altını ıslatma sorunu " araştırılmalıdır.

Gece altını ıslatmanın iki tipi vardır. Eğer çocuk hekime getirilinceye kadar devamlı altını ıslatıyorsa Primer (birincil) tip, en az 6 ay kuru kaldıktan sonra altını ıslatmaya yeniden başlamışsa Sekonder (ikincil) tip altını ıslatmadan söz edilmektedir. Altını ıslatan çocukların büyük çoğunluğu birincil altını ıslatma gurubunda toplanmaktadır.

Rakamlara bakıldığında yurtdışı verileri her yıl ortalama;

 • 400.000 yeni çocukta hastalık görülmekte ( erkek çocuklarda daha fazla oranda).
 • % 10 grup 5- 10 yaş aralığında.
 • Ayrıca hastalık 10–20 yaş aralığında bulunan 100.000 adolesanı etkilemekte.
 • 18 yaş üstü 4000 yetişkinde hastalık devam etmektedir.
 • Ülkemizdeki rakamlar ise 7–11 yaşındaki erkek çocukların %16'sında, kızların ise %11'inde altını ıslatma sorunu olduğu bildirilmektedir.

Çocukların Altını Islatma Nedenleri Nelerdir?

 • Bedensel nedenler olabilir. Altını ıslatan çocukların %2-3'ünden şeker hastalığı, böbrek hastalıkları, mesane hastalıkları gibi sorunlar saptanmaktadır.
 • Tuvalet alışkanlığı kazandırılması sırasında yaşamış soruna bağlı olabilir.
 • Yaşamakta olduğu strese bir yanıt olabilir.
 • Ailede ve kan bağı olan akrabalarında benzer sorunun olması riski arttırır.

Hemen en önemle üzerinde durulması gereken konu altını ıslatmanın çocuktan çok, bu çocuklara ailelerin ve toplumun yanlış tutumları zarar vermektedir. Bu ise ileride çözülmesi çok zor sorunlara neden olmaktadır.

Çözüm Nedir?

 • Altını ıslatan çocukların en geç 6 yaşında konuyla ilgilenen bir çocuk hekimi tarafından değerlendirilmesi ve gerekli incelemeler yapıldıktan sonra bir tedavi planı yapılması gereklidir.
 • Akşam yemeklerinde ve gece yatmadan önce çocuğa sıvı gıdalar verilmemeli.
 • Her gece yatmadan önce tuvalete gitmesi sağlanmalıdır.
 • Gece kalkıp tuvalete gitme bir hedef olarak benimsetilmelidir. Tuvalete ulaşmak kolaylaştırılmalıdır. Karanlık koridorları loş ışıkla aydınlatmak faydalı olabilir.
 • Akşam yemekleri hafif olmalıdır. Sindirimi zor olan besinler uyku ritmini bozar. Düzensiz uyku içinde de çocuk altını ıslatabilir.
 • Gece kuru kalması için bez bağlanmamalıdır veya yatağının altına muşamba serilmemelidir. Bu tür yöntemler temizlik için yararlı olmakla birlikte çocukların gece kalkma motivasyonlarını olumsuz etkilemektedir.
 • Altını ıslatmadığı günler sayılarak ve ödüllendirilerek takvim tutma yöntemi ile kuru kalkmaya özendirilmelidir.
 • Alınan tüm önlemlere karşı sorun devam ediyorsa hekimi ile konuşulup aile ile birlikte başka tedavi yöntemleri (ilaç, davranış, alternatif tıp yöntemleri, yatak alarmları gibi ) denenmelidir.
 • Aileler asla unutmamalıdırlar ki! Altını ıslatan çocukların cezalandırılması ve korkutularak olayın giderilmeye çalışılması olası değildir. Bu önlemler aksine olumsuz sonuçlar doğurur.

14.04.2008 - 551

Çocuklar Neden Altını Islatır? Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Bayram Yurtaş dedi ki;
ben 16 yaşından beri alt ıslatma sorunum vardı.bir yerde kalamazsın hareketlerin kısıtlıdır her zaman.bir gece teyzemlerde kaldım tabi utana sıkıla teyzem benim sıkıntımı biliyormuş yatağa muşamba yı sermiş bende habersiz yattımama yatakta bir gariplik olduğunu anladım tabiki muşamba varmış uyudum ama sabah kaldığımda sevinmiştim işemedim diye birde ne göreyim altımda bez varçok utandım ama teyzem çok anlayışlı bir kadın olduğu için beni teselli etti meğer biliyormuş uzun bir süre teyzemde kaldımhem tedavi hemde moral açısından bezlerimi yıkadı gündüzleri ve gece altımı bezledi sonra hazır beze devam muşamba kilot girdirdi tedaviden sonra kesildi yatağa sadece muşamba sermeye başladışu an kesildi
05.04.2011

Emine Bıçakçı dedi ki;
merhaba benim 18 yaşında oğlum var 3 senedir geceleri alt ıslatma sorunu var çocugun psikolosi bozuldu mecburen altını bezliyorum bedenine uygun bez bulamıyorum muşamba bez bağlıyorum oda tahriş ediyor balkona astıgım zaman komşular merak ediyor çünkü enküçük çocugum olduğu için bu benimde moralimi bozuyor
31.03.2011

dedi ki;
ben 18 yaşına kadar altımı ıslattım.Allah razı olsun ki annem ve babam beni hoşnut tuttular.Haklarını ödeyemem.Defalarca her gece yatmadan önce kendimi ve beynimi altımı ıslatmayacağıma dair şatlandırdım.Ara sıra kaçırdığım olsa da sonunda altımı ıslatmamayı başardım.İstemek inanmak dua ve beyin gücü sayesinde başardım.19 yaşında üniversiteyi kazandığımda biraz panik oldum ya altıma kaçırırsam milletin yanında ne yaparım diye.sonuç şükürler olsun ki 1 kere bile olmadı şimdi 38 yaşındayım.Lütfen kendinizi akşamdan şartlandırın ve inanın.Kendinize güvenin ve kendinize söz verin altınızı ıslatmamak ve gece kalkıp ihtiyacınızı kendi aminizle kalkıp yapabilmeniz için.İnanın sorununuz çözülecektir.Şifalar diliyorum.
05.03.2011

Meltem dedi ki;
ben 13 yaşındayım malesef hergece altımı işiyorum.bütün tedavi yöntemlerini denedik olmadı.hiçbir yerde yatılı kalamıyorum.biryerde kalmaya kalksak annem hemen bezimi bağlıyor altımada muşamba seriyor.çok zor bi durum.geçen gün teyzemgile gitmiştik ordada altımı ıslatınca annem hemen kızdı.teyzemin kızlerıda bana güldü daha sen altını mı ıslatıyorsun diye..annem balkona çamışırlarımı bezimi asıncada altımı ıslattığım belli oluyor..
28.02.2011

Esra Koç dedi ki;
merhaba 6 yasında bır kızım var bazı sorunlar yasadı (kardesi oldu ,evi tasıdık,okul degısıklıgı)bunların üzerinden 6 ay geçmesıne ragmen hergece altın ıslatıyor ne yamam lazım bılmıyorum yardımcı olursanız sevınırım
22.02.2011

Melek Şentürk dedi ki;
ben altıma kaçırıyorum 3 4 günden beri altıma kaçırmıyorum diye seviniyorum ama yine işiyorum bir zamanlar ağlıyordum altıma kaçırıyorum die lütfen doktora da gitmek istemiyorum benim amcam ile halamın kızları var onları annesi bezliyor ama işemiyorlarmış 3 4 yaşlarında falan ozaman çok utanıyorum lütfen çözüm bulun geceleri hiçç kalkmadan uyanmak istiyorumm annem benim çarşafımın altına nışamba seriyor ben de geceleri kalkıyorum çarşafımı değiştiriyorum sımcacık uyumak istiyorum lüttfen!!!!
20.02.2011

Şeyma dedi ki;
mrb benimde 12 yaşında teyzemin oglu var köyde kalıyolar geçen bizde gittik köye akşam teyzemlerle konuşurken teyzem bizim ufaklık altına işiyo dedi gidip altını bagladı bende inanamamıştım sabah kalkıtıgımızda gerçektende doldurmuş altını sonra altını söküp çırılçıplak soyup bizim yanımızda legene oturtup yıkadı şaşırdım bi an annemde yardım etti tabi benimde 12 yaşında kardeşim var oda arkalarında gülüyodu kardeşimde hayatta kendini yıkatmaz ama teyzem onu görünce hemen bunu tuttu aglamaya başladı ama dinlerlermi annemle ikisi çırılçıplak soyuverdiler senmisin gülen onuda öbürkünün yanına oturtup yıkadılar bide köyden komşular vardı yazık ikisin halini görecektiniz öbürkü alışkın oldugu için sorun yokta bizimki gözleri kapalı aglaya aglaya yıkandı ondan sonra hiç gülmedi işemenin bi çaresi yokmu yoksa ırsimi acaba yardım edin tşk ederim şimdiden....
06.02.2011

Ebru dedi ki;
oğlum 6 yaşında ve geceleri altına kaçırıyor. doktorlar tahlillerde hiç bir sorun bulamadı. hangi doktora izmirde götürmeliyim.
29.01.2011

Görkem dedi ki;
merhaba ben 12 yaşındayım hep altıma ıslatıyorum 2 hafta geçiyo sonra yeniden başlıyo lütfen bir çare varmı bunu nasıl kesebilirim..?
20.01.2011

Selma Boyacı dedi ki;
merhaba benim 15 yaşında oğlum var 13 yaşında mesane hastalığı geçirdi ve doktora gittik ve tedavi olması gerektiğini söyledi ama tedaviyle geçmedi ve gece gündüz alt ıslatma sorunu var bu yüzden okula gönderemiyorum altını muşamba bez ile bağlıyorum lütfen bana yardımcı olun
11.01.2011

Şeyda dedi ki;
mrb benim 13 yaşında teyzemin oglu var köyde kalıyolar bizde geçen köye onlara gittik akşam yattık sabah altına işemiş bende sordum her akşam böylemi oluyo diye evet her akşam oluyo dedi teyzem bi baktım zorla soymuşlar çoçugu babaannesi annesi benim annem legene oturtmuşlar çırılçıplak yıkıyolar biri kollarını biri bacaklarını biride sırtını sabunluyo yuhh dedim yaaa bunun işemenin bi çaresi yokmu yazık çoçuga her sabah böyleymiş utana utana yıkanıyo çoçuk ne öenerirsiniz acil yardım
26.12.2010

Seldanur dedi ki;
13 yaşında oglum var geceleri altına kaçırıyo gece yanına gittigimde her taraf batmış oluyo kaldırıyorum ama ölü gibi oluyo o haliyle soyup banyoya görütüp yıkıyorum ögle ayılıyo artık utanıyorum ergenlik çagına girdi ne yapmam gerekiyo yardım edin?
20.12.2010

Selma Saydan dedi ki;
12 ve 13 yaş çoçukların annelerinin altına bez baglaması onları yıkaması yanlıştır ergenlik çagına girmiş bi çoçuk sizin yanınızda rahat edemez onu rahat bırakın o ögle yapmaya devam ettikçe zaten kendi bnu yapmamaya gayret edecektir heleki bunları misafirlikte kaldıgınızda yapmayın onu rencide edersiniz mesela akrabaların yanında soyup yıkamayın onların düşünceleri farklıdır kocaman adam oldun hala annenmi yıkıo seni sen hala altınamı kaçırıyon vs bunlar bi çoçugun psikolojisini bozmaya yeter
18.12.2010

Emine Tek dedi ki;
Peki Leyla Hanım Altını bezliyor musunuz?Altına ne seriyorsunuz..?benim oğlumda 12 yaşında o da altını ıslatıyor...
02.12.2010

Leyla Aşkın dedi ki;
benimde 10 yaşında kızım var ve doğduğundan beri geceleri altını ıslatıyor doktora gittim bütün tetkikler yapıldı hiçbirşey çıkmadı ilaç tedavisi gördük faydası olmadı 1 senedir dealarm cihazı kullanıyoruz biraz düzelme oldu ama yinede ben kaldırıyorum çoğu gece nezaman geçer acaba.benimde uyku dengem bozuldu buyüzden sinirlerim çok bozuldu çok çaresizim lütfen cevap verin.
01.12.2010

Saka dedi ki;
meraba.19 yaşındayım.10 yaşından beri altımı muşamba ve hazır bezle bezliyor.muşamba bezim bazen altımı çok sıkı bezliyor uyanıyorum sıksık. gece ben uyuyunca ortalık kirlenmesin diye annem büyük boy çocuk muşamba beziyle bezliyor altımı.bazende ben bezliyorum altımı.annem zorla bezliyor altımı. geçen gün sabah erken uyanmıştım salona geçtim altımda pembe muşamba bezim vardı teyzemler gelmiş oturuyorlardı birden onları görünce çok utandım.teyzemin 20 yaşında bide kızı vardı beni görünce güldü muşamba bez alırım ben sana bebeğim deyince o an bezime işedim çok utandım kalktı geldi bezimi okşadı iyice utandım bende.altın ıslanmış dedi bezleyim ben seni dedi sora hepsi gülmeye başladılar çok utandım bende hemen odama gittim.annem muşamba bezlerimi balkona asmış ordan anlamışlar bezlendiğimi.bi yerde kalacağım zaman annem çantama bez koyuyor.gece yatarken bez bağlıyorum altıma.hazır bez kullanıyorum bi yerde kaldığımda. uyuduğumda birtürlü altımı ıslatmayı tutamıyorum.bide misafirler varken elinde bezle hadi bakalım altına bezini bağlayacağız deyince çok utanıyorum bebek gibi altım bezleniyor.biran önce bırakırım inşallah bezlenmeyi
24.11.2010

Meltem İnan dedi ki;
mrb arkadaşlar benimde 16 yaşinda bir oğlum var oda çocuklugundan beri gece alt ıslaması gecmedi tüm doktor ve hastane tedavisi yapıldı ama ne yazıkki gecmedi.tabiki insanın temizligi cok önemli bu tür vakalarda bez kullanmak daha mantıklı ve bende aynısını yapıyorum oglumda hazır bez kullanıyorum ve sızdırmaz gece kilotu kullanıyoruz sorun olmuyor ama gercekten sorunlu bir rahatsızlık insaallah bir gün gecer
24.11.2010

Selim dedi ki;
Uzun zamandan beri altıma kaçırıyorum bilhassa geceleri, sürekli bezleniyorum, dolaplarım bez koleksiyonu gibi, her renkte muşamba bezlerim var. Artık bezlenmek istemiyorum. Sürekli doktorlara gidiyorum ama nafile... Bakalım daha ne kadar devam edecek...
23.11.2010

Gizem dedi ki;
Ben 17 yaşındayım 15 yaşımdan beri geceleri haftada 3 gün altımı ıslatıyorum.Annemde bu yüzden altıma muşamba çocuk bezi bağlıyor.Artık istemiyorum muşamba bağlamasını annemin arada kızıyorum ama annem bunda çekinilecek birşey değil diyor ama böylede bezlerle bağlanmak iyi olmuyor gece bazen uyuyamıyorum muşamba bezim rahatsız ediyor yataklar ıslanmasın diye annem bezliyceğini söylüyor her gece annem yatarken yatağıma muşamba bezini hazırlayıp altımı bağlayarak yatırıyor,alt ıslatmam yüzünden bir türlü muşambadan kurtulamadım,annem muşamba bezlerimi balkona asıncada alt ıslatmam anlaşılıyor..
11.11.2010

Ernur Can dedi ki;
oğlum m7 yaşında hergün gece altını ıslatıyor ve bunu şim dige kadar doktora götürm edim ama artık bunun üzerine düşmek ve araştırmak istiyorum mümkünse hangi doktora ve nereye götürm em mgerktiğini yazarmısız.
08.11.2010

Ceren Küçük dedi ki;
merhaba benim 4.5 yaşında ki oğlum geceleri altına işiyor ve buna rağmen uyanmıyor.eğer geceleri sıvı tüketmezse yapmıyor.birde ben geceleri kaldırırsam.ayrıca gündüz de çok az miktarda altına kaçırıyor.bu yaşından mı kaynaklanıyor yoksa doktora gitmelimiyiz.cevap verirseniz sevinirim.
08.11.2010

Şerife Yalçın dedi ki;
ben 16 yaşındaym. artık bi çözüm bulunmasnı istiyrum ltfen yardım
25.10.2010

Ahmet Gelir dedi ki;
bn 11 yaşındayım son 5 gündür altımı ıslatıyorum nağapcam bilmiyorum lutfen bi çözüm söyleyin!!!
22.10.2010

Serap Güngör dedi ki;
8 yaşında 2.sınıfa giden bi erkek kardeşim var .hala geceleri altına işiyor.annemde doğal olarak altına bez bağlıyor.kaç kere kaldırsakta sabahları bezine işemiş oluyor.miniral sprey adlı ilacı kullanıyor şuan ama faydası yok.aslında kocaman oldu bezlemek doğru değil ama bezlemesek kıyafetleri yatağı batıyor oda leş gibi kokuyor.ama altı bez bağlıyken hiç olmazsa böyle sorunlar olmuyor sabahları.annem ağlayıp sorun çıkarmasın diye uyuduktan sonra bağlıyor altını yoksa rahat durmuyor.ama sabahları altındaki bez dolmuş oluyor erken uyandığında altında bez olduğunu görüyor.genelde gece 10 gibi uyumuş ve bezlenmiş oluyor 12 -1 gibi annem altını kontrol ediyor.çoktan doldurmuş oluyor bezine.çaktırmadan çıkarıyoruz bezini vc ye götürüyoruz çişi varsa yapsın diye ölü gibi gidip geliyor.farkında bile değil yatırıp tekrar bağlıyoruz bezini sabah gene full.nasıl öğrenecek yada farkına varacak çişinin geldiğini bilmiyorum.bu durumda geceleri bezlemeye devam etmek gerekir diye düşünüyorum.yanlışmı
20.10.2010

Nesrin Fırat dedi ki;
oğlum 6 yaşında her gece altını ıslatıyor.doktora gittik fakat ilaçlar yan etki yaptı.kullanamadık. usg ve tahlillerde bir sorun yok.Doktorumuz birde pisikiyatriye gidin dedei. Yalnız bir sonuç alamamaktan korkuyorum. Bu konuda yardımcı olurmusunuz. teşekkürler.
07.10.2010

Yasemin Ve Eren dedi ki;
bn 15 yaşındayım abim 17 yaşında biz bu yaşımıza kadar altımızı ıslattık halada ıslatıyoruz abiminki azaldı ama bn nerdeyse iki üç günde bir ıslatıyorum annem naylon pike seriyor onuda kurutmamız zor oluyor bi ara tedavi gördüm ama yarıda bıraktım.bn yeniden doktora gidecem ama sonuç vermezse die korkuyorum .bn bir yere de gidemiyorum gidipde yatamıyorum cok utanç verci bir durum sizden hastene ve doktorları önermenizi bekliyorum ank da olması daha ii olur.
30.09.2010

Esma Yalçın dedi ki;
Ben 21 yaşındayım 13 yaşıma kadar her gece altımı ıslatıyordum.Bu yaştan sonra 18 yaşına kadar herhangi bir sorun yaşamadım.18 yaşımdan sonra yine geceleri altımı ıslatmaya başladım.Annemde bana üçgen muşamba çoçuk bezi bağlamaya başladı.
29.09.2010

Cemre Tokgöz dedi ki;
Ben 17 yaşındayım samsunda küçük bir kasabada yaşıyorum.Küçüklüğümden beri geceleri altımı ıslatıyorum.Doktora çıkmama rağmen bir çare bulamadım.Çare olarak geceleri imkanımız olmadığından üçgen çoçuk bezi muşamba bez kullanıyorum. Geçen seneye kadar bu konuda fazla bir sıkıntım yoktu. Çünkü evde abimin 3 çoçuğu vardı.Onlar ufak olduğundan benim bez kullandığımı kimse bilmiyordu.Sadece evde annem abim ve yengem biliyordu.Abim istanbula taşınınca evin en küçüğü çoçuğu olarak sıkıntı çekiyorum.Geceleri kullandığım yatağımı çarşaflarımı yatağımı bezlerimi kurutmak sorun oluyor.Geçen pazar sabahı kalvaltıya gelen komşumuz aylin abla ve kızına altım ıslak ve bezli şekilde yakalandım.Komşumuz hala koca kız oldun altınımı ısatıyon deyince öyle utandım ki sormayın.. gene bezlenme vakti geldi offf yaa ne zaman bitecek bu işkence....
23.09.2010

Merve dedi ki;
ben 19 yaşındayım.ben kendimi bildim bileli geceleri altıma işiyorum.ama geçmedi birtürlü.15 yaşına kadar annem altımı bağladı.sonra yatağıma naylon seriyordu.alt ıslatmam geçmediği için tekrar her gece yatarken altıma muşamba bağlıyor.resmen muşambalarla büyüyorum.bıktım her gece her gece ama annemede hak veriyorum bazen meçbur kalıp bağlıyor.geçen gün ancamın kızına gittim kalmak için sevinmiştim altım bağlanmayacak diye ama amcamın kızı uyuduğumu görüğnce pembe muşambayla altımı hemen bağladı.Ne yapmalıyım...
20.09.2010

Murat Yıldız dedi ki;
altıslatmanın enbüyük nedeni anemiv e paraziter hastalıklardır bukonuda sivas cumhuriyet üniversitesi mikro biyoloji hocalarından prof gülendame saygın hocadan yardım alabilirsiniz
10.09.2010

Beyza Melis dedi ki;
ben 13 yaşındayım altımı geceleri ıslatıyordum sonra muşamba çocuk bezi takıyordum ama artık yeni cıkan gece kilodunu kullanıyorum 8-15 yas arası napıcamı bilmiyorum
03.09.2010

Filiz Erbil dedi ki;
19.05.2005 doğum tarihli kızım var .istanbulda yaşıyoruz.tatillerde memlekete gidince hiç çişini yapmıyor ama eve dönünce azda sıvı versem yatarken çişinide yaptırsam çoğu altına çiş yapıyor.görüşünüzü bekliyorum teşekkürler
30.08.2010

Filiz dedi ki;
Ben 18 yaşındayım. bende bir süredir geceleri altımı ıslatıyorum baya haftada en az 6 gün oluyor.annem yatağıma naylon seriyordu oda olmadı bir süredir altımı bağlamak için muşamba çocuk bezi aldı annemin elinde muşamba çocuk bezi paketini görünce bende utandım ama birşey yapamadım her gece altıma yatarken muşamba çocuk bezi bağlıyor annem bu yaşta bana, bende altımı ıslattığım için birşey diyemiyorum bu sorun yüzünden muşamba bezlerle yatıyorum..
23.08.2010

Vildan Celikten dedi ki;
benim 6 yasında oglum var ve 2 sene önce kız kardesi oldu ve ogünden sonra geceleri altıı ıslatmaya basladı acaba piskolojikmi doktora götürmedim bekliyorum gecer die nayapmalıyım doktoro götürmelimiym sizce
23.08.2010

Benimde Kızım Bügün 11 Yaşına Gırdı Ve Halen Altını Islatıyor Bende Ne Yapacagımı Şaşırdım dedi ki;
bende cevap istiyorum hangi doktora gidecegim bilgi istiyorum
20.08.2010

Özlem Hızır dedi ki;
benim iki oğlum var ikisinde de alt ıslatma problemi yaşadım.gece saat kurup hep aynı saatte kaldırarak çözüm buldum
02.08.2010

Selma Seren dedi ki;
benim 14 yaşında kızım var gece altına kacırıyor gece yatarken naylon seriyordum fayda etmedi bez baglamaya basladım doktora gitmiyor
29.07.2010

Reyhan Kınataş dedi ki;
benm de öyle sorunum vardı tedaviye yeni başladık ama yine de doktorumdan çok memnunum çok ilgilendiği için kendisine çok teşekkür ederim.Doç.Dr.Yılmaz AKSOY
27.07.2010

Sabriyeselçuk dedi ki;
benimde 12 yaşında kızım geceleri arasıra altına kaçırıyor uykusu çok agır sıvı gıda alınca mesela akşam 10 dan sonra altına kaçırıyor önceleri hergün kaçırıyordu ne yapabilirim yıllardır bütün tedaviden geçti hiçbirjey çıkmadı piskolojık olabilirmi acil cevap bekliyorum
24.07.2010

Hasan Korkmaz dedi ki;
benim 10 yaşında bir oğlum var balcalıda yapılan tetkikler sonucu kendinden kayganlı sonta kullanılması istendi.1,5 yıldan berikullandı ama bir sonuçalamadık. bunun başkatedavisi yokmu.
13.07.2010

Meltem Çağlayan dedi ki;
benimde 13 yaşında orta 1 e giden 1 oğlum var malesef yıllardır gece altını ıslatıyor.bir çok tedavi yöntemini denedik ama başarısız oldu ırsi gibi çünkü yakın aile akrabalarımda da bu sorun yaşanmış.yaklaşık 3 yıldır da geceleri uyurken altına bez bağlıyorum.tabi buda büyük sorun hem yaşından dolayı hemde bedenine uygun bezin zor bulunması en önemliside bezini bağlatmaması kavga dövüş bağlıyorum altını ve mutlaka sabahları bezi ıslak oluyor.başka yerde kalamıyoruz yatıya gece işemesinden dolayı anca teyzesinde annemlerde vs aile yakınlarında kalabiliyoruz.tabi oralardada yatarken oğlumun altını bağlıyorum.bezlemeden yatıramam kendi evim olsa neyse ama yakınlarımda olsa bezlemek zorundayım annem zaten oğlumun gece kendi evinde bezsiz yatmasına izin vermez.bazen çok işiyor çisi bezinden taşabiliyor ona bile kızıyor gevşekmi bağladın altını diye çok zor bi durum yani ve üzücü
13.07.2010

Recep Gürpınar dedi ki;
benim 14 yaşında bir oğlum var ve hergün altını ıslatıyor. ne çözüm uygulayabilirim bıktım artık Lütfenn bir çözüm buLunuz allah rızası için :(
08.07.2010

Sıbel Guven dedi ki;
benim 7 yasında bır oglum var gecelerı altını ıslatıyor gunduzde altına kacırıyor psıkolok yardımıda aldık bıtkısel ılaclarda kullandık ama malesef basarılı olamadık daha nasıl bır yol ızlemelıyım bana yardımcı olurmusunuz
08.07.2010

Mehmet Karaca dedi ki;
benim 16 yaşında bir arkadaşım var altını isratıyor acaba ne yapabilirizz
04.07.2010

Derya Armutlu dedi ki;
merhaba benim 11 ve 12 yaşlarında ikitane kızım varküçük kızım ara ara büyük kızım ise sürekli yapıyor ne yaptıysam çözüm bulamadım kısa zamanda cevap verirseniz sevinirim teşekkürler
29.06.2010

Filiz Kaplan dedi ki;
benim 11 ve 8 yaşında 2 oğlum var ikiside altını ıslatıyor hiçbir sağlık sorunları çıkmadı. ne yapabilirim
25.06.2010

Aslı dedi ki;
Ben 17 yaşındayım. Bende 6 aydır geceleri altımı ıslatıyorum annem bu yüzden artık gece yatarken altıma muşamba çocuk bezi bağlıyor alt ıslatmam geçene kadar muşamba ile bezlenicem uyuyamıyorum bezlerle,bir yerde kalamıyorum alt ıslatmam geçene kadar annem muşamba bez bağlıycak bana geçmedi alt ıslatmam..
16.06.2010

Zeynep Aslancı dedi ki;
kızım 8 yaşında haftada bir kaç kere altına kaçırıyo,her zaman değilde bunu arada bir yapmasının nedenini merak ediyorum,bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim,teşekkürler.
14.06.2010

Nurankorkmaz dedi ki;
10 yaşında oglum altına kaçırıyor.bazen 2ay hiç kaçırmıyor bazendeher gece kaçırıyor uyuduktan sonra ilk 1 saat içinde wc ye kaldırdımmı hiç yapmıyor ama 1 saat sonunda 5 kezde kaldırsam fırsatını buldumu hemen kaçırıyor ne yapmam lazım kardeşi 7 yaşında hiçbir sorun yok kendisi üzülüyor
09.06.2010

Necla Hacıhasanzade dedi ki;
kızım 7 yaşında hala geceleri altını ıslatıyor. Tedbir için düzenli olarak tuvalete kaldırıyorum. Fakat yine de yetişemiyorum. 6 ay kadar altını hiç ıslatmadı. ancak 3-4 ay önce tekrar başladı. Bu arada sık sık hastalanıyor. Geniz eti operasyonu geçirdi. kulaklarına tüp takıldı. Ancak sorunları bitmedi. şimdi de bademcikleri iltihaplanıyor. ve kulağının birideki tüp havalandırma yapmıyor. Ne yapabilirim. Alt ıslatmasıyla ilgili hangi hastanane ve bölümü önerirsiniz. teşekkürler.
08.06.2010

Zehracandar dedi ki;
ben 13 yaşıma kadar altımı ıslattım hemde gece de bir kaç kes canım annem çok çekti ama bir kere bile bana bağırmadı surat asmadı ve sonra birden bire kesildi,ve bidahada hiç olmadı bence sizinkide böyle olacak buna inanın,kendinize güvenin
01.06.2010

Gül Göğdeniz dedi ki;
kızım 19 yaşında ve altını ıslatıyor ve doğduğundan beri devam ediyor..eğitim hastanesinde bir sürü tetkik yapıldı..ki budan önce bazı keser dedikleri ilaçları 6 ay denedikten sonra defalarca renkli idrar yolu filmi benzeri şeyler bakıldı ve bana hekimin dediği bişey görünmüyor alarm alın..yani bu tıbbın ilerlemesinde bu normalmi yani çözümsüzmü ki bu çocuk üniversiteye başladı... çok üzücü bi durum başka yolu olabilirmi..böbreklerinin ağrıdığını söledi bir kaç kez çok su içior ..
30.05.2010

İbrahim Özbakir dedi ki;
Oglum 12 yasinda hemen hemen hergece altini islatiyor bazanda gecede 2veya 3 kere.Ben su anda 51 yasindayim bende 15 yasina kadar altimi islattim ve birdenbire kesildi.Acaba Irsi olabilirmi?
27.05.2010

Begüm Dönmez dedi ki;
ben begüm 10 yaşındayım her gece altımı ıslatıyorum doktora gittik faydası olmadı bana lütfen yardım edin ne yapabilirim.
27.05.2010

Esra Yıldız dedi ki;
benim de 12 yaşında yegenim var sürekli altını ıslatıyor bazen gecede 2-3 kez yaptıgı oluyor her yöntemi denedik ama sonuç alamadık bir psikolog kaldı kitmedigimiz onada ablamın eşi razı olmuyor nedense bu yüzden gidemedik
25.05.2010

Şehri Kureş dedi ki;
benim 4 bucuk yaşında kızım var altını ıslatıyor gece kaldırmama ragmen ikikerede kaldırıyom yinede yapıyor ne yapmalıyım ilgilenirseniz sevinirim
24.05.2010

Beyhan Arslan dedi ki;
4.5 yaşındaki oğlum 2yaşında tuvalet alışkanlğı edindi altına kaçırmıyrdu fakat son 4aydır hemen hergece kaçırıyor doktora götürdüm tahlilleri temiz 5yaşını doldumadan bişey yapılamıyacanı söyledi ne yapmalıyım
22.05.2010

Ayşegül Altun dedi ki;
10 yaşında yeğenim var ve bu yaşınakadar gece altını ıslatıyor.psikolojik olduğunu düşünüyorum.ama bi cevap bulamıyorum.En doğru branj hekimini tavsiye ederseniz çok memnun olurum
20.05.2010

Fatma Ergün dedi ki;
çocuğum 13 yaşında ve halen altını ıslatıyor kadıköyde oturuyorum bana önereceğiniz hastane neresi acil yardım istiyorum. 19.05.2010
19.05.2010

Fatma Çalışkan dedi ki;
oğlum 7 yaşında altını ıslatıyor 4 mm taşımız var onlan alakalı dediler fakat hiç bir girişimde bulunmadılar öneride yok ne yapabilirim
11.05.2010

Birol Solmaz dedi ki;
ben 43 yaşindayım 11 yaşında bir tür felç geçirdim.bu hastalığın sonucunda idrar kaçırma sorunum oluştu ve halen dahada devam ediyor.doktorlar mesane kası zayıflığı teşhisi koydular purunol,cypro gibi ilaclar kullanmamı önermelerine rağmen hiç bir faydasını görmedim.bu hastalığımın tedavisinde kullanabileceğim ilaçlar nelerdir.
15.07.2009

İlgili Diğer Yazılar
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Madde Bağımlısı Çocuk ve Aile
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Çocuk İhmal ve İstismarı
Çocuk İhmal ve İstismarı
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
ACIMASIZ ÇOCUKLAR (Davranım Bozukluğu)
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Lahananın Bilmediğiniz Faydaları
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Dişleriniz İyi Çiğneyemiyorsa Erken Bunayabilirsiniz
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Rüyalarımızın İçeriğini Etkileyen Faktörler
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini
Kanserden, Depresyona Her Derde Deva Besin: Yaban Mersini

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]