Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu

Op.Dr. Neslihan Şenocak bu ay bizlere Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu hakkında bilmemiz gerekenleri ve neler yapabileceğimizi anlatıyor.

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu

Sevgili Hastalarımız ve Okurlarımız

Geçen yazımda, sizlere, yazın sıklıkla görülen Burun Kanamaları'ndan söz etmiştim. Bu yazımızın konusu ise, yine sık görülen bir hastalık tablosu olan Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu.

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu (External Otit- Otitis Externa-) ve Kulak Kepçesinin (Auricula) Enfeksiyonu’ dur (Enfeksiyon: mikrop ile oluşan hastalık tablosu). Mevsime bağlı olmaksızın %3-10 gibi yüksek bir oranda görülen External Otit yazın artış gösterir. Altta yatan sebebe, kolaylaştırıcı unsurlar (havuz, deniz gibi ortamlar, hastanın kulağını sürekli karıştırması, kaşıması... gibi) eklenmesi bu artışta rol oynar. External Otit 5 başlık altında incelenir:

1. Akut Lokalize (lokal: bölgesel),
2. Akut Diffüz Bakteriyel (diffüz: yaygın, bakteriyel: bakteri cinsi mikrop ile oluşan hastalık tablosu),
3. Kronik (müzmin),
4. Egzematöz (egzema tarzında),
5. Fungal (mantar cinsi mikrop ile oluşan hastalık tablosu).

1. Akut Lokalize Otitis Externa (ALOE)

ALEO, Fronkülozis olarak da bilinir. Mikroplar ile oluşur. Kaşıntı, bölgesel ağrı, Dış Kulak Yolunda (Dış Kulak Yolu) ödem (şişme), gelişebilir. Abseleşme olabilir ve Dış Kulak Yolu tıkanabilir.

2. Akut Diffüz Otitis Externa (ADOE)

Kaşıntı, kulakta dolgunluk hissi, dokunmakla hassasiyet, bazen kulak dışına taşan pürülan (iltihabi) akıntı, boyundaki Lenf Bezlerinde büyüme (Cervical Lenfadenopati) görülebilir. Dış Kulak Yolu enfeksiyonu ilerler ise, kafa kemiklerinde enfeksiyon (Osteomyelit) eğilimi gösterir.

3. Kronik Otitis Externa (KOE)

Sürekli devam eden hafif derecedeki enfeksiyon ve inflamasyon (ödem) ile Dış Kulak Yolu derisinin kalınlaşması sonucu gelişir. Hasta, sürekli kaşıntı ve tıkanıklık hissinden yakınır. Nadiren akıntı vardır.

4. Egzematöz Otitis Externa (EOE)

Genellikle hastanın geçmişinde; Seboreik Dermatid, Kontakt Dermatid, Psoriazis (Sedef hastalığı), SLE (Sistemik Lupus Erıtomatozus)... gibi hastalıklar olabilir veya bu hastalıklar eşlik edebilir. Dış Kulak Yolu'nda kızarıklık (eritem), ödem, kabuklanma, kepeklenme, ıslaklık, sızıntı şeklinde akıntı, Dış Kulak Yolu ve kepçesinde çatlaklık... görülebilir.

5. Fungal Otitis Externa (FOE) (OTOMYCOSIS)

FOE daha çok nemli, sıcak bölgelerde görülür. uzun süren antibiyotik kullanımı sonucu veya Diabetes Mellitus -DM- (Şeker Hastalığı)... gibi pek çok durumda görülür. Kaşıntı, akıntı ve Dış Kulak Yolu' nda siyah, gri, mavimsi-yeşil, sarı veya beyaz renkte fungal (mantar mikrobunun oluşturduğu) birikinti görülebilir.

Ayrıca:

Büllöz, Granüler External Otit, Herpes (virüs cinsi mikrop) enfeksiyonları sonucu; pericondrit ve kondrit (sırasıyla kıkırdağın üstünü örten zarın ve kıkırdağın enfeksiyonu, ödemi) sonucu da External Otit gelişebilir.

Öneriler

1. Hasta, kulak temizleme amacıyla, hiç bir zaman kulak temizleme çubuğu kullanmamalı.
2. Kulakta kaşıntı olduğunda; kibrit çöpü, tırnak, şiş, tığ... gibi nesnelerle kulağını kaşımamalı.
3. Öncelikle; sıcak ve nemin yoğun olduğu yaz aylarında tatile çıkmadan, deniz veya havuza girmeden önce mutlaka KBB uzmanına muayene olmalı. Muayene sonucu Kulak Kiri (Buşon) saptandı ise mutlaka KBB Uzmanı tarafından temizlenmeli.
4. Kulak ağrısı, kaşıntı, akıntı... gibi şikâyetler olduğunda hasta mutlaka KBB Uzmanına başvurmalı.

Tedavi

KBB muayenesi sonucu External Otit tanısı konulan hastaya, hastalığın etkenine (bakteri, virüs, mantar, alerji.) göre tedavi yapılır. Tedavi mutlaka KBB Uzmanı’nın girişimi ile ve önerdiği süre kadar uygulanmalıdır.

Sağlıklı günler dileğiyle...

01.09.2010 - 2071

Op.Dr. Neslihan Şenocak
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler
Yazarın Yazdığı Tüm Makaleler İçin Tıklayınız.
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Rıdvan Keskin dedi ki;
bende sol kulağımda şekil bozukluğu var acaba tedavi edilebilirmi teşekkürler.
24.01.2011

Türkan Öztürk dedi ki;
merhaba 1 ayı aşkın süredir kulak ağrısı çekiyorum kbb ye muayene oldum hiç birşey çıkmadı kulakla birlikte kafa arkasında ağrı var şimdide kulağımın altına doğru dolgunluk yani şişlik hissediyorum kbb kulağımda bir sorun olmadığı için nörolojiye sevk etti muayene oldum mr istendi sonucu bekliyorum hiç birşey olmayan kulak bukadar ağrırmı
23.01.2011

Mahmut Özdemir dedi ki;
slm değerli hocam öncelikle böyle bir hizmette katkıda bulunduğunuz için sizi en içten dileklerimle kutluyorum syn hocam benin sağ okullağımda enfeksiyon ve zar yırtılması var doktorlar amalıyatla zarın dikilmesi ve enfeksiyon sorunu giderebilmesi için amliyat olmasını söylediler benimde ilk tercihim yeni şehir hastanesidir hocam böyle bir amaliyat olması mümkünmüdür ayrıca benim burnumda çok büyük derecede tıkanıklıkvar ve birazda şekil bozukluğu burun tıkanıklığı ve bozukluğu iş kazasından dolayı ssk'lıyım reklam ajansta çalışıyorum sayın hocam beni bilgilendirirseniz çok memnun olurum gerekiyorsa hemen amliyat olurum size sağlıklı huzurlu yaşam diliyorum saygılarımla...! Mahmut ÖZDEMİR
08.11.2010

İlgili Diğer Yazılar
Kulak Akıntısı ve Tedavisi
Kulak Akıntısı ve Tedavisi
Kulağınızı Sakın Temizlemeyin!
Kulağınızı Sakın Temizlemeyin!
Kar Fırtınasına Bitki Kalkanı
Kar Fırtınasına Bitki Kalkanı
Burnumuzu Neden Karıştırırız?
Burnumuzu Neden Karıştırırız?
Grip Ağrılarından Kurtulmanın Yolları
Grip Ağrılarından Kurtulmanın Yolları
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Akciğeri Temizleyen Gıdalar
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Kanser Köpeğin Uyutulmadan Önce Yaşadığı Mükemmel Son Gün
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Evlilik Korkusunun Nedenleri
Çok Acayip Organ Nakilleri
Çok Acayip Organ Nakilleri

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? | İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]