Eroin

Eroin

Eroin, haşhaş bitkisinin kurutulmuş özünden (lateksinden) çıkarılan kimyasal bir morfinden yapılan uyuşturucudur.

Eroin ilk olarak 19 yüzyılda ağrı kesici olarak kullanıldı ve doktorlar eroinin yüksek derecede bağımlılık özelliğini öğrenene kadar eroin ismi Almanca' da kahraman anlamına gelen"heroisch" sözcüğünden gelir.

Saf eroin, beyaz bir tozdur fakat cadde eroini sigara gibi içilerek, burundan çekilerek ya da enjekte edilerek kahverengimsi beyaz bir toz halinde olur. İngiltere'ye kaçak olarak getirilen eroinin çoğu Afganistan'dan gelmektedir.

Eroin aynı zamanda kahverengi, için beyazı, dragon, vites H, at, kriko, çöp, şak olarak da bilinir.

Eroin Ne Yapar?

Eroin çok hızlı hareket eder, birkaç saniye içinde çok az bir doz kullanıcıyı ani bir mutluluk hissine ulaştırır. Daha yüksek dozlar kullanıcıları rahatlatır ve uyku getirir. Eroin kullanımı aynı zamanda konsantrasyon kaybına neden olur, acıyı bastırır ve bazen öfkeyi ve korkuyu teşvik eder. Fiziksel etkiler, bulanık görüş, terleme, yavaş soluk almak, mide bulantısı ya da kusmak gibi etkilerden oluşur.

Eroin'in Vücuda Etkileri Nelerdir?

Eroin hem fiziksel hem de psikolojik olarak bağımlılık yapan bir uyuşturucudur ve büyük dozlarda alındığında bağımlılığa ve ayrıca komaya neden olabilir. Bazı durumlarda ölümle bile sonuçlanabilir. Çünkü o kadar bağımlılık yapıcıdır ki kullanıcılar kendilerini normal hissetmek için sürekli daha da fazla alırlar ve hükümet verilerine göre kullanıcılar bu alışkanlığı karşılayabilmek için ortalama yılda 20.000 dolar harcarlar.

Cadde eroininin saflığı oldukça değişkendir çünkü uyuşturucu; tebeşir, un, kafein ya da talk tozu gibi beyaz tozlarla karıştırılabilir. Uyuşturucunun bu katışık hali genellikle dozajı ayarlamayı zorlaştırır ki bu da aşırı doz riski anlamına gelir. Eroin genellikle damardan enjekte edilir ki bu damarlara çok zarar veren ve kullanıcının ayrıca HIV, hepatit ve kullanılmış iğnelerle bulaşan diğer hastalıklardan enfeksiyon kapmasına neden olabilir.

Son dozdan birkaç saat sonra, kullanıcılar ağrılardan, sıcak ya da soğuk terlemeden, hapşırmaktan ve üç gün sonra zirveye ulaşan ancak on gün sonra azalan spazmlardan şikayet ederler.

Fakat yorgunluk ve zayıflık aylarca sürebilir. Eroin bağımlılığı için temel tedavi yapay olarak haşhaştan üretilen metadon'dur. Fakat metadonla ilgili problemler vardır. Çok güçlü bir bağımlılık yapıcı bir uyuşturucu olduğu için, uyuşturucuyu bırakmak isteyenlere kontrol altında verilmelidir.
 

14.04.2008 - 593Eroin Konusunda Ziyaretçi Görüşleri

Aydan Akgün dedi ki;
eroin kullanan kişiyi nasıl tedavi ettiricez ve an çabuk nasıl olur?
10.07.2009

Gizem Coşkun dedi ki;
merbaham makalenizi okudum benim bi arkadasım var ve 7 aydır eroin kullanıyo oysaki ben 3 aydır tanıyorum ve anlattım kaçkere hatta narkotik polis olucam söledim ve dinlemedi..şimdi 15 gündür içmiyo bıraktım diyo ama krizde. yani versler içicek onu bu durumdan kurtarmam için napmalıyım nolur bana yardım eddin
07.06.2009

Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
İlgili Diğer Yazılar
Sosyal fobi, toplumdan uzaklaşmaya neden oluyor
Sosyal fobi, toplumdan uzaklaşmaya neden oluyor
Soğuk havada bile terliyorum diyorsanız
Soğuk havada bile terliyorum diyorsanız
Erkekler depresyonu gizliyor
Erkekler depresyonu gizliyor
Dünya ruh sağlığı günü
Dünya ruh sağlığı günü
Hastalık hastası değil fibromiyalji olabilirsiniz
Hastalık hastası değil fibromiyalji olabilirsiniz
Konuyla İlgili Sorular
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Cinsel  isteksizliğe yol açıyor
Cinsel isteksizliğe yol açıyor
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Meme kanserinden korunmanın yolları
Meme kanserinden korunmanın yolları
Yeni sanal hastalık: FOMO
Yeni sanal hastalık: FOMO

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanSağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık VideoHipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Sağlık VideoDiş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr