Sınav Kaygısı İle Başetmenin Temel Kuralları!

Sınav Kaygısı İle Başetmenin Temel Kuralları!

Sınavlarda yaşanan sınav kaygısının notlar üzerindeki olumsuz etkisi, birçok öğrenci için yaygın bir sorundur. Öğrenci sınava çok iyi hazırlanmış olsa da, yaşadığı sınav kaygısı nedeniyle zayıf bir performans sergiler ve daha fazla kaygılanmaya başlar.

Sınav kaygısı ile baş etmeyi öğrenmek, öğrencinin akademik performansını belli bir seviyede tutabilmek için çok önemlidir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); yalnızca DEHB’li öğrencilere değil, tüm öğrencilere sınav kaygısı ile baş etme konusunda destek oluyor.  

Özellikle üniversitelere giriş sınavları gibi önemli sınavlar sırasında kaygı yaşayan öğrencileri gözlemlemiş olan DEHBka koçları, kaygıyı yaşayan öğrencilerin; zihinsel, fiziksel, duygusal ve davranışsal anlamda yaşadıkları rahatsızlıklarla çalışıyorlar.

Kaygıyı yaşayan öğrenciler, zihinsel anlamda; kendini aşırı gözlemleme, okuduğuna odaklanamama, unutkanlık, dikkatini toplamada güçlük ve sınav sorularını okuyup anlamada güçlük yaşarlar.

Bunlara ek olarak, sınav sırasında; gördüğünü yanlış algılama veya yanlış yazma, hangi sorudan başlayacağını bilememe, bilginin varlığını hissetme ama adını koyamama, hatırlayamama gibi birçok problem yaşarlar ve bunun sonucunda da yetiştiremeyeceklerini, yapamayacaklarını düşünerek ümitsizliğe düşerler.

Sınav kaygısı nedeniyle yaşanan zihinsel rahatsızlıklara, fiziksel rahatsızlıklar da eşlik eder. Aşırı hareketlilik hali (yerinde duramama), çarpıntı, düzensiz kalp atışları, düzensiz solunum, ellerin titremesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kasılma, boyun ağrıları, beyni boşalmış hissetme, sinirlilik, çabuk ağlama, sık görülen belirtiler arasındadır.

Kaygıyı gidermek için ders çalışmaya başlamadan önce ilk olarak, en büyük korkular yazılabilir veya sözel olarak paylaşılabilir. Bu yöntem; öğrenciye kendini daha rahat hissettirip derse oturmasına veya organize olmasına yardımcı olacaktır.

Kaygıların bastırılması yerine paylaşılmaları daha az enerji harcattığı için, başlanan çalışmaya daha çok odaklanılabilir. DEHBka koçları, günlük rutin ortamda duygulardan konuşma, yapılacakları planlama, odaklanmayı sağlama ve düşünce sistemlerini düzenleme konularında yardımcı olabilir.

Özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktive Bozukluğu olan kişilerde daha farklı bir uygulama yapan Profesyonel DEHB Koçları; ilk olarak kişinin, kendi dikkat eksikliğinin hangi durumlarda ve nasıl ortaya çıktığını keşfetmesini sağlıyorlar. Keşif döneminin ardından; harekete geçirmek, başlamak, çaba sarf etmek, takıntılı düşüncelerle başa çıkmak, duygusal durum ve erteleme hali konularında kişiye yardımcı oluyorlar.

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı, Psikoloji Yüksek Lisanslı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); sadece sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin değil, tüm DEHB’li bireylerin,“Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmelerine ve gündelik yaşamlarında daha etkin olmalarına yardımcı oluyor. DEHBka; çalışmalarını gerektiğinde psikologlar, psikiyatristler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyor.

18.03.2011 - 5954Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
İlgili Diğer Yazılar
Depresyonun Yıllık Maliyeti 200 Milyar Dolar
Depresyonun Yıllık Maliyeti 200 Milyar Dolar
Tatil Dönüşü Sendromu Depresyona Dönüşmesin
Tatil Dönüşü Sendromu Depresyona Dönüşmesin
Sanal Dünyada Şiddet Var!
Sanal Dünyada Şiddet Var!
Şizofrenide Bilinmeyen Genler Ortaya Çıktı
Şizofrenide Bilinmeyen Genler Ortaya Çıktı
Öfke Nedir, Ne İşe Yarar, Öfkemle Nasıl Baş Ederim?
Öfke Nedir, Ne İşe Yarar, Öfkemle Nasıl Baş Ederim?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Sohbaharda da 6 Kuralı İhmal Etmeyin
Sohbaharda da 6 Kuralı İhmal Etmeyin
Hamilelikte Çatlamayın
Hamilelikte Çatlamayın
Limonu Buzluğa Koyun
Limonu Buzluğa Koyun
Karabiberin Vücut Sağlığına Faydaları
Karabiberin Vücut Sağlığına Faydaları

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerSağlık VideoEyvah Ülser Hastasıyım!Eyvah Ülser Hastasıyım!
Sağlık VideoYemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!Yemeklerden Sonra Mideniz Ağrıyorsa Dikkat!Sağlık VideoMarketten Satın Aldığınız Gıdalar Güvenli Değilse?Marketten Satın Aldığınız Gıdalar Güvenli Değilse?

FacebookLike

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr