Sınav Kaygısı İle Başetmenin Temel Kuralları!

Sınavlarda yaşanan sınav kaygısının notlar üzerindeki olumsuz etkisi, birçok öğrenci için yaygın bir sorundur. Öğrenci sınava çok iyi hazırlanmış olsa da, yaşadığı sınav kaygısı nedeniyle zayıf bir performans sergiler ve daha fazla kaygılanmaya başlar.

Sınav Kaygısı İle Başetmenin Temel Kuralları!

Sınav kaygısı ile baş etmeyi öğrenmek, öğrencinin akademik performansını belli bir seviyede tutabilmek için çok önemlidir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); yalnızca DEHB’li öğrencilere değil, tüm öğrencilere sınav kaygısı ile baş etme konusunda destek oluyor.  

Özellikle üniversitelere giriş sınavları gibi önemli sınavlar sırasında kaygı yaşayan öğrencileri gözlemlemiş olan DEHBka koçları, kaygıyı yaşayan öğrencilerin; zihinsel, fiziksel, duygusal ve davranışsal anlamda yaşadıkları rahatsızlıklarla çalışıyorlar.

Kaygıyı yaşayan öğrenciler, zihinsel anlamda; kendini aşırı gözlemleme, okuduğuna odaklanamama, unutkanlık, dikkatini toplamada güçlük ve sınav sorularını okuyup anlamada güçlük yaşarlar.

Bunlara ek olarak, sınav sırasında; gördüğünü yanlış algılama veya yanlış yazma, hangi sorudan başlayacağını bilememe, bilginin varlığını hissetme ama adını koyamama, hatırlayamama gibi birçok problem yaşarlar ve bunun sonucunda da yetiştiremeyeceklerini, yapamayacaklarını düşünerek ümitsizliğe düşerler.

Sınav kaygısı nedeniyle yaşanan zihinsel rahatsızlıklara, fiziksel rahatsızlıklar da eşlik eder. Aşırı hareketlilik hali (yerinde duramama), çarpıntı, düzensiz kalp atışları, düzensiz solunum, ellerin titremesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kasılma, boyun ağrıları, beyni boşalmış hissetme, sinirlilik, çabuk ağlama, sık görülen belirtiler arasındadır.

Kaygıyı gidermek için ders çalışmaya başlamadan önce ilk olarak, en büyük korkular yazılabilir veya sözel olarak paylaşılabilir. Bu yöntem; öğrenciye kendini daha rahat hissettirip derse oturmasına veya organize olmasına yardımcı olacaktır.

Kaygıların bastırılması yerine paylaşılmaları daha az enerji harcattığı için, başlanan çalışmaya daha çok odaklanılabilir. DEHBka koçları, günlük rutin ortamda duygulardan konuşma, yapılacakları planlama, odaklanmayı sağlama ve düşünce sistemlerini düzenleme konularında yardımcı olabilir.

Özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktive Bozukluğu olan kişilerde daha farklı bir uygulama yapan Profesyonel DEHB Koçları; ilk olarak kişinin, kendi dikkat eksikliğinin hangi durumlarda ve nasıl ortaya çıktığını keşfetmesini sağlıyorlar. Keşif döneminin ardından; harekete geçirmek, başlamak, çaba sarf etmek, takıntılı düşüncelerle başa çıkmak, duygusal durum ve erteleme hali konularında kişiye yardımcı oluyorlar.

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı, Psikoloji Yüksek Lisanslı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); sadece sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin değil, tüm DEHB’li bireylerin, “Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmelerine ve gündelik yaşamlarında daha etkin olmalarına yardımcı oluyor. DEHBka; çalışmalarını gerektiğinde psikologlar, psikiyatristler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyor.

18.03.2011 - 5954İlgili Diğer Yazılar
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Öfkeden Kudurma Hastalığı
Çocuk İhmal ve İstismarı
Çocuk İhmal ve İstismarı
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Çocuk Kaç Farklı Şekilde Amacı Dışında Kullanılır?
Ruhsal Grip Salgını: Depresyon
Ruhsal Grip Salgını: Depresyon
Çocuklarınıza Ruhsal Aşı Yaptırdınız mı? (ÇOCUK YETİŞTİRMEDE 5M AŞISI)
Çocuklarınıza Ruhsal Aşı Yaptırdınız mı? (ÇOCUK YETİŞTİRMEDE 5M AŞISI)
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Şekere İyi Gelen Besinler
Şekere İyi Gelen Besinler
Kuru Meyvelerin Faydaları
Kuru Meyvelerin Faydaları
Mucize Sabun
Mucize Sabun 'Bıttım'
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler
Cinsel Gücü Artıran Yiyecekler

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir? Grip Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır? Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir? Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir? Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur? Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]