Sınav Kaygısı İle Başetmenin Temel Kuralları!

Sınav Kaygısı İle Başetmenin Temel Kuralları!

Sınavlarda yaşanan sınav kaygısının notlar üzerindeki olumsuz etkisi, birçok öğrenci için yaygın bir sorundur. Öğrenci sınava çok iyi hazırlanmış olsa da, yaşadığı sınav kaygısı nedeniyle zayıf bir performans sergiler ve daha fazla kaygılanmaya başlar.

Sınav kaygısı ile baş etmeyi öğrenmek, öğrencinin akademik performansını belli bir seviyede tutabilmek için çok önemlidir. Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); yalnızca DEHB’li öğrencilere değil, tüm öğrencilere sınav kaygısı ile baş etme konusunda destek oluyor.  

Özellikle üniversitelere giriş sınavları gibi önemli sınavlar sırasında kaygı yaşayan öğrencileri gözlemlemiş olan DEHBka koçları, kaygıyı yaşayan öğrencilerin; zihinsel, fiziksel, duygusal ve davranışsal anlamda yaşadıkları rahatsızlıklarla çalışıyorlar.

Kaygıyı yaşayan öğrenciler, zihinsel anlamda; kendini aşırı gözlemleme, okuduğuna odaklanamama, unutkanlık, dikkatini toplamada güçlük ve sınav sorularını okuyup anlamada güçlük yaşarlar.

Bunlara ek olarak, sınav sırasında; gördüğünü yanlış algılama veya yanlış yazma, hangi sorudan başlayacağını bilememe, bilginin varlığını hissetme ama adını koyamama, hatırlayamama gibi birçok problem yaşarlar ve bunun sonucunda da yetiştiremeyeceklerini, yapamayacaklarını düşünerek ümitsizliğe düşerler.

Sınav kaygısı nedeniyle yaşanan zihinsel rahatsızlıklara, fiziksel rahatsızlıklar da eşlik eder. Aşırı hareketlilik hali (yerinde duramama), çarpıntı, düzensiz kalp atışları, düzensiz solunum, ellerin titremesi, baş ağrısı, mide bulantısı, kasılma, boyun ağrıları, beyni boşalmış hissetme, sinirlilik, çabuk ağlama, sık görülen belirtiler arasındadır.

Kaygıyı gidermek için ders çalışmaya başlamadan önce ilk olarak, en büyük korkular yazılabilir veya sözel olarak paylaşılabilir. Bu yöntem; öğrenciye kendini daha rahat hissettirip derse oturmasına veya organize olmasına yardımcı olacaktır.

Kaygıların bastırılması yerine paylaşılmaları daha az enerji harcattığı için, başlanan çalışmaya daha çok odaklanılabilir. DEHBka koçları, günlük rutin ortamda duygulardan konuşma, yapılacakları planlama, odaklanmayı sağlama ve düşünce sistemlerini düzenleme konularında yardımcı olabilir.

Özellikle Dikkat Eksikliği Hiperaktive Bozukluğu olan kişilerde daha farklı bir uygulama yapan Profesyonel DEHB Koçları; ilk olarak kişinin, kendi dikkat eksikliğinin hangi durumlarda ve nasıl ortaya çıktığını keşfetmesini sağlıyorlar. Keşif döneminin ardından; harekete geçirmek, başlamak, çaba sarf etmek, takıntılı düşüncelerle başa çıkmak, duygusal durum ve erteleme hali konularında kişiye yardımcı oluyorlar.

Profesyonel Dikkat Eksikliği Koçluğu sertifikalı, Psikoloji Yüksek Lisanslı S. Tana Alalu ve Eda Aydoğan tarafından kurulan Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Koçluk Akademisi (DEHBka); sadece sınav kaygısı yaşayan öğrencilerin değil, tüm DEHB’li bireylerin,“Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu” rahatsızlıklarıyla başa çıkabilmelerine ve gündelik yaşamlarında daha etkin olmalarına yardımcı oluyor. DEHBka; çalışmalarını gerektiğinde psikologlar, psikiyatristler ve özel eğitim uzmanları ile birlikte bütünsel bir yaklaşım eşliğinde gerçekleştiriyor.

18.03.2011 - 5954Siz de Görüşünüzü Yazın
Bu kısma sadece yorumlar yazılabilir.Soru sormak istiyorsanız buraya tıklayın.
Adınız Soyadınız:          Email Adresiniz:
Yorumunuz:
 
Resim kontrol
İlgili Diğer Yazılar
Ruhunuzu bir günlük bakıma almaya ne dersiniz?
Ruhunuzu bir günlük bakıma almaya ne dersiniz?
Sosyal fobi, toplumdan uzaklaşmaya neden oluyor
Sosyal fobi, toplumdan uzaklaşmaya neden oluyor
Soğuk havada bile terliyorum diyorsanız
Soğuk havada bile terliyorum diyorsanız
Erkekler depresyonu gizliyor
Erkekler depresyonu gizliyor
Dünya ruh sağlığı günü
Dünya ruh sağlığı günü
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞFacebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİTüm HaberlerSağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİTüm Foto Galeriler
Günde 2 Bardak Libidoyu Artırıyor!
Günde 2 Bardak Libidoyu Artırıyor!
Cinsel  isteksizliğe yol açıyor
Cinsel isteksizliğe yol açıyor
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Cinsel hayatı olumsuz etkiliyor!
Meme kanserinden korunmanın yolları
Meme kanserinden korunmanın yolları

SAĞLIK VİDEOLARITüm Videolar
Sağlık VideoKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanKepçe Kulak Ameliyatı İçin En Uygun ZamanSağlık VideoKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz GerekenlerKatarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık VideoHipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Hipertansiyon Hakkında Bilinmeyenler!Sağlık VideoDiş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?

 

[Hata Bildir]

 

 

 

TWITTER'DA
TAKİP ET
twitter.com/Hastanecomtr