Menopozda Meditasyon

Menopoza giren bazı kadınlar, yaşadıkları değişikliklerden korkarlar; özellikle de, onlara destek olacak kimseleri yoksa… Yaşadığımız stresi hafifletmek için meditasyon yapmak çok yararlıdır. Meditasyon insanı sakinleştirir. Özellikle menopozun getirdiği günlük sıkıntılardan kurtulmak amacıyla belirli yöntemler kullanılarak derin bir fiziksel ve ruhsal rahatlama sağlar.

Meditasyon sempatik sinir sistemini rahatlatıp, değişimin getirdiği endişe ve stresi azaltır. Ayrıca terlemeyi azaltır, hızlanmış nabzı ve yüksek tansiyonu düşürür ve gergin kasları gevşetir. Tüm bunlar kalp damar hastalıklarının bir parçasıdır.

Tüm ilginizi kendinize odakladığınızda, ya da, kendinizi çok rahat hissettiğinizde meditasyona benzer duygular yaşayabilirsiniz. Tüm meditasyon yöntemleri insanların rahatlamasını sağlayan dört temel özelliğe dayanır.

  • Sessiz bir ortam.
  • Zihinsel bir araç olarak kullanacağınız bir sözcük veya, bir tekerleme. (Transendental meditasyonda mantra veya, bir dua da okunabilir)
  • Edilgen bir tutum.
  • Rahat bir ortam.

Menopozdayken günde bir iki kez bu rahatlama yöntemini uygularsanız kendinizi çok daha rahat, sakin ve iyi hissedeceksiniz.

Diğer yöntemler arasında Zen meditasyonunda ve yogada olduğu gibi solumanız üzerine odaklanma vardır. Mum ışığına, yaprağa veya, duru suya dikkatinizi verebilirsiniz. Tüm bu yöntemlerin hedefi gerginliği gidermek için, hafif bir uyku hali getirerek içinizin sakin ve doğayla uyum içinde olmanızı sağlamaktır. Özellikle uyku sorunu olan menopozdaki kadınlara çok iyi gelir.

Menopozda Meditasyon ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Menopozda Meditasyon İle İlgili Konular
Abortus Hipnoz Psikoterapi
Agorafobi İdrar Tutamama Refleksoloji
Alternatif Tıp Kekemelik Reynaud Sendromu
Anne Sütü Azlığı Kızlık Zarı Spiral
Araç Tutması Kurdeşen Spiral Türleri
Çocuk Davranışları Loğusa Humması Stres
Doğum Kontrol Hapları Madalyon Sülük Tedavisi
Doğum Sancısı Masaj Tik Bozuklukları
Frengi Miyom Üçlü Test
Genel Sağlık Plasenta Vajina Estetiği

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Çocuklarda Kovid'e bağlı akciğer hasarı ileride demansa hatta IQ düşüklüğüne neden olabilir
Prematüre bebeklere "anne şefkati" ile bakıyorlar
"Plastik, teflon tavalardan daha riskli"
30 Kasım Pazartesi koronavirüs tablosu açıklandı mı? 30 Kasım Pazartesi günü Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti?
Son dakika haberleri | AÜ'de koronavirüse karşı geliştirilen 5 aşı, insanlar üzerinde denenecek
Sağlık Bakanlığı, koronavirüs ve grip arasındaki farkları gösteren bir görsel paylaştı
Son dakika haberleri: Koronavirüs salgınında can kaybı 13 bin 558'e yükseldi
Dünya koronavirüs tablosu! 29 Kasım Pazar dünyada Covid-19 korona vaka sayısı, vefat sayısı, iyileşen sayısı ve son durum nedir?
Covid-19: İngiltere diğer ülkelere kıyasla 'daha çok para harcadı, daha başarısız oldu'
29 Kasım koronavirüs tablosu açıklandı: 29 Kasım Türkiye'de bugün koronavirüsten kaç kişi öldü, kaç kişi iyileşti? 29 Kasım gerçek vaka sayısı kaç?
Ordu'da polikliniklere yoğun bakım ünitesi kuruluyor

 

[Hata Bildir]