Üçlü Test

Bebeğe ait özellikle Down sendromu, Trizomi 18 gibi kromozom bozuklukları ile birlikte "Nöral tüp defektleri" adı verilen bir takım anomalileri taranmasıdır. Eş anlamlı olarak üçlü teste üçlü tarama testi veya Triple test de denilmektedir.

Üçlü test; gebeliğin 16-19. haftaları arasında anne kanından alınan örnekte β-HCG, alfa feto protein (AFP) ve serbest (bağlanmamış, unkonjuge) estriol (uE3) denilen üç biyokimyasal maddenin ölçümü ile yapılır.  Bu ölçümler gebelik haftasına göre annenin yaşı, vücut ağırlığı, ırkı, annede diyabet olup olmaması, sigara içip içmediği, öyküde önceki gebeliklerin özellikleri ile birlikte değerlendirilir. 

Üçlü test ile büyümekte olan bebekte olabilecek nöral tüp defekti ve bazı kromozomal anormalliklerle (Down sendromu ve trizomi 18) karşılaşılma riski hesaplanmaktadır.

Üçlü test bir tanı testi değil "tarama testi (screening test)" dir.  Testin amacı bebek ve anne açısından riskli yöntemleri kullanmadan bebekte olabilecek anomali riskini saptamaktır. Eğer test sonucunda risk belirli bir düzeyin üzerinde çıkarsa (genel olarak 1/270 den fazla olması durumunda) "amniyosentez" adı verilen işlem yapılarak kesin tanı konulur. Yani amniyosentez bir "teşhis testi (diagnostic test)" dir.

Özetlemek gerekirse üçlü test bize özellikle Down Sendromu (Trizomi 21, mongolizm), daha sonra Trizomi 18 ve Nöral Tüp Defektleri ile ilgili bilgiler vermektedir.  Ancak üçlü testin pozitif çıkması yani risk oranının 1/270'in üzerinde çıkması durumunda bu bebeğin down sendromlu doğacağı anlamına kesin olarak gelmez; yalnızca risk oranının normalden fazla olduğunu ve amniyosentez işleminin yapılmasının uygun olacağını ifade etmektedir.

Üçlü test normalden yüksek çıksa bile yapılacak amniyosentez sonucunda büyük olasılıkla sonuç normal olarak gelecektir. Ancak kesin tanı için bu işlemin yapılması şarttır.  Çünkü Down Senromu ultrasonik olarak hiç bir bulgu vermeyebilir.

Amniyosentez sonucunda Down Senromu tespit edilen bebekler en az iki hekim imzası ile "Sağlık Kurulu Kararı" çıkartılarak ve ailenin onayı alınarak tahliye edilmektedir.  Ülkemizde 10 haftanın üzerindeki tüm gebeliklerin anne veya bebek sağlığı düşünülerek sonlandırılması işlemi için sağlık kurulu kararı şarttır.

Üçlü testte asıl amaç belirtildiği gibi Down Sendromlu bebeklerin yakalanmasıdır. Çünkü yaşamla bağdaşabilen bu durumlarda bebek hayat boyu fiziksel ve mental olarak geri kalacaktır.

Üçlü testin yapılmasındaki diğer amaçlar ise Trizpmi 18 ve "Nöral Tüp Defektleri (NTD)" adı verilen bir grup hastalığın erken teşhisinin sağlanmasıdır. Trizomi 18 ve NTD teşhislerinin ultrasonla konulabilmesi Down Sendromuna göre daha büyük bir olasılıktır.

 

Üçlü Test ile ilgili düşüncenizi paylaşın
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Hastane.com.tr'nin görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi ve Facebook.com'daki profilini ilgilendirmektedir.
Üçlü Test İle İlgili Konular
3 Aylık Aşı Genel Sağlık Meme Ağrısı
Abortus Gilbert Sendromu Meme Başı Akıntısı
Anne Sütü Azlığı Hiperprolaktinemi Miyom
Apgar Skorlaması İdrar Tutamama Plasenta
Bağışıklık Hücresi Kızlık Zarı Smear Testi
Coombs Testi Kist Spiral
Doğum Kontrol Hapları Kordosentez Spiral Türleri
Doğum Sancısı Loğusa Humması Takvim Yöntemi
Emzik Zararları Marfan Sendromu Vajina Estetiği
Frengi Meme Absesi Vampir Hastalığı

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss
Korkutan koronavirüs araştırması! 4 yeni Kovid-19 belirtisi daha ortaya çıktı
İngiltere'de koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 100 bini geçti
Son dakika: Kovid-19'dan 42 gün yoğun bakımda yatan hasta, iyileşince yeni doğan bebeğini kucağına aldı
Son dakika haber... Koronavirüs salgınında can kaybı 25 bin 344'e yükseldi
Covid-19 aşısı: Zengin ülkeler aşıların çoğunu satın aldı, yoksul ülkeler 2022'ye kadar beklemek zorunda kaldı
Prof. Dr. Yalçın: Önlemler neticesinde koronavirüs vakaları yüzde 50 düştü
Bilim insanları uyardı: Halk sağlığı açısından evcil hayvanlar için de korona aşısı geliştirilmeli
Covid: İngiltere, 'yüksek riskli' ülkelerden gelenleri 10 gün otellerde karantinaya almaya hazırlanıyor
Tokat'ta mutasyonlu koronavirüs hastalarının durumları iyi
Kadınların vazgeçemediği topuk ayakkabılar 'doğurganlık' mesajı mı veriyor? Bilim dünyası son noktayı koydu
KOVİD-19 HASTALARI YAŞADIKLARINI ANLATIYOR - "Eklem ağrılarım son derece kötüydü, ağrılarımdan uyuyamıyordum"

 

[Hata Bildir]