10 Yaşında 165 Kilo Olan Nurettin, Ameliyat Olmazsa Ölebilir

İzmir'de yaşıtlarının 5 katı kiloya sahip olan 165,5 kilo ağırlığındaki 10 yaşındaki Nurettin Yamaç, "Kilo almayı durduramıyorum, ne olur yardım edin" diye feryat etti. Nurettin, ameliyat olmazsa hayatını kaybedebilir.

10 Yaşında 165 Kilo Olan Nurettin, Ameliyat Olmazsa Ölebilir

İzmir'de yaşayan 10 yaşındaki Nurettin Yamaç, 165,5 kiloya ulaştı ve artık isyan ediyor. Nurettin'in, 'Kilo almayı durduramıyorum, ne olur yardım edin. Arkadaşlarım beni artık taşımıyor' diyerek yaptığı çağrı yürekleri burkuyor. Kilo alımının durdurulamayan Nurettin, eğer ameliyat yapılmazsa hayatını kaybedebilir.

"DİYETLER İŞE YARAMIYOR" DİYEN AİLE, YETKİLİLERDEN YARDIM BEKLİYOR

10 yaşındaki Nurettin Yamaç, yaşıtlarından 5 kat fazla vücut ağırlığıyla hayatını sürdürmeye çalışıyor. 3 yaşında babasının doktora götürmesi sonucu 'obezite' tanısı koyulan minik Nurettin, daha 10 yaşında 165,5 kiloya ulaştı. Sürekli kilo alan ve kilo alımı durdurulamayan Nurettin'in yaptığı diyetler de artık işe yaramıyor. Nurettin'in babası evladının tek kurtuluş yolunun tüp mide ameliyatı olduğunu; ancak ameliyatın yasal olarak 18 yaşından küçüklere yapılmadığı, oğlunu ameliyat olmazsa kaybedeceğini belirterek, yetkililere yardım istedi.

"AYAKLARIM BENİ TAŞIMIYOR, HERKES BENİMLE DALGA GEÇİYOR"

Kilolarından dolayı çok zorluklar yaşadığını belirten Nurettin Yamaç, "Gece yatarken nefesim kesiliyor, bazen yürüyemiyorum. Ayaklarım beni artık taşımıyor. Bir de ben öteki çocuklar gibi koşup, eğlenmek istiyorum ama kilomdan dolayı olmuyor. Arkadaşlarım dalga geçiyorlar, kiloluyum diye beni oyuna katmıyorlar. Yetişkinler de dalga geçiyor ama ben bir şey söyleyemiyorum" dedi.

"KİLO ALMAYI DURDURAMIYORUM NE OLUR YARDIM EDİN"

Yetkililerden yardım isteyen Küçük Nurettin'in çağrısı ise yürekleri burktu. "Diğer çocuklar gibi parkta oyun oynamak isterdim, maç yapmak, koşmak isterdim" diyen minik Nurettin, "Herkesten hızlı koşmak isterdim ama yapamıyorum. Böyle giderse 200 kiloya çıkacağım, kilo almayı durduramıyorum. Herkesten yardım istiyorum" diye konuştu.

"AMELİYAT OLMAZSA HAYATINI KAYBEDECEK"

Oğlunu birçok hastaneye götürdüğünü dile getiren baba Ayhan Yamaç, doktorların tüp mide ameliyatından başka oğlunu bu durumdan kurtaracak bir çarenin olmadığını söylediklerini ileri sürdü. Tüp mide ameliyatının ise yasal yaş sınırı olduğunu belirten baba Ayhan Yamaç, "Hastanelere götürüyoruz, ameliyat olması gerektiğini söylüyorlar. Ameliyat için yardım bekliyorum, çocuğumun tedavisi için imkanım yok. Eğer ameliyat olmazsa ömrünün kısa olduğunu söylüyorlar" dedi.

"NURETTİN 'ARTIK ÖLEYİM' DİYOR"

Gözünün önünde her gün durumu daha da kötüye giden oğlu için hiçbir şey yapamamasının kendisine acı verdiğini ifade eden baba Yamaç, "Canım acıyor, başka çocukları görünce canım çok yanıyor. Her zaman, 7/24 neredeyse hazır kıta başında bekliyorum. Her gün 'Oğlum öldü mü? Yaşıyor mu?' korkusuyla yaşıyorum. Bana evladım 'Ben öleyim artık' diyor. Bu laflarıyla yeri geliyor beni öldürüyor. Ne yapacağımı şaşırıyorum" ifadelerini kullandı.

"YEMEK YEMESE DE ZAYIFLAMAZ"

Oğlunu daha önce devlet ve üniversite hastanelerinde obezite ünitesinde yatırdıklarını, oğluna diyet uygulandığını anlatan Ayhan Yamaç, "Diyet yaptırdığımız halde habire kilo almaya başladı. Su bile içse kilo alıyor. Obezite uzmanı, '3 öğün yemeği kes, hiç yemek verme bu çocuk gene zayıflamaz, spora da göndersen zayıflamaz' diyor" diye konuştu.

SAĞLIK BAKANLIĞI'NDAN DESTEK BEKLİYOR

Çocuğunun sağlığına kavuşmasını, onun da diğer çocuklar gibi koşup, oyunlar oynamasını dört gözle bekleyen Ahmet Yamaç, yetkilere seslendi. Maddi imkansızlıkları sebebiyle özel doktorlara da evladını götüremediğini anlatan Yamaç, "Sağlık Bakanlığına sesleniyorum. Oğlumun sağlığı için desteklerini bekliyorum. Lütfen tek umudum onlar" dedi.

8.6.2017 1 - 27533Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]