40 Yaş Üstü 3 Kişiden 1'inde Yüksek Tansiyon Görülüyor

Kardiyoloji Uzmanı Dr. Veli Kırbaş, hipertansiyonla ilgili yaptığı açıklamada, "40 yaş üstü erişkinlerin yaklaşık yüzde 32'sinde yani her 3 kişiden 1'inde yüksek tansiyon görülmektedir" dedi.

40 Yaş Üstü 3 Kişiden 1'inde Yüksek Tansiyon Görülüyor

Hipertansiyonun sinsice ilerlediğini belirten Memorial Kayseri Hastanesi Kardiyoloji'nde Uzm. Dr. Veli Kırbaş, "Damardaki kanın, damar duvarına yaptığı yüksek basınç olarak adlandırılan hipertansiyon, sinsice ilerleyerek kronik bir hastalığa dönüşmektedir.

Kan basıncı ölçüm cihazlarıyla elde edilen tansiyon; kalbin kasılması sırasında oluşturduğu basıncı ifade eden büyük yani sistolik kan basıncı ve kalbin gevşeme dönemindeki basıncı gösteren ve küçük tansiyon olarak adlandırılan diyastolik kan basıncı ifade etmektedir. Kan basıncının, 140/90 mm/Hg'den yüksek olması hipertansiyon veya yüksek tansiyon olarak tanımlanır.

Evde yapılan ölçümlerde ise yüksek tansiyondan bahsedebilmek için bu değerin 135/85 mm'Hg'den yüksek olması gerekir " ifadelerini kullandı.

40 yaş üstü her 3 kişiden 1'inde yüksek tansiyon görüldüğünü belirten Uzm. Dr. Kırbaş, "40 yaş üstü erişkinlerin yaklaşık yüzde 32'sinde yani her 3 kişiden 1'inde yüksek tansiyon görülmektedir. Türkiye'de yaklaşık 15 milyon hipertansiyon hastası olduğu bilinmektedir. Ancak bu hastaların büyük bir kısmı herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmadığı ve bir belirti yaşamadığı için teşhis konulamamaktadır. Yüzde 50 oranındaki hasta grubu, sorunun farkında olmadan yaşamını sürdürmektedir " diye konuştu.

Hasta belirtilerinin dikkate alınması gerektiğini ifade eden Uzm. Dr. Veli Kırbaş, "Hipertansiyon genellikle belirti vermeden ilerler. En belirgin şikayetleri ise baş ve ense ağrısı, çarpıntı, nefes darlığı ve burun kanamasıdır. Tansiyon hastalığını erken teşhis edebilmek için belli aralıklarla kan basıncının ölçülmesi gereklidir.

Hipertansiyonun zararlarına rağmen tedavi altında olan hipertansif hastalarda kan basıncı kontrol oranı yüzde 40'dır.Tedavi edilmemiş veya eksik tedavi edilmiş hipertansiyon, beklenen yaşam süresini kısaltmaktadır " diye konuştu.

Hipertansiyonun her organa zararı verdiğini kaydeden Uzm. Dr. Kırbaş, "Hipertansiyonluların yüzde 95'inde hastalığın nedeni belli değildir. Bu duruma 'primer (esansiyel) hipertansiyon' denilmektedir. Hipertansiyonlu hastaların az bir kısmında hipertansiyona sebep olan başka bir hastalık veya etken olabilmektedir. Bu durum ise 'sekonder (ikincil) hipertansiyon' olarak ifade edilmektedir. Sekonder hipertansiyonun nedenleri arasında böbrek atardamar darlığı, böbrek üstü bezi tümörü, ana atardamarda doğuştan darlık ve bazı ilaçlar yer almaktadır.

Tansiyon yüksekliğini doğru belirlemek çok önemlidir. Maskelenmiş hipertansiyonu belirlemek için 24 saatlik tansiyon ölçümü yapılmalıdır. Hipertansiyonunun birden fazla organ üzerine olumsuz etkisi bulunmaktadır. Hipertansiyon kalp, beyin, damarlar, böbrek ve göz üzerine birçok olumsuz etki oluşturmaktadır " ifadelerini kullandı.

 

24.10.2018 - 36036İlgili Diğer Yazılar
'Hipertansiyon, kalp ve damar sistemini etkiliyor'
Hipertansiyon her yıl 10 milyon cana mal oluyor
Hipertansiyon her yıl 10 milyon cana mal oluyor
Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı Tengiz
Hipertansiyonla Mücadele Derneği Başkanı Tengiz'den Kovid-19 tedavisinde doğru ilaç kullanımına ilişkin açıklama
100 tansiyon hastasından sadece 10
100 tansiyon hastasından sadece 10'u kontrol altında
Hipertansiyon Hastası Olanların Yüzde 45
Hipertansiyon Hastası Olanların Yüzde 45'i Bundan Haberdar Değil
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]