5 yıldızlı otel konforunda 'keyifli doğum'

Kamu hastanesinde kurulan 'Keyifli Doğum Odaları' ile otel konforunda doğum imkanı sunuluyor 354 kadın bu odalarda normal doğum yaparak anne oldu.

Normal doğuma teşvik etmek amacıyla Samsun Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesinde kurulan özel odalarda, 5 yıldızlı otel konforunda hizmet veriliyor. Anne adaylarını normal doğuma teşvik etmek amacı ile 2014 yılında Sağlık Bakanlığı tarafından uygulanan bir proje olan Keyifli Doğum Odalarına her geçen gün talep artıyor. Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesine bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları binasında oluşturulan 'Keyifli Doğum Odalarında' hamile kişilere 5 yıldızlı otel konforunda doğum imkanı sunuluyor. 2014 yılında 3 oda ile hizmet vermeye başlayan hastane taleplerin fazla olmasından dolayı oda sayısını 5'e çıkardı. Kurulduğu tarihten günümüze kadar 354 kadın bu odalarda normal doğum yaparak anne oldu. İlk olarak gebe okuluna giden anne adayları burada bilgili ve bilinçli bir şekilde doğum yapmak nasıl olur soruna cevap buluyor. Gebelik ve doğum sürecini daha keyifli ve rahat bir hale getiren okullar günümüze kadar bin 500'ün üstünde hastayı bilinçlendirdi.

"Amaç normal doğumu teşvik etmek"

Keyifli Doğum Odaları hakkında bilgi veren Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Ahmet Şen, "Keyifli Doğum Odaları, Sağlık Bakanlığımız tarafından 2014 yılından beri uygulanan bir çalışmadır. Türkiye'de ilk uygulayan merkezlerden bir tanesi de Samsun Eğitim ve Araştırması Hastanesidir. 2014 yılında bu keyifli doğum uygulamasına 3 oda ile başladık. 2015 yılında 5 odaya çıkarıldı. Bu uygulamadaki amaç normal doğumu teşvik etmektir. Doğum annelerin yaşayacakları komplikasyonları en aza indirmek, Anneyi ve aileyi daha bilgili ve bilinçli bir doğum için hazırlamaktır. Bu gaye ile gebe okullarımız oluşturuldu. Bu gebe okullarımızda şu ana kadar bin 500'ün üzerinde gebe ve yakını bilgilendirildi. Bu keyifli odalarda, gebe okullarında eğitim almış yani bilinçli bir gebelik süreci yaşamış eşi ve anne olarak bilinçli bir gebelik dönemi yaşamış aileler istifade etmektedir. Gebelik ve doğumun getireceği olası beklentileri hastalara anlatarak doğum sürecinin daha keyifli ve rahat, korkulacak bir şeyin olmadığı anlamında hastalar bilinçlendirilmektedir" dedi.

"354 hastamız Keyifli Doğum Odalarından yararlandı"

Keyifli Doğum Odalarında çift kişilik yatağından, buzdolabına kadar her şeyin olduğunu ifade eden Başhekim Ahmet Şen,

"Doğum yapacak insanın özel anında aramış ve bulmak istediği her türlü konforu sağlamaya ve o dönemde yaşadığı stresi azaltmaya çalışıyoruz. 2014 yılından günümüze kadar 354 hastamız Keyifli Doğum Odalarından yararlanarak doğumunu veya yaşayacağı bu güzel anı böyle bir hatıra olarak yaşatmaya çalışıyoruz. Hastalardan aldığımız geri bildirimlerde bu uygulamanın güzelliği, hastanın kendini strese sokmadan ev ortamındaymış gibi yanında bir tanıdığı ile birlikte doğum stresini konuşarak atlatmaya çalıştığı bir ortam oluşturduk" diye konuştu. Gebe okullarında bin 500'ün üstünde gebeye eğitim verdiklerini belirten Ahmet Şen,

"Talebin arttığını gebe okullarından anlıyoruz. Bu süreç ilerledikçe, vatandaş duydukça ve gördükçe gebeliğin eğitimin ile daha rahat atlatabileceği şeklinde halk arasındaki bilginin yayılması talebi de arttırmaktadır. Zira oda sayısı 3 iken 5 oldu. İlerleyen yıllarda talep arttıkça bu oda sayıları artırılabilir" şeklinde konuştu. Doğum sürecin güzel geçtiğini söyleyen genç anne Fatma Alkan, "Odayı çok beğendim. Evimizde bulunan normal odaların üstünde, her şey mevcut. Böyle lüks bir odada doğum yaptığım için ve ailemize bir üye daha katıldığı için çok mutluyum. Bir kızım oldu. Eşim bana bıraktı, ismini daha koymadık şuan çok kararsızım" ifadelerini kullandı. Kurulduğu 2014 yılından beri anne adaylarının yoğun ilgisinin olduğu Samsun Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları 'Keyifli Doğum Odalarında' toplam 21 ebe görev yapıyor.

4.11.2019 - 41511

İlgili Diğer Yazılar
Tekerlekli sandalyeyle geldiği hastaneden yürüyebilecek halde taburcu oldu
Tekerlekli sandalyeyle geldiği hastaneden yürüyebilecek halde taburcu oldu
Prematüre bebekler için ödül gecesi
Prematüre bebekler için ödül gecesi
Vanlı genç kızın bacağı 7 santimetre uzatıldı
Vanlı genç kızın bacağı 7 santimetre uzatıldı
Sağlıkçılar bir haftada 110 kişiden organ bağışı sağladı
Sağlıkçılar bir haftada 110 kişiden organ bağışı sağladı
Şeker hastaları belirli şartları yerine getirirse hastalığı durdurabilir
Şeker hastaları belirli şartları yerine getirirse hastalığı durdurabilir
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Ayurveda
Ayurveda' ya Göre Spor Hangi Saatlerde Yapılmalıdır?
Sağlık Video Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Fazla Kilolu Olduğunuzu Nasıl Anlarsınız?
Sağlık Video Kolesterol Nedir?
Kolesterol Nedir?
Sağlık Video Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?
Fazla Kilolar Sağlığımızı Nasıl Etkiler?

 

[Hata Bildir]