Akıllı telefonla kumanda edilen penil protez geliştirildi

Prof. Dr. Mustafa Faruk Usta, penil protezler (mutluluk çubuğu) sayesinde ilaç tedavilerine yanıt alınamayan hastalarda son derece yüz güldürücü sonuçlara ulaşıldığını belirterek, "Uzaktan kumandayla çalışan penil protez geliştirildi" dedi.

Akıllı telefonla kumanda edilen penil protez geliştirildi
AÜ Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mustafa Faruk Usta, penil protezlerin, ilaç tedavilerine yanıt alınamayan hastalarda son çare olarak uyguladıkları tedavi biçimi olduğunu söyledi. Bazı hastalarda görülen komplikasyonların ortadan kaldırılmasına yönelik teknolojik yenilikler olduğunu aktaran Prof. Dr. Usta, "Bunlardan en önemlisi, protezlerin güçlendirilmesi. Artı protezlerin enfeksiyon riskine karşı antibiyotikle kaplanması ya da antibiyotik emebilir hale getirilmeleri" diye konuştu.

Bu protezlerin kullanımıyla hastaların ciddi sorunlar yaşadığını gören firmaların kullanım kolaylığı getirmek için de çalışmalar yürüttüğünü aktaran Prof. Dr. Mustafa Faruk Usta, protezi çalıştıran pompanın kullanımı konusundaki zorluklara dikkati çekti. Prof. Dr. Usta, bu konuyla ilgili sağlanan en önemli gelişmenin 'Nitinol' olarak adlandırılan, nikel-titanyum bileşimiyle tasarlanmış protezler olduğunu ifade etti. Prof. Dr. Usta, "Bu protezlerin en önemli özelliği, herhangi bir pompa gereksinimi duymadan, çok basit ısı sağlayıcılarla, yani penis üzerindeki ısıyı biraz artırarak protezin sertleşmesini sağlamak. Birazcık ısıyı düşürmekle de penisin (protezin) sönmesini, gevşemesini sağlayıcı birtakım teknolojiler kullanılıyor" dedi.

AKILLI TELEFONA UYARLANABİLİYOR

Kalp hastalarının ritim bozukluklarında kullanılan kalp pilleri gibi vücudun içerisine yerleştirilen batarya ve bu bataryaların bir aplikasyon aracılığıyla akıllı telefonlara uyarlanmasıyla gerçekleşen bir sistem olduğunu kaydeden Prof. Dr. Usta, "Bu sistemi kullandığınız takdirde yine pompa kullanımına gereksinim duymadan protezin sertleşmesini ve yumuşamasını sağlayabiliyorsunuz. Yani bir nevi uzaktan kumandayla çalışan penil protezler geliştirildi" dedi.

ABD'DE KULLANILIYOR

ABD'de kullanımına başlanan bu protezlerin 2023 yılı başlarında piyasaya verileceğini aktaran Prof. Dr. Usta, "Gerçekten bu protez ve teknolojisi kullanım kolaylığı sağlaması açısından, zaten memnuniyet oranı çok yüksek olan protezlerle ilgili çok daha fazla artırmaya aday girişimler olarak görülmektedir" dedi.

21.04.2021 - 52940İlgili Diğer Yazılar
Solunum hastalıklarının tedavisinde önemli tedavi yolu
Ramazan ayında kilo alımına dikkat
Ramazan ayında kilo alımına dikkat
Yozgat Şehir Hastanesi 4 yılda 3.5 milyon hastaya hizmet verdi
Yozgat Şehir Hastanesi 4 yılda 3.5 milyon hastaya hizmet verdi
"2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün"
"2 ana öğünle beslenerek yenilenmek mümkün"
Yılın ilk kene vakası Artvin
Yılın ilk kene vakası Artvin'de yaşandı
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?
Topuk Dikeni Nasıl Oluşur?

 

[Hata Bildir]