Akşam geç yemek kilo yapmıyor

Çocukların akşam yemeğini yeme saati ile obezite arasındaki ilişkiyi inceleyen araştırmacılar, bu iki durum arasında bir bağlantı bulamadı.

Akşam geç yemek kilo yapmıyor

Londra King's College'dan araştırmacılar akşam yemeğini saat 8'den sonra yemekle aşırı kilolu olmak arasında bir bağlantı bulamadı. Önceki bulgular yemek yeme zamanının, vücudun biyolojik saati üzerinde bunun sonucu olarak da vücuttaki metabolik işlemlerde obezite ile sonuçlanabilecek etkileri olduğunu gösteriyordu. Ancak bu konu ile ilgili araştırmalar oldukça kısıtlıydı. Bu sebeple King's College araştırmacıları yeni bir araştırma yapmaya karar verdi.

Yeni çalışmada, 2008-2012 arasında Birleşik Krallık Ulusal Diyet ve Beslenme Araştırması tarafından, yeme alışkanlıkları ile ilgili araştırma yapılan 1.620 çocuğun verileri incelendi. Bu ulusal araştırma, çocukların aileleri tarafından tutulan yiyecek günlüklerinden toplanan veriler ile yapılmıştı. Araştırma ayrıca çocukların vücut ölçülerini ve vücut kitle endeksini de toplamıştı.

CİDDİ BİR VERİYE RASTLANMADI

Verilerin istatistiki analizi sonucunda obez ya da aşırı kilolu olmakla, saat 8 ile 10 arasında akşam yemeği yemek arasında bir bağlantıya rastlanmadı. Saat 2 ile 8 arasında akşam yemeği yiyenlerle 8 ile 10 arasında akşam yemeği yiyenlerin aynı oranda risk taşıdığı gözlendi.

Çalışmanın yöneticisi olan Dr. Gerda Pot "Çalışmamızın sonuçları şaşırtıcıydı. Geç yemek yemekle aşırı kilolu olmak arasında bir bağlantı olmasını bekliyorduk ancak durumun böyle olmadığını gördük. Sonucun böyle çıkmasının sebebi, bu çalışmada saat 8'den sonra yemek yiyen çocukların sayısının nispeten az olması da olabilir" diye konuştu.

Araştırmada, geç yemek yiyenlerle erken yemek yiyenler arasında, günlük ortalama enerji alımında da ciddi bir farklılık gözlenmedi. Sadece günlük besin alımında az sayıda katılımcıda küçük farklar gözlendi.

4-10 yaş arası, erkek çocuklarda geç yemek yiyenlerin protein alımının daha fazla olduğu görüldü. 11-18 yaş arası kızlarda, geç yemek yiyenlerin daha az karbonhidrat tükettiği tespit edildi. Ancak bu değişikliklerin beslenme kalitesine dair çıkarımlar yapılabilecek kadar geniş çaplı olmadığı vurgulandı.

DAHA FAZLA ÇALIŞMAYA İHTİYAÇ VAR

Bu çalışmanın önündeki engellerden birisi de günlüklerde yazılanların eksik ya da yanlış yazılmış olma ihtimali. Araştırmacılar kahvaltıyı atlama, fiziksel aktivite seviyesi ve uyku süresi gibi faktörleri göz önünde bulundurmadı.

Yeni sonuçlar, şu anda çocukların ne zaman ve nasıl beslenmesi konusunda önerilerde bulunmak için yeterli veri bulunmadığını gösteriyor. Ancak çocuklarda görülen obezite ciddi bir sağlık sorunu olmaya devam ediyor. Çocuklara şimdilik önerilen ise yiyecek kalitesinin artırılması ve fiziksel aktivitelere daha fazla yer verilmesi. Yemek yeme zamanının çocuklarda görülen obeziteye etkisine dair daha fazla araştırma yapılması gerekiyor.

Dr. Pot konu ile ilgili yeni araştırmalar yapılması gerektiğinin altını çizerek "Şu anda elimizdeki verilerden, çocukların beslenmesinde önemli yeri olduğunu düşündüğümüz kahvaltı tüketimini inceliyoruz. Bunun, çocuğun günlük kalori tüketimi ve genel beslenme kalitesine etkisini değerlendireceğiz. Ayrıca uykunun obezite üzerindeki etkisini de analiz etmek için çalışıyoruz" diyerek araştırmanın henüz sonlanmadığını belirtti.

20.5.2016 - 20981Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]