Aşırı Tuz Kaybına Dikkat!

Gölgede 40 dereceyi bulan aşırı sıcaklar, nemle birleştiğinde özellikle kalp hastalığı bulunan kişiler için kalp ritm bozukluğu ve kalp krizi gibi ciddi sorunlara yol açabiliyor.

Aşırı Tuz Kaybına Dikkat!

Uzmanlar, sıcak havalarda aşırı sıvı kaybından dolayı ani tansiyon düşüşlerinin ve kanın koyulaşarak akışkanlığını kaybetmesi sonucunda normalde çok kritik olarak değerlendirmeyecek darlıkta ortaya çıkabilecek pıhtının kalp krizine neden olabileceğini belirtiyor.

Özel bir hastanenin İç Hastalıkları ve Kardiyoloji Uzmanı Dr. Bülent Gürtaş, sıcak havalarda su ve tuz dengesinin bozulduğu için kalp krizine zemin hazırladığını belirterek, kaybedilen sıvı kaybının mutlaka gün içinde yerine konulması gerektiğini vurguladı. Alkollü ve gazlı içeceklerin sıvı kaybını arttırdığına dikkati çeken Gürtaş, içecek olarak çay ya da kahve yerine su içilmesinin önem taşıdığını ifade etti.

Gürtaş, kalp krizinin kalp kasını besleyen koroner arterlerden birinde oluşan yağ plağının aniden çatlaması ve üzerinde pıhtı oluşması sonucu arteri tıkaması ile meydana geldiğini anlattı. Tıkanan koroner arterin beslediği kalp kası bölgesinin öldüğünü belirten Gürtaş, krizin göğüse, kollara, boyuna vurabilen baskı şeklinde göğüs ağrısı, terleme, nefes darlığı, çarpıntı, baygınlık hissi gibi belirtilerin tek ya da bir arada görülmesiyle kendini gösterdiğini söyledi.

Aşırı sıcakların da bunu tetikleyen önemli bir faktör olduğunu dile getiren Gürtaş, özellikle koroner kalp ile kalp kapağı sorunu bulunan hastaların aşırıcı sıcaklardan olumsuz etkilendiğini ifade etti.

Gürtaş, kalp kapağında sorunu bulunan hastaların, yaklaşık yüzde 90'ının idrar söktürücü kullandığını, hastaların vücutlarındaki fazla su ve tuzu idrarla atabildiğini belirterek, ''Aşırı sıcaklarda, çok terleme ile tuz ve su vücuttan atılacağı için tuz kaybı artacaktır. Bu da halsizlik, bitkinlik ve ritm bozukluğuna yol açabilir'' diye konuştu.

Koroner kalp hastalarında ise kanın akışkan olmasının hayati önem taşıdığına dikkati çeken Gürtaş, söz konusu hastalara kanın akışkanlığının sağlanabilmesi için kan sulandırıcı ilaçlar verildiğini anlattı.

Gürtaş, koroner kalp hastalarının, aşırı sıcak havalarda çok terledikleri için 1-2 litrelik su kaybının kanı koyulaştırdığına dikkati çekerek, ''Bu, normalde çok kritik olarak değerlendirmeyecek darlıkta ortaya çıkabilecek pıhtının ciddi sağlık sorunlarına yol açmasına, hatta ölümle sonuçlanmasına neden olabilir'' uyarısında bulundu.

Koroner kalp hastalarının, aşırı sıcaklarda dışarda olmaması ve gerekli tedbirleri alması gerektiğinin altını çizdi.

Gürtaş, aşırı sıcaklarda alkol tüketimininden de kaçınılması gerektiğini vurgulayarak, az az sık yemek yenilmesi, ağır ve yağlı yemeklerden kaçınılması, sebze ve meyve tüketilmesi önerisinde bulundu.

8.8.2011 0 - 9564

İlgili Diğer Yazılar
Şeker Bayramına Özel Diyet
Şeker Bayramına Özel Diyet
Kayıt Dışı Firmalar Açıklandı, Zehir Yiyoruz
Kayıt Dışı Firmalar Açıklandı, Zehir Yiyoruz
Unutkanlığınız Varsa Balık Tüketin
Unutkanlığınız Varsa Balık Tüketin
Soğan Kanseri Önlüyor
Soğan Kanseri Önlüyor
Fazla Su İçmek Yararlı Değil Zararlı!
Fazla Su İçmek Yararlı Değil Zararlı!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]