Ayakkabınız Ne Kadar Sağlıklı?

Ayakkabı kişinin yerle temasında arada bulunan en önemli koruyucudur. Yanlış ayakkabı seçimi sorunlara yol açar.

Ayakkabınız Ne Kadar Sağlıklı?

Sağlıklı yaşamın en büyük yardımcılarından biri tempolu yürüyüştür bilinci arttıkça, yürüyüş yapanlar da her gün artıyor. Çok hoş bir şey bu. Çoğu zaman ise bu yürüyüşlerde vücudumuzun en önemli koruyucusu olan ayakkabılar pek dikkate alınmamakta. Oysa yürüyüş sırasında ayakkabı sizin yerle temasınızda arada bulunan ve tipine göre amortisör görevi yapabilen en önemli koruyucunuzdur.

Bazı işlerde çalışanlar saatlerce ayakta durmak zorundadır. Bu tip işlerde çalışan hanımların ayaklarına baktıkça çoğu zaman içim gider, keşke ayıp olmasa da söyleyebilsem, “Bu yüksek topuklu, dar burunlu şık ayakkabılar ileride problem çıkarabilir. Çalışırken şöyle rahat, parmaklarınızı sıkıştırmayan, tabanı destekli bir şeyler giyseniz” diyebilsem diye içimden geçiririm hep.

Yürüyüş sırasında her adımda eklemlerinize, dizlerinize ve bel kemiğinize çeşitli yükler gelmektedir. Hele kilo probleminiz varsa her attığınız adımda vücudunuzun özellikle bu bölümlerine ne kadar basınç geldiğini düşünürseniz, yürüyüşe uygun ayakkabı seçiminin önemi bir kez daha ortaya çıkar.

Yürüyüşe uygun, topuk kısmı esnek ve kalın olan, hatta hava dolu olan çok çeşitli yürüyüş ayakkabıları var. Bunların taban destekli olanları sizi daha da rahat ettirecektir. Eğer ayaklarınızla ilgili en ufak bir probleminiz varsa ilgili uzmanlardan bilgi alıp onların önerilerine göre hareket edin. Bugünden uzmanı tarafından yapılacak önerilere uymak, yıllar sonra sizi ciddi problemlerden koruyacaktır. İşte ayakkabıya bağlı olarak ortaya çıkabilecek bazı problemler:

Su Kabarcıkları

Su kabarcığı, derinin katmanları arasında sıvı birikmesi sonucu oluşur. Sık rastlanan fakat genellikle küçük yaralardır. Ayak derisinin basınca ve sürtünmeye maruz kaldığı her yerde oluşabilir.

Eğer şeker hastalığınız varsa veya ayaklarınızdaki kan dolaşımı zayıfsa, su kabarcığı gibi küçük bir ayak problemi bile enfeksiyonun tabloya katılmasıyla ciddi sorunlara sebep olabilir. Şeker hastalığına bağlı olarak ayaktaki veya bacaktaki sinirlerin hasar görmesi, bu bölgedeki bir yarayı veya enfeksiyonu hissetmenizi engelleyebilir ve problem siz farkında olmadan daha da ciddi boyutlara ulaşabilir.

Kabarcıkları kontrol edin, kızarıklık veya cerahat olup olmadığına bakın. Kızarıklık olması veya cerahat toplanması, orada bir enfeksiyonun geliştiğine işaret eder. Bu durumda hemen doktora başvurun.

Tırnak Batması

Tırnak batması parmakta kızarıklığa ve şişmeye neden olabilir. Genellikle ağrı meydana gelir. Bazen tırnağın etrafındaki dokuda iltihap gelişebilir. Tırnak batması, tırnağın kenar kısmının doku içine doğru uzaması sonucu oluşur. Bu durum tırnaklar çok kısa veya çok kıvrımlı kesildiğinde meydana gelir. Dar veya burun kısmı sert hatlı ayakkabı giymek bu durumu kolaylaştırabilir.

Parmak Deformasyonu

Bazen ayağa tam uymayan, ön tarafı dar ayakkabılar, ayak parmaklarının yapısını bozabilir. Bu basınçla başparmak kemiğinde “Bunyon” denen bir çıkıntı meydana gelebilir ve bu kemik çıkıntılı parmak bazen etrafındaki yumuşak dokuya basınç yaparak yara oluşumuna sebep olabilir.

Ayak parmağı pençe gibi kıvrıldığında, “çekiç parmak” denir. Bu, ağrıya sebep olur ve parmağın hareketliliği kısıtlanır. En çok başparmağın yanındaki parmakta meydana gelir. Sıklıkla parmağın her iki eklemi de bu durumdan etkilenir.

Ayağa tam uymayan ayakkabılar, sorunun oluşmasında sık rastlanan sebeptir. Parmak yürürken ağrıya sebep olabilir, tempolu yürümeyi ve koşmayı imkansız hale getirebilir. Sıklıkla yapılan tedavi, parmağın şekline göre ayakkabı içine yerleştirilen küçük bir yastık kullanmaktır. Buna rağmen sorun devam ederse, doktorunuz cerrahi girişim önerebilir.

Nasır

Nasır, kalınlaşmış ve sertleşmiş deri çıkıntısıdır. Çoğunlukla ayak parmak eklemlerinin üzerinde görülür. Ayağa sıkı gelen, sert veya dar ve keskin burunlu ayakkabılar ayak parmaklarını sıkıştırır ve hareketini engeller. Ayak parmaklarının üzerindeki deri ve deri altındaki dokular basınca uğrar, rahatsız olur.   

Ayağında birazdan bahsedeceğim bunyon veya çekiç parmak olan kişilerde nasır gelişme ihtimali daha yüksektir. Bu hastalıklardaki anormal parmak şekli, ayakkabıyla sürtünmeye sebep olur. Doğuştan ayak bozukluğu olan kişilerde de nasır daha sık görülür.

Nasır, sık rastlanan, ancak basit bir sorundur. Korunmak için parmaklarınızı sıkıştırmayacak ayakkabılar giymelisiniz.

Eğer ayağınıza tam uyan ayakkabılar giymeye başladıktan üç hafta sonra da nasır şikâyetiniz devam ediyorsa, bir ayak sağlığı uzmanına veya doktora başvurmalısınız. Belki de problem ayakkabılardan değil, ayaklarınızdan kaynaklanıyor olabilir.Ayakkabı kişinin yerle temasında arada bulunan en önemli koruyucudur. Yanlış ayakkabı seçimi sorunlara yol açar

Dr. Hasan İnsel

16.12.2010 - 3681İlgili Diğer Yazılar
Ayak ağrısı tedavisinde ilk tercih doğru ayakkabı
Ayak ağrısı tedavisinde ilk tercih doğru ayakkabı
Aileler dikkat: 2 yaşına kadar ayakkabı giydirmeyin
Aileler dikkat: 2 yaşına kadar ayakkabı giydirmeyin
Yüksek topuk, duruş bozukluğu yapıyor
Yüksek topuk, duruş bozukluğu yapıyor
Yüksek Topuklu Ve Sivri Burunlu Ayakkabılara Dikkat!
Yüksek Topuklu Ve Sivri Burunlu Ayakkabılara Dikkat!
Çarpık Ayak Tedavisine Ameliyatsız Çözüm
Çarpık Ayak Tedavisine Ameliyatsız Çözüm
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]