Batman'da obezite oranları yükselişte

Batman'da obezite oranları yükselişte Dünyayı ve Türkiye'yi etkisi altına alan korona virüs salgını obeziteye davetiye çıkartıyor.

Batman'da obezite oranları yükselişte

Uzmanların istatistiklerine göre obezite oranlarının hızla yükseldiği şehirlerden bir tanesi de Batman olarak kayıtlara geçti. Özellikle pandemi döneminde spor salonlarının da kapanmasıyla evde kendini izole eden vatandaşların hareket edememelerinden kaynaklı hızla kilo almaya başlandı. Obezite ile savaşan diyetisyenlerin dikkat çektiği bir diğer nokta ise internette veya merdiven altında satılan sahte ve sağlıksız zayıflama ilaçları oldu.

Son zamanlarda Batman'da obezite oranların yükseldiğini söyleyen diyetisyen Hülya Özel, obezite hastalığının kişileri ölüme kadar götürebildiğini belirtti. Özel, "Obezite tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde ve ilimizde de hızla artan bir hastalıktır maalesef. Dünya sağlık örgüne göre zaten en çok ölüm olan 10 tehlikeli hastalıklardan bir tanesi. Özellikle pandemi ile beraber eve kapanmalar ve yeme içmeler arttı. Dışarda geçirilen vakit azaldığı için, hareketlilik azaldığı için kilo artışı söz konusu. Bu oranda da yüzde elliye yakın bir artış var. Özellikle Batman'da son iki aydır gelen talep çok fazla. Daha fazla kilo problemi olan kişiler artığı için diyette ondan sonra zayıflamaya olan eğilim daha da arttı. Bu süreçte hızlı zayıflama isteyen kişilerin ilk başvurduğu yollardan bir tanesi de, internette satılan zayıflama ilaçları, zayıflama çayları bu örnekler çoğaltılabilir. Bunlar tamamen güvenilir değil, yanlış bir uygulama. Kişi ilk başta kendisini bilmeli, kendi sağlık durumuna ve özellikle uygun bir program yapması gerekli. Hızlı bir sihirli değneği bulmak, aramak yanlış. Çünkü bir anda gelmeyen bir şeyin bir anda gitmesi de mümkün değil. Biraz daha zaman ve çaba istiyor. Bu dönemde özellikle bu talep artmakla beraber kişilerdeki sağlık problemleri de yine aynı şekilde artıyor. Çünkü internette satılan ya da merdiven altında satılan bu ilaçlar zayıflama çayları bitkisel ürün diye tanıtılan diğer ürünler daha çok kişinin tokluk metabolizmasını etki ederekten bir daha mutluluk hormonunu artırmakla beraber kişiyi biraz daha tok sağlıyor. Bu da kişilerin biraz daha kilo vermesine katkıda bulunuyor. Ama etiketlerinde yazılmasa dahi içlerindeki bulunan kimyasal maddeler nedeniyle. Özellikle sibutramin maddesinin olması kişinin daha hızlı kilo vermesini sağlıyor, ama aynı zamanda sağlığına etki ediyor. Özellikle başta kalp olmak üzere tansiyon, böbrek, karaciğer gibi organların işlevini bozuyor ve ölüme kadar giden vakalarımız maalesef var" dedi.

22.8.2021 - 55658İlgili Diğer Yazılar
Diyabet ve obezite Kovid-19
Diyabet ve obezite Kovid-19'a yakalanma riskini artırıyor
Hem kilolarından hem hastalıklarından kurtuldu
Hem kilolarından hem hastalıklarından kurtuldu
Salgın başından bu yana ortalama 6 kilo alınmış
Salgın başından bu yana ortalama 6 kilo alınmış
Salgın döneminde kilo alımına dikkat
Salgın döneminde kilo alımına dikkat
"Kalori hesabı yapmak kilo vermeye engel"
"Kalori hesabı yapmak kilo vermeye engel"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]