Salgın döneminde kilo alımına dikkat

Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesinde obezite merkezi sorumlusu Dr. Eşref Araç, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele döneminde, sağlıksız yiyecek ve içeceklerden uzak durularak, aşırı kilo alımına dikkat edilmesi uyarısında bulundu.

Aynı zamanda Uluslararası Doktorlar Derneği (AID) Diyarbakır temsilcisi Dr. Araç, AA muhabirine, kronik bir hastalık olan obezitenin sadece estetik bir sorun değil, vücudun tüm sistemlerini olumsuz etkileyen, bunun sonucunda pek çok hastalığa zemin hazırlayan bir hastalık olduğunu söyledi. Salgın döneminde özellikle evde geçirilen dönemde harekette azalma, yiyecek alımının fazla olması, stres faktörlerinin eklenmesi ile kilo alımının arttığını ifade eden Araç, kontrolü normalleşmeyle kapalı alanlara gidecek kişilere sağlıksız gıdalar tüketmemeleri çağrısında bulundu. Araç, obezitenin sadece Kovid-19 için değil yaklaşık 200 hastalığın tetikçi ve habercisi olduğuna işaret ederek, obezite merkezinde 3 yıl içinde 10 binin üzerinde hastaya baktıklarını belirtti. 

"Bir yıl içinde 1200 obez hastasını takip ettik"

1300 kişiyi sürekli takip ettiklerini dile getiren Araç, "Bir yıl içinde 1200 obez hastasını takip ettik. Bu obezitede ne kadar artış olduğunun göstergesi. Yani poliklinik sayımız azalmasına rağmen son bir yılda baktığımız hastalar geçmiş yıllardaki baktığımız hastalardan çok fazla oldu." dedi. Salgın sürecinde obezite tedavisinin öneminin daha da anlaşıldığına dikkati çeken Araç, özelikle genç obezite hastalarında salgının kötü seyrettiğini ve kimi zaman da ölümle sonlandığını aktardı. Araç, "50 yaş altı Kovid-19 ölümlerinde en önemli risk faktörü obezite görülüyor. Nüfusunun yüzde 50'si obez olan ülkelerde Kovid-19 daha sık ve ölümler daha fazla olmaktadır. Kovid-19 süreci bizi obezleştiriyor, Kovid-19 da obezite hastalarını seviyor." diye konuştu.

"Obezite riskini artıracak eylemlere girilmemeli"

Vatandaşların bireysel olarak egzersizlere devam etmesi, maske, mesafe ve hijyene dikkat ederek, sağlıksız içecek ve yiyecek tüketimine uzak durmaya devam etmesinin önemine değinen Araç, "Şu an dışarı çıktığınızda yine Kovid-19'dan koruma süreci devam etmekte. Bu nedenle obezite riskini artıracak eylemlere girilmemeli." ifadelerini kullandı.

"Bu kilomdan kurtulmak istiyorum"

Tedavi için obezite merkezine başvuran hastalardan Mehmet Zülfi Eroğlu (50), salgın döneminde kilo alımının arttığını söyledi. Eroğlu evde geçirilen süreçte spor aktivitesi yapamadığını bu nedenle daha da kilo aldığını anlatarak, "Daha önce de kilom vardı ama pandemi nedeniyle daha da artı. Şimdi bu kilomdan kurtulmak istiyorum." şeklinde konuştu. Davut Albayrak (50) da boyuna göre kilosunun fazla olması nedeniyle hastaneye geldiğini belirtti. Salgın sürecinde kilo aldığını ifade eden Albayrak, "Kovid-19 nedeniyle de hareketsiz kaldık, spor yapamadık, evden çıkamadık. Herkese fazla kilolarından kurtulmalarını tavsiye ederim. İnşallah kilolarımızdan bir an önce kurtuluruz." dedi.

6.4.2021 1 - 52477İlgili Diğer Yazılar
Dev şehir hastanesi yıl sonunda hizmete girecek
Dev şehir hastanesi yıl sonunda hizmete girecek
Türk akademisyene VDGOOD Technology Factory Uluslararası Organizasyonu
Türk akademisyene VDGOOD Technology Factory Uluslararası Organizasyonu'ndan ödül
Çocukların, aşılanma süreci 1 yılı geçicek!
Çocukların, aşılanma süreci 1 yılı geçicek!
"Ramazan ayı için beslenme kalkanı oluşturun"
"Ramazan ayı için beslenme kalkanı oluşturun"
Vücut, ruh ve akıl sağlığımıza yatırım yapmalıyız
Vücut, ruh ve akıl sağlığımıza yatırım yapmalıyız
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]