Bebeğinizin Diş Sağlığı Size Bağlı!

Hamilelik döneminde yeterli vitamin alınmasını öneren uzmanlar, "Anne adayı yeterli vitamin almazsa bebeğin diş sağlığı olumsuz etkilenir'' uyarısında bulunuyor.

Bebeğinizin Diş Sağlığı Size Bağlı!

Ağız ve diş sağlığının anne karnında başladığını belirten Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Diş Hekimliği Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali İhya Kahraman, burada en büyük görevin anne adaylarına düştüğünü söyledi.


Hamileliğin ilk 3 ayında bebeğin bütün organlarının oluştuğunu ifade eden Kahraman, hamilelik döneminde annelerin beslenmesinin bebeğin sağlığına doğrudan yansıdığını vurguladı, ''Anne adayları hamilelik döneminde yeterli vitamin almalı. Anneler yeterli vitamin almadığı zaman bebeklerin diş sağlığı bundan olumsuz etkilenir'' diye konuştu.


Prof. Dr. Kahraman, bebeklerin sağlıklı şekilde dünyaya gelmesi için anne adaylarının alkol ve sigara gibi kötü alışkanlıkları da bırakmaları gerektiğini ifade etti. Dış sağlığında özellikle doğumdan sonraki sürecin de çok önemli olduğunu dile getiren Kahraman, şöyle devam etti:


''Bebekler ilk dünyaya geldiklerinde anne sütüyle daha sonra da mama ile beslenir. Anneler bebeklerini besledikten sonra bebeklerin dişlerini ıslak ya da gazlı bir bezle silmelidir. Bu yöntem ile bebeğin çıkacak dişlerine sağlıklı bir ortam hazırlanmış olur. Bebekler iki yaşına girdiği zaman geçici dişler diye tabir ettiğimiz süt dişleri çıkmaya başlar. Bu geçici dişlerin altında daimi dişlerin genleri gelişiyor. Bu yaşlarda çocukların aldığı ilaçlara çok dikkat etmeli. Çünkü alınan ilaçlar diş sağlını olumsuz etkileyebiliyor. Örneğin alınan antibiyotikler bebeklerde mine bozukluklarının meydana gelmesine sebep olur ve daimi dişleri olumsuz etkiler.’'


Her şeyden önce süt dişlerinin çıktığı dönemlerde çocukların diş sağlığına ve diş fırçalamalarına özen gösterilmelidir'' diyen Kahraman, ''Eğer çocuklar fırçalayamıyorsa anne ya da babanın çocukların dişlerini fırçalaması gerekir. Aileler buna çocukların dişlerini bilinçli bir şekilde günde 3 defa fırçalayana kadar devam etmelidir.


Asitli içeceklerde bu yiyecekler kadar dişlerin çürümesine sebep olur. Kimseye ‘asitli içecek tüketmeyin’ diyemeyiz ama tüketildikten sonra dişlerin fırçalanması gerekir'' şeklinde konuştu.


Süt dişlerinin bebeklikte çiğnemeyi sağlamak ve çıkacak daimi dişlere yer sağlamak gibi iki önemli görevinin olduğunu söyleyen Kahraman şöyle devam etti:


Süt dişlerindeki çürüme dişlerin erken düşmesine ya da çekilmesine sebep oluyor. Süt dişlerinin zamanında düşmesine çok önem veriyoruz. Çünkü süt dişleri zamanında düşmediği ya da süt dişinin çekilmesi halinde çıkacak daimi dişler yer bulamıyor, dişlerde kayma meydana geliyor ve bu da daimi dişlerde çapraşıklığa sebep oluyor.


Biz çocukların erken yaşlarında bu süt dişi çürümelerini engellemek istiyoruz. Çünkü çürükler ne kadar çok azalırsa, daimi dişler o kadar sağlıklı çıkar. Çocukların gelecekte sağlıklı dişleri olması için süt dişlerinin zamanında düşmesi çok önemli. Bunun için de çocuğa erken yaşlarda diş fırçalama alışkanlığı kazandırılmalı.


 

18.10.2010 - 2574İlgili Diğer Yazılar
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Sıcak Havada Soğuk İçecekler Dişlerinizi Sızlatıyor Mu?
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Ağız Kokusu ve Diş Eti Kanaması
Gülüş tasarımı ile hem estetik hem de fonksiyonel sonuçlar mümkün!
Dokuz Eylül Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde engelliler için özel klinik oluşturulacak
Dokuz Eylül Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinde engelliler için özel klinik oluşturulacak
20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli?
20 yaş dişleri ne zaman çekilmeli?
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]