Bel ağrısı tedavisi için tespit doğru yapılmalı

Toplumdaki insanların yüzde 90'ın bel ağrısı sıkıntısı yaşadığını belirten Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu bel ağrısının nedeninin tespitinin doğru yapılmasının gerekliliği ve uygulanan yeni tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi.

Bel ağrısı tedavisi için tespit doğru yapılmalı
Öncelikle bel ağrısının nedeninin tam olarak ortaya konması gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu, "Tanı tam olarak konduktan sonra tedavinin başarı şansı çok yükselir.

Bel ağrısının tedavisinde birçok yöntem kullanılabilir. Bunlardan hastanın durumuna en uygun olanı seçmek gerekmektedir. İlaç, istirahat, fizik tedavi, tamamlayıcı tedavi yöntemleri, korse, kaplıca ve özellikle bel okulu uygulamaları çok sık olarak kullanılır. Ameliyat son çaredir " dedi.

TEDAVİ İÇİN ÜÇ YÖNTEM

Son zamanlarda ortaya çıkan üç farklı yöntemin tedavi için uygulandığını belirten Emsey Hospital Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı Prof. Dr. Şafak Sahir Karamehmetoğlu, bu noktada Artcure Deri uygulamasının bel fıtığı tedavisinde fıtığın olduğu bölgeye uygulanan, can yakmayan hastayı incitmeyen bir yöntem olduğunu ifade ederek, "Yama şeklinde, fıtığın olduğu bölgeye bantlarla yapıştırıldığını ve mekanik etkisi ile fıtığı küçülterek sinir üzerindeki basıncı kaldırdığını söyledi. Bu uygulama yapıldıktan sonra hastanın 24 saat kesin yatak istirahati yaptıktan sonra, kendisi bantları sökerek uygulamayı sona erdirerek, banyo yapabilir " diye açıklamada bulundu.

Ozonterapi yönteminden de bahseden Prof. Dr. Karamehmetoğlu "Son zamanlarda bel ağrısı ve bel fıtığında da sıklıkla kullanılan güvenilir ve başarı oranı yüksek bir yöntemdir. Tedavinin ardından hasta aynı gün içerisinde hastaneden taburcu edilebilmektedir " ifadelerini kullandı.

AĞRIYA SEBEP OLAN LİFLER DEVRE DIŞI BIRAKILIYOR

Son dönemde geliştirilen ve cerrahi dışı yöntemlerden bir tanesi olan radyofrekans ile devamlı olarak ağrıya sebep olan bölgedeki sinir iletim liflerin devre dışı bırakıldığını kaydeden Prof. Dr. Karamehmetoğlu şunları söyledi:

"Yöntemin en büyük avantajı işlem yapılacak olan bölgedeki sinirlere ya da dokuya hasar vermeden radyofrekansının  uygulandığı alandaki sinirler üzerinde düzenleyici bir etki oluşturulmasıdır. Böylece uzun süreli ağrı tedavisi sağlanmış olur ve hasta ağrılarından kurtulur.

Özel bir cihaz, özel bir kablo ve iğne yardımı ile sadece ağrı liflerine uygulanır. Böylece istenilen sinir kontrollü şekilde uyarılır ve sinirin ağrı sinyallerini iletme özelliği ortadan kalkmış olur. İşlemden sonraki 4-5 gün boyunca yatak istirahati önerilir. "

"YANLIŞ HAREKETLERDEN KAÇININ "

Prof. Dr. Karamehmetoğlu şöyle devam etti:

"Bel Okulu uygulaması, hem bel ağrısı olmaması hem mevcut ağrının ortadan kaldırılması hem de tekrarlamaması için uyguladığımız bir eğitim ve öğretim programıdır. Bu programda belin anatomisi, özellikleri nasıl korunabileceği hakkında bilgiler verilir. Günlük yaşamda yapılan yanlış hareketlerin doğruları öğretilir. Egzersiz programı verilir ve özel bir uygulama ile takip edilir. Bel okulunun etkinliği bilimsel olarak kanıtlanmıştır. "

 

4.7.2019 1 - 40153İlgili Diğer Yazılar
Bel Ağrıları 15 Dakikalık Egzersizle Çözülebilir
Bel Ağrıları 15 Dakikalık Egzersizle Çözülebilir
Stres Oranı Yüksek Mesleklerde Bel Ağrısı Daha Fazla Görülüyor
Stres Oranı Yüksek Mesleklerde Bel Ağrısı Daha Fazla Görülüyor
Çok Oturmak Hasta Ediyor
Çok Oturmak Hasta Ediyor
Bel Ağrınızın Nedeni Duygusal Olabilir
Bel Ağrınızın Nedeni Duygusal Olabilir
Bel Ağrısından Kurtulmanın 10 Yolu
Bel Ağrısından Kurtulmanın 10 Yolu
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]