Böbrek bağışı hayatını kurtardı

ANTALYA'da 11 yıldır kronik böbrek rahatsızlığı nedeniyle diyalize giren Metin Karatoy (46), beyin ölümü gerçekleşen hastanın bağışlanan böbreğiyle hayata tutundu.

Böbrek bağışı hayatını kurtardı
Serik ilçesinde ortopedik ayakkabı imalatı yapan evli bir çocuk babası Metin Karatoy, 11 yıl önce rahatsızlığı nedeniyle kontrol için gittiği Akdeniz Üniversitesi Hastanesi'nde, kronik böbrek hastalığına yakalandığını öğrendi. Teşhis sonrasında ilaç tedavisi gören Karatoy, rahatsızlığının artması üzerine 2016'da diyalize girmeye başladı. Aile fertleri verici olmak için sıraya girdi ancak aile içinde uygun donör bulunamayınca Karatoy, kadavradan nakil için Sağlık Bakanlığı Ulusal Organ Nakil Bekleme Listesi'ne yazıldı. Metin Karatoy'a müjdeli haber 4 Ağustos günü geldi. Beyin ölümü gerçekleşen bir kişinin bağışlanan böbreğinin Karatoy'a uyumlu olduğu bildirildi. Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Hastanesi Organ Nakli Ünitesi'nde tetkikleri yapılan Karatoy'a, Prof. Dr. Bülent Aydınlı ve ekibi tarafından kadavradan alınan böbrek 2 saat süren operasyonla nakledildi.

'ÇOCUĞUMUN YANINDA OLAMADIM'

Sağlığına kavuşarak taburcu edilen Metin Karatoy, hastalıkla geçen 11 yılın acısını çıkarttığını söylerken tedavi gördüğü süreçte kızı Hidayet'in (5) dünyaya geldiğini ve istediği gibi zaman geçiremediğini belirterek, "Haftanın 3 günü diyalizde geçiyordu. Şimdi diyaliz yok, ailem ve çocuğumla daha çok zaman geçiriyorum. Organ bağışında bulunan aileye teşekkür ediyor, herkesin organ bağışında bulunmasını istiyorum. Çocuğumla geçirmem gereken zamanı diyalizde geçirdim. Çocuğumun özel günlerinde yanında olamadım. Bundan sonra hep yanında olmak istiyorum" dedi.

'KONFORLU BİR HAYAT SÜRECEK'

Hastasıyla ilgili bilgi aktaran Prof. Dr. Bülent Aydınlı ise "Beyin kanaması sebebiyle beyin ölümü gerçekleşen hastanın organları ailesi tarafından bağışlandı. Sağlık Bakanlığı'nın koordinesiyle organlardan bir böbrek Antalya'ya gönderildi. Hastalarımızdan Metin Karatoy'a uygun olduğu tespit edilen bu organı naklettik. Hastamızın durumu çok iyi, evinden takipleri yapılıyor. Hastamız bundan sonra rahat ve konforlu bir hayat sürecek. Diyalizde geçen zamanını ailesiyle geçirebilecek" dedi.

Canlı ile kadavradan yapılan böbrek nakilleri arasındaki farkla ilgili de bilgi veren Prof. Dr. Bülent Aydınlı, "Sonuç itibarıyla hem canlıdan hem kadavradan yapılan nakillerde kısmi farklılıklar olmasına rağmen böbreğin ömrü açısından belirgin bir fark bulunmuyor. Fakat biz herkesi organ bağışı konusunda daha duyarlı olmaya davet ediyoruz. Ülkemizde maalesef canlıdan nakil ile kadavradan bağış arasında çok büyük fark var. Kadavradan bağışları artırarak organ bekleyen on binlerce insana can olalım" diye konuştu.

 

 

 

10.10.2019 - 41298

İlgili Diğer Yazılar
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Sigara bırakıldığında akciğer kendi kendini iyileştiriyor
Bebekleri ağlatan 11 neden
Bebekleri ağlatan 11 neden
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
"Kırmızı meyveler pankreas kanserinden koruyor"
Jinekolojide
Jinekolojide 'izsiz' ameliyat dönemi
Tedavide, laser uygulamasıyla başarılı sonuç
Tedavide, laser uygulamasıyla başarılı sonuç
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Grip Nasıl Tedavi Edilir?
Sağlık Video Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Katarakt Ameliyatı Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Sağlık Video Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Diş Beyazlatma Ne sıklıkla Yapılmalıdır?
Sağlık Video Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?
Bilek Burkulmaları Nasıl Tedavi Edilir?

 

[Hata Bildir]