Çocuk Sahibi Olmak İstiyorsanız Bunlara Dikkat!

Çocuk özlemiyle yanıp tutuşan ama bir türlü çocuk sahibi olamayan çiftler, çeşitli kısırlık tedavileriyle çocuk sahibi olarak özlemlerini gidermeye çalışıyor.

Çocuk Sahibi Olmak İstiyorsanız Bunlara Dikkat!

Hacettepe Üniversitesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Timur Gürgan bunun en büyük sebebinin yanlış tedavi olduğu konusunda çiftleri uyarıyor. Prof. Dr. Gürgan insanların yanlış yönlendirmeler ve yanlış tedavilerle gebelik şanslarının düştüğünü, maddi ve manevi olarak kayıplara uğradığını söylüyor.

Rahim iç zarında salınan bazı maddelerin eksikliği yumurtanın rahim içine girememesine, yumurtanın tutunamamasına veya sağlıksız bir biçimde gömülmesine yol açıyor. Bazı kadınlarda yaşanan fazla düşüklerin sebeplerinden bir de bu. Yumurta eksik salgılanan bazı hormonlar sebebiyle rahimde tutunamıyor. Bu durumda da kadın gebe kalamıyor.

Prof. Dr. Timur Gürgan bunun çözümünün de aslında son derece basit olduğunu söylüyor. Bir çeşit aşılama olarak bilinen bu yöntemin uygulanışını Prof. Dr. Gürgan şöyle anlatıyor; "kadın hastanın kolundan kan alınıyor ve kanda monosit denilen hücreler ayrılıyor ve özel vasatlarda üretiliyor.

Bu esnada yumurtanın başarılı bir şekilde gömülmesini sağlayacak maddelerin üretilmesine yardımcı olacak hormonlar ilave ediliyor. Bu hücrelerin salgıladııkları maddeleri de içeren sıvılar ayrıştırılarak embriyo transferinden bir gün önce rahim içine konuyor. Bu şekilde rahim iç zarındaki eksiklikler düzeltilmiş oluyor ve sonradan rahim içine yerleştirilen döllenmiş yumurtaları gebelik oluşturma olasılığı belirgin şekilde yükseliyor.

Bu uygulama sonrasında düşük oranlarında kayda değer bir azalma görüldüğünü belirten Prof. Dr. Gürgan; sonuçları açıklanan 106 hastada yürütülen çalışmada tedavi edilmemiş kadınlarda gebelik oranının %10 olduğunu, tedavi sonrası gebelik oranının ise %35-40 oranlarına kadar yükseltildiğini söylüyor.

Çocuk sahibi olamayan çiftlerin sayısı son yıllarda kuşkusuz çok büyük artış gösterdi. Bu artışın en büyük sebebinin ise şehir yaşantısı olduğunu söyleyen Prof. Dr. Timur Gürgan yaş, genetik, sigara, alkol, kilo alma, uykusuzluk, stres gibi etkenlerin kısırlık tedavilerine başlamadan önce ortadan kaldırılması gerektiğini belirtiyor. Bu etkenler ortadan kaldırıldıktan sonra belli bir müddet daha çocuk sahibi olamayan çiftler kısırlık tedavilerine başlayabilir.

Çiftlere özel tedavilere de dikkat çeken Gürgan her çift için farklı dozda, farklı tedaviler uygulamak gerektiğini, yanlış tedavilerin ise çiftlere hem maddi hem manevi zarar verdiğini söylüyor. Ayrıca yanlış tedaviler kimi zaman rahim içinde de yıpranmaya sebep olduğundan doğru tedaviye geçildiğinde bunun etkili olamadığını söylüyor.

Bugüne kadar hep kadınlarda kısırlığın daha fazla olduğunun düşünülüğünü söyleyen Prof. Dr. Gürgan yapılan araştırmaların 3 sene ve daha fazla çocuk sahibi olamayanlarda erkeklerin sebep olma olasılığı yüzde 70 olduğuna dikkat çekti. Gürgan bu durumu şöyle anlatıyor; "Erkeğe ait yeni faktörler ortaya çıktı.

Örneğin erkeğin yaşı 40'ı geçtiğinde erkeklerin spermleri azalmasa bile dölleme oranının düştüğü görüldü. Sperm sayısı yeterli bile olsa sperm fonksiyon testi yaptırmak gerekiyor.

6.6.2011 1 - 7945İlgili Diğer Yazılar
16 yıl aradan sonra hayatının şokunu yaşadı
16 yıl aradan sonra hayatının şokunu yaşadı
Erzurum Şehir Hastanesi
Erzurum Şehir Hastanesi'nde ilk kez suda doğum gerçekleşti
"Tüp bebek dışı tedavilerle zaman kaybı yaşamayın"
"Tüp bebek dışı tedavilerle zaman kaybı yaşamayın"
"Salgın sebebiyle tarama testinizi ihmal etmeyin"
"Salgın sebebiyle tarama testinizi ihmal etmeyin"
"100 gebeden 90
"100 gebeden 90'ı koronavirüsü hafif atlatıyor, virüs bebeğe bulaşmıyor"
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Bitkiler Sağlıklı Yaşlanmayı Destekliyor
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]