Çocuklarda Kemik Ağrısı Kanser Habercisi

Çocukları uykudan uyandırabilen ağrı ve şişlik şeklinde kendini gösteren kemik tümörüne dikkat.

Çocuklarda Kemik Ağrısı Kanser Habercisi

Çocukları uykudan uyandırabilen ağrı ve şişlik ile kendini gösteren kemik tümörü, genellikle 10-30 yaş aralığında ortaya çıkıyor. İyi huylu kemik tümörleri en sık 5-20 yaş grubunda görülürken; metastaz şeklindeki tümörlerle 40 yaş üstündeki kişilerde karşılaşılıyor.


Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Prof. Dr. Cihangir Yurdoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bir dokunun kontrolsüz şekilde çoğalarak büyümesi ve kitle oluşturmasının "tümör " olarak isimlendirildiğini ve vücutta kemik dahil birçok dokuda görülebildiğini söyledi.

Her tümörün kanser olmadığını, iyi huylu tümörlerin ilk başladığı bölgeden başka yere yayılmadığını belirten Yurdoğlu, bunların tedavi edilmelerine rağmen bazen nüksedebilme ihtimali bulunduğunu, ancak bunun kötü anlamına gelmediğini ifade etti. Yurdoğlu, "habis " denilen tümörlerin ise kötü huylu olduğunu ve kanser özelliği taşıdığını anlatarak, bunun başka organlara yayılabilme kabiliyeti bulunduğunu ve genel olarak hayati risk taşıdığını bildirdi.

Metastaz durumunda ise akciğer, meme gibi başka organlarda ortaya çıkan kanserlerin kemiğe sıçrayan tiplerinin de mevcut olduğunu dile getiren Yurdoğlu, Türkiye'de bir yıl içinde görülen yeni kötü huylu kemik tümörlerinin sayısının yaklaşık bin 500 olduğunu söyledi. Yurdoğlu, "Belki sayı olarak çok yüksek görülmeyebilir, ancak bu hastalıkların daha çok gençlerde görülmesi ve ölümcül seyretmesi olayın önemini arttırmaktadır " dedi. İyi huylu kemik tümörlerin çok daha yaygın olduğunun altını çizen Yurdoğlu, metastazik kemik tümörlerinin ise ileri yaşlarda ortaya çıktığına ve kanserli hastalar arasında oldukça sık karşılaşıldığına dikkati çekti.

Kötü huylu kemik tümörleri 10-30 yaş aralığında görülüyor

Yurdoğlu, iyi huylu kemik tümörlerinin en sık 5-20 yaş grubunda görüldüğünü, ancak 2 yaşındaki bir çocukta da tümör ile karşılaşılabildiğini dile getirdi. Bu yaşların, kemiklerin aktif olarak büyüdüğü dönem olduğunu ve normal büyümeyi sağlayan hormonlardan bu tümörlerin de etkilendiğini vurgulayan Yurdoğlu, "Kötü huylu kemik tümörlerini daha çok 10-30 yaş aralığında görüyoruz. Metastaz şeklindeki kemik tümörleri ile 40 yaş üstündeki kişilerde karşılaşıyoruz " diye konuştu.

"Ağrı, çocuğu uykudan uyandırabilir "

Yurdoğlu, hastalığın kendini ağrı ile gösterdiğini ve şikayetin süreklilik kazandığını ve zamanla artabildiğini anlatarak, şunları kaydetti: 

"Ağrı, çocuğu uykudan uyandırabilir. Bazen tümör bölgesinde şişlik ele gelir.

Kemik tümörlerinin özelliklerinden bir diğeri de kemiği eriterek kemiğin gücünü zayıflatmasıdır. Daha önce fark edilmeyen bir tümör, kemikte bir kırığa neden olarak karşımıza çıkabilir. Bazen da hiçbir bulgu yoktur ve tesadüfen başka bir amaçla çekilen röntgen filminde tanı konulur. "

Tanı için röntgen, MR, bilgisayarlı tomografi gibi çeşitli radyolojik tetkikler yapıldığını belirten Yurdoğlu, şüpheli durumlarda alınan küçük doku örneklerinin patolojik incelemesinin yapıldığını ifade etti.

Tanıda gecikme ve uygun olmayan tedavinin geri dönüşü olmayan sonuçlara neden olabileceğinin altını çizen Yurdoğlu, tedavinin tümörün yapısına ve evresine göre değiştiğini söyledi. Yurdoğlu, "İyi huylu tümörlerin ağrıya yol açması, kemiği zayıflatıp kırığa neden olması ve büyüme eğilimi göstermesi halinde çevre dokulara zarar verdiğinde ameliyat edilir. Bazı tip tümörlerde hiç müdahale edilmeden sadece takip etmek yeterli olabilir. Kötü huylu tümörlerde ise daha büyük ameliyatlar ile tümörün tipine göre radyoterapi ve kemoterapi uygulanabilir " diye konuştu.

Yurdoğlu, anne ve babaların çocuklarının kemik ağrısı şikayeti karşısında duyarlı olması ve vakit kaybetmeden hekime başvurulması gerektiği uyarısında bulundu. - Ankara

19.12.2013 - 13567İlgili Diğer Yazılar
Türkiye
Türkiye'nin ilk ve tek çocuk kemik iliği merkezi 2020 yılında hizmete girecek
Doktorlar
Doktorlar ''Reflü'' Dedi, Ölümcül Hastalığı Annesi Hissetti
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Erkek Evlat Nasıl Yetiştirilmeli?
Çocuğunuz bazı sesleri çıkartmakta zorluk mu çekiyor?
Çocuğunuz bazı sesleri çıkartmakta zorluk mu çekiyor?
Okul Alışverişi Yaparken Dikkat!
Okul Alışverişi Yaparken Dikkat!
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Meksika
Meksika'nın Kim Kardashian'ı kalça büyütme ameliyatı sonrası hayatını kaybetti
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Diş Fırçanızı Karanlık Yerde Tutuyorsanız Dikkat! Tehlike Saçıyor
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Yumurtayı Pişirmeden Önce Yıkamak Ne Kadar Doğru?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?
Kan Lekeli Yumurta Yenir mi?

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]