Detox Nedir ve Nasıl Yapılır?

Sağlık konularında halka doğru bilgi aktarmak amacıyla bir araya gelen ekip üyelerinden Uzm. Dyt. Merve Tığlı Çınar detox nedir ne değildir üzerine ayrıntılı bilgi aktardı.

Detox Nedir ve Nasıl Yapılır?
Son zamanlarda gerek sosyal gerek yazılı medyada işin ehli olmayan kimselerce yazılan zayıflamadan psikoloji terapi konularına, mide-bağırsak sorunlarından omurilik sağlığına kadar pek çok yazı-video paylaşımı yapılıyor. Şok diyetler ve 1 ayda 10 kilo verdiren çok düşük kalorili sözde detoks planları, tek besin grubuna dayalı diyet programları derken çok ciddi bir bilgi kirliliğine maruz kalıyoruz. Bu gibi sağlık alanlarında uzman olmayan ellerden çıkan bilgi kirliliğini önlemek üzere kurulan probiyotix.com sağlık sitesinde hekimler, uzmanlar kendi alanlarındaki bilgi birikimlerini tek bir kanaldan detaylı bir şekilde halka aktarmak üzere bir araya geldiler.

Ben bu yazıda, sıkı bir diyet veya kısa süreli detoksun aksine, sürekli bir şekilde detoks yaptığınız uygun bir yaşam tarzının önemini açıklamak istiyorum. Bu yaklaşım çok daha etkili ve uzun vadede sürdürülebilir. "Diyet " teknik olarak kilo vermek için kendini küçük miktarlarda veya özel yiyeceklerle sınırlamak anlamına gelir. "Detoks " ise , vücutta birçok sebepten biriken toksinleri atmak üzerine planlanan ve enerji seviyesini yükseltmeyi hedefleyen kısa süreli bir program olarak tanımlanır.

Özellikle mevsim geçişlerindeyorgunluk, halsizlik gibi sıkıntılar yaşıyorsanız, allerjileriniz en üst seviyeye ulaşıyorsa, şekerli ve yağlı besin veya alkol, sigara tüketimini arttırmışsanız, vücudunuzu arındırmak için kısa süreli detoks programlarından yararlanabilirsiniz. Ama ben bun sıkıntıların hepsini sadece mevsim geçişinde değil yılboyu yaşıyorum ya da yaşam tarzım genellikle kötü beslenme üzerine kurulu diyorsanız detoksu kısa süreyle tutmak yerine her günün en az bir öğününde de uygulayabilirsiniz.

Hiçbir problemim yok vücudum genç kalsın, yaşam kalitem artsın diyorsanız yılda 2 veya 3 kez uygulayabileceğiniz detoks programlarını tercih edebilirsiniz.

Vücudunuzun detoks programlarından verim alabilmesinin ilk koşulu sağlıklı bir bağırsak mikrofolarası dolayısıyla sağlıklı bir bedenin ve detoksun vazgeçilmezi de bağırsak sağlığında en önemli görevi yapan Probiyotikler. Bağırsak florası faydalı (probiyotik) ve hastalık yapan (patojen) mikroplardan oluşur. Probiyotik miktarımız yüksekse, bağırsakta bulunan toksik maddeler ve sindirilememiş yiyecekler kana geçmez ve bağırsakta kalır. Bağırsağın hastalık yapan kötü maddeleri kana sızdırmadan içeride tutması için gerekli olan şey; Probiyotik miktarı zengin bir floradır. Genel beslenmenizde probiyotik içeren yogurt, kefir, kombucha gibi yiyecek ve içeceklere yer vermek ve/veya dışarıdan düzenli probiyotik almak detoks öncesi ve sırasında büyük önem taşımaktadır.

Detoks yaparken özellikle organik tarım ile üretilmiş besinler kullanıldığında daha iyi sonuç alındığını söyleyebilirim. Çünkü organiksebze-meyveler diğerlerine oranla yüzde 29 daha fazla magnezyum, yüzde 27 daha fazla C Vitamini, yüzde 21 daha fazla demir ve yüzde 14 daha fazla fosfor içeriyor. Yapılan çalışmalar konvansiyonel tarımda kullanılan sentetik gübrelerin besinlerde bulunan fazla nitratı emdiğini, bu nedenle organik olmayan sebze ve meyvelerde C vitamini ve diğer faydalı besin öğelerinin biraz daha azaldığını gösteriyor.

-Detoks; vücudun temizlenmesini hedefleyerek, vücuttaki zararlı maddelerin atılmasını ve vücudun yenilenmesini destekliyor. Böylece düzensiz beslenmenin veya çevresel etkenlerin vücudunuzda biriktirdiği kötü anılardan kurtulmuş oluyor ve enerjinizi yükseltiyorsunuz. Organik gıdalar ortalama olarak yüzde 30 daha fazla antioksidan içerdiğinden programda kullanımları da daha etkili sonuç almanızı sağlıyor ancak organik ürünleryerel üretim olduğundan veve sadece mevsiminde bulunabildiğinden detox programlarınında o mevsimde yetişen besinlerle sınırlandırılması gerekiyor.

-Detoks programı, beslenmenizde aldığınız kalorinin genellikledaha azını içerdiği için, programı uyguladıktan sonra kilo kaybı yaşayabilirsiniz. Ancak bu programları kesinlikle bir zayıflama yöntemi olarak kullanmamalı ve önerilen süreyi aşmamalısınız. Kısa sureli detoksprogramları vücudunuzu, metabolizmanızı yavaşlatan toksinlerden, arındırmayı hedeflediği içinkötü besinlerin vücudunuzda yarattığı şişkinlikleri atmanızı ve dolayısıyla öncelikle su kaybetmenizi sağlayacak ancak uzun vadede artık hızlı çalışan metabolizmanız sayesinde dengeli ve sağlıklı beslenme ile fazla yağlardan da kolaylıkla kurtulmanızı sağlayacaktır. Ancak yazımın başında belirttiğim gibi hayatınızın genelinde kötü beslenme, alkol, stres, yorgunluk halsizlik var ise toksinler sürekli vücudunuzda egemenlik kurmaya çalışacağından vitamin mineral içeriği yüksek vücudunuzda detoks etkisi yaratacak besinleri günün en az bir öğününe sürekli olarak eklemelisiniz.

-Uyguladığınız detoks programlarının işe yarayabilmesi için; detoks sonrasında beslenmenize kesinlikle dikkat etmeniz gerekiyor. Detoks programıyla beraber kazandığınız enerjinizi yüksek tutabilmek için düzenli ve sağlıklı beslenme tarzını benimsemeniz ve alkol, sigara tüketimini de mümkün olduğunca sınırlamanız gerekiyor. Tabiiki mümkün olduğunca organik besinlere de hayatınızda yer vermeye devam etmek önemli.

Yoğun miktarda pestisit içerdiği için özellikle organik olmasına dikkat edilmesi gereken meyveler:

Elma

Armut

Üzüm

Ayva

Trabzon hurması

Kırmızı erik

Yüksek oranda kimyasala maruz kaldığı için organik olanları daha fazla besin öğesiyle içerdiği için özellikle organik olmasına dikkat edilmesi gereken sebzeler :

Mısır

Patates

Kereviz

Dolmalık biber

-Detoks programlarının; sadece su, çay ve sebze-meyve sularını içeren total oruç, asitli besinleri tüketmemeye yönelik olan bazik oruç, sadece pişmemiş gıdalar ile beslenmeyi destekleyen tek yönlü program ve haftanın bir günü hiçbir katı yiyeceği içermeyen program olmak üzere 4 farklı çeşidi mevcut. Şu an ulaşabileceğiniz birçok detoks programı da bu 4 çeşitten yararlanılarak hazırlanmış programlar.

-Detoks programları kısıtlı kalori içerdiğinden kişiler kesinlikle kendi başına detoks programı uygulamamalı ve mutlaka diyetisyenlerine,doktorlarına danışmalıdırlar. Kendi başınıza yapabileceğiniz en güzel detoks, hayat boyu sürdüreceğiniz sağlıklı ve dengeli beslenme programıdır.

-Detoks programlarında; sıvı diyetler, katı diyetler veya her ikisini birden içeren diyetler mevcuttur. Bu diyetler genellikle; yeşil yapraklı sebzeleri ve şeker oranı düşük meyve ve sebzeleri içermektedir. Bunun sebebi bu sebzelerin ve meyvelerin kan şekerinde yaratabilecekleri ani yükseliş ve düşüşleri engellemektir.

-Herhangi bir rahatsızlığı olmayan, 20-60 yaş arası bireyler detoks programları uygulayabilirler. Hamileler, emziren kadınlar, çocuklar, büyüme ve gelişme çağındaki gençler, yaşlılar, kronik rahatsızlığı olan bireyler ve daha önce ciddi bir sağlık problemi geçirmiş olan kişiler kesinlikle detoks programı uygulamamalı ve diyetisyenlerine, doktorlarına danışmalıdırlar.

9.7.2018 1 - 33989

İlgili Diğer Yazılar
Mucizevi Meyve Hurmanın Faydaları
Mucizevi Meyve Hurmanın Faydaları
Siz de Krono-Aksaklıktan Muzdarip Olabilirsiniz
Siz de Krono-Aksaklıktan Muzdarip Olabilirsiniz
D Vitamini Eksikliğini Gideriyormuş!
D Vitamini Eksikliğini Gideriyormuş!
Oburluğun Altında Genler Yatıyor
Oburluğun Altında Genler Yatıyor
Hafızayı Güçlendiren Besinler
Hafızayı Güçlendiren Besinler
Konuyla İlgili Sorular
İlgili Forum Konuları
BU SAYFAYI PAYLAŞ Facebook'ta paylaş

SAĞLIK HABERLERİ Tüm Haberler Sağlık Haberleri Rss

FOTO GALERİ Tüm Foto Galeriler
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Lahana Yapraklarını Göğsünüze Sarın, Faydası İnanılmaz
Skandal! Tuz Diye Plastik Yediriyorlar!
Skandal! Tuz Diye Plastik Yediriyorlar!
Hastalarıyla Yaşadığı İlginç Anları Paylaşan Birbirinden Komik Doktorlar
Hastalarıyla Yaşadığı İlginç Anları Paylaşan Birbirinden Komik Doktorlar
İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir
İdrar Renginiz Bordo ise Dikkat! Kötü Hastalığın Habercisi Olabilir

SAĞLIK VİDEOLARI Tüm Videolar
Sağlık Video Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Göziçi İğne Nedir? Neden Yapılır? İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Yakını Görememe ve Tedavisi İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Botoks Nedir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Sağlık Video Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi
Katarakt Ameliyat Sonrası Gözlük İzmir Kaşkaloğlu Göz Hastanesi

 

[Hata Bildir]